Desáté kolo Synot ligy

Gambrinus liga má za sebou třetinu

Sport / 1.10.2013

Deset kol mají za sebou týmy nejvyšší fotbalové soutěže. Naplňují se zatím prognózy a očekávání?

Derby rozhodli exslávisté

Desáté kolo mělo na programu velké pražské derby, do kterého vstupovala Sparta jako velký favorit. Od prvních minut se ale opět ukázalo, že derby pojem favorit nezná a může vždy dopadnout jakkoliv. Vyrovnaný první poločas skončil remízou a obdobný obraz hry pokračoval i po přestávce. V 61. minutě se slávističtí fandové hodně zlobili na sudího Libora Kovaříka, který odpískal sporný faul Gecova na Vacka. Vzdálenost byla ideální na přímou střelu a balon si stavěl David Lafata, který nedávno prokázal, že i podobné situace umí řešit. K překvapení všech ale od míče odběhl a nechal vyniknout bývalého slávistu Lukáše Váchu, který zakroutil míč přes zeď do brány.

16 Znojmo             6

Další sporné rozhodnutí od rozhodčího přišlo v 90. minutě, kdy se po druhé žluté kartě poroučel do sprch slávistický kapitán Karol Kisel. Pro něj to byla dokonce už druhá červená karta, kterou od sudího Kovaříka během sezony uviděl. V nastaveném čase se pak ke střele odhodlal další exslávista Dočkal a jeho střelu si do brány Slavie srazil obránce Bortel. Derby nakonec skončilo výhrou Sparty 2:0. Ta si upevnila první místo v tabulce a po deseti kolech má náskok čtyři body před Plzní. Slavia se naopak nachází na opačném pólu tabulky. Také díky posledním třem domácím zápasům, ze kterých si odnesla nula bodů a skóre 0:13,  jí patří sestupové předposlední místo.

Plzeň už zaostává

Plzeňská Viktorka dokázala před zápasem Ligy Mistrů s CSKA Moskva vyhrát v Jihlavě 2:1. I v tomto utkání spílali domácí fanoušci na rozhodčího. Sudí Proske po nepovedeném rohu Horvátha odpískal konec první půle o několik vteřin dřív, než vypršelo řádných 45 minut, Jihlavský Harba se v tu chvíli řítil sám na bránu. „Mohl jsem jít sám na brankáře Kozáčika. Ale rozhodčí řekl, že pískal konec dřív, než k akci došlo. Nemůžeme s tím nic dělat“, řekl pro idnes.cz bosenský útočník. Plzeň je na druhém místě a zůstává spolu se Spartou jediným týmem, který ještě neokusil hořkost porážky. Kromě remízy se svým rivalem však už ztratila Viktorie dva body s Libercem a Duklou. To loňský nováček Jihlava dokazuje, že obhájit prvoligové členství bývá těžší ve druhé sezoně a opanuje 14. příčku a jen díky lepšímu skóre není na sestupové pozici.

Konžský záložník Teplic Franci Litsingi

Teplice černým koněm soutěže

Největším překvapením probíhajícího ročníku jsou Teplice. Tým, který v minulé sezoně bojoval o záchranu, teď drtí jednoho soupeře za druhým. Výborné výkony předvádí především cizinci. Z bosenského dua Ljevakovič, Mahmutovič přispěl každý gólem ke zničení Bohemians 1905 v poměru 5:1. Druhý jmenovaný vede dokonce tabulku střelců s deseti góly. Z afrických hráčů se nejvíce daří Francisi Litsingimu, který jako záložník vstřelil již 6 gólů. Další afričáné Nivaldo a Salami také podávají výborné výkony. Teplice jsou na třetím místě, bod za druhou Plzní a nastřílely nejvíce gólů ze všech týmů.

Liberec rozhodl v nastavení

Účastník Evropské ligy Liberec si vítězný gól proti Příbrami nechal až na poslední možnou chvíli. V nastaveném čase přišel na hřiště místo zraněného Frýdka urostlý obránce Pimpara. Ten si po pár desítkách vteřin na hřišti naběhl na rohový kop a hlavou rozhodl. Pimparův první ligový gól znamenal 3 body pro Liberec, který se nachází s dvaadvaceti body na čtvrtém místě.

Jablonec zatím až šestý

Jablonec, další letošní pohárový zástupce, který ale již vypadl a může se soustředi na ligu, přijel na Duklu. Nerozhodný zápas mohl Jablonec překlopit těsně před koncem na svoji stranu, ale byla z toho jen tyč. Po další ztrátě bodů jsou jablonečtí fotbalisté na šestém místě, Dukla hned o jedno místo za nimi.

Marek Heinz už Znojmu nepomůže

Heinz už Znojmu nepomůže

Znojmo ukončilo čekání na výhru

Nováček ze Znojma musel na svoji první výhru čekat až do 10. kola. S Mladou Boleslaví otevřel skóre Vašíček, který nastoupil na hrotu útoku místo zkušeného Marka Heinze, který před několika dny v týmu skončil. Druhý gól přidal chvíli před koncem Hrošovský a Znojmo mohlo slavit svou první výhru. V tabulce zůstalo sice na posledním místě, ale na trio Brno, Jihlava, Slavia už ztrácí jediný bod.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons