Tři pomocníci v boji proti chřipce a nachlazení!

Na talíři / 12.10.2013

Podzim dorazil se vším všudy – zima, déšť, listí a nemoci. Přinášíme vám pár rad, jak je letos co nejlépe smést z podzimního pořádku.

Letní počasí jsme si pořádně užili. Vysoké teploty byly letos rekordní a úder podzimu na nás i proto může zapůsobit ve velké míře. Proti jeho zlospolečníkům – chřipkám a nachlazení, si místo dvouhodinového čekání u doktora nejprve zkuste pomoci sami – silou přírody!

  1. Antibiotika? Přírodní!

Již při prvních příznacích nějakého toho podzimního nachlazení je třeba neotálet a hned začít jednat, než se zdánlivě neškodná rýma rozvine v záněty, se kterými zůstanete ležet doma na antibiotikách na dva týdny.

Co je tedy účinnou přírodní záchrannou brzdou při prvních příznacích? Česnek! Říkaly to naše babičky, říkaly to naše prababičky a měly pravdu. Česnek se označuje jako nejlepší přírodní antibiotikum. O jeho zázračném složení se dočtete v kdejaké knize nebo internetové stránce. I přesto bývá podceňován a opomenut – zvláště v chřipkovém období.

Česnek je nejlepší a účinné přírodní antibiotikum. Zdroj fotografie: www.sxc.hu

Česnek je nejlepší a účinné přírodní antibiotikum. Zdroj fotografie: www.sxc.hu

Když mluvíme o česneku jako o léku, nemyslím tím přidat ho do bramboráku nebo omáčky (i když to je samozřejmě taky fajn). Na druhou stranu, oloupat ho a cumlat jako bonbón už je zase trošku drastičtější šálek kafe pro otrlé, kteří se o pocity ostatních ze svého „svěžího“ česnekového dechu nestarají. Nejlepší metodou tedy je oloupat stroužek česneku, nakrájet jej na malinké části, dát do lžičky medu a tuto přírodní léčivou směs polknout – vyhnete se tak česnekovému dechu a nepříjemné chuti česneku a hlavně: účinnější levnější lék, natož antibiotikum, neseženete.

  1. Sirup proti kašli? Vyrobeno Matkou přírodou

Muconasal, Muconasal plus, za chvíli nás v reklamě nepřekvapí ani Muconasal s příchutí Nutelly. Proč nikdo neudělá reklamu na cibuli?

Sirup z cibule je skvělý, jednoduchý a přírodní lék proti kašli. Zdroj fotografie: www.sxc.hu

Sirup z cibule je skvělý, jednoduchý a přírodní lék proti kašli. Zdroj fotografie: www.sxc.hu

A jsme zase u toho. Pohádky o cibuli, jejíž šťáva léčí kašel, slyšel snad každý. Proč tedy lidé nejprve utíkají do lékárny a ne k sobě do spíže? Cibule je jedna ze základních složek kuchyně. A přesto její schopnosti zůstávají nevyužity.

Připravit si cibulový sirup zvládne každý, kdo umí krájet a zacházet se lžičkou. Postup je docela podobný přípravě česnekovému léčivu – oloupeme cibuli, nakrájíme na kostičky, které dáme do zavařovací sklenice a navrch přidáme dvě lžíce medu. Promícháme, uzavřeme a po dvou hodinách uvidíme mnohými neviděné – šťávu, která je navzdory tomu, že se jedná o cibuli, sladká a hlavně léčivá. Tu takhle požíváme po lžičkách během dne a necháváme přírodu působit.

Při chřipkách a nachlazeních vsaďte na cibuli a česnek! Zdroj fotografie: www.sxc.hu

Při chřipkách a nachlazeních vsaďte na cibuli a česnek! Zdroj fotografie: www.sxc.hu

  1. Vitamíny? Vypěstováno!

Tak už jsme měli zázračný česnek, zázračnou cibuli, co hodit jako zlatou tečku? Zázračné citrusy! Jednou za čas si nějaký ten pomeranč dáme všichni a to, že je plný vitamínu C, nejspíš taky víme. Co to ale pro nás znamená, to už je zase jiná. Jako česnek působí při nachlazení jako univerzální lék, tak vitamín C působí na náš organismus jako univerzální všepomocník. Jednak bojuje proti nachlazení a jednak působí jako prevence.

Citrusy obsahují vitamín C, který je nezbytný pro náš organismus. Zdroj fotografie: www.photl.com

Citrusy obsahují vitamín C, který je nezbytný pro náš organismus. Zdroj fotografie: www.photl.com

Nejlepším zdrojem jsou pomeranče, citrony a grapefruity. O účincích vitamínu C se můžeme opět dočíst všude možně a jeho příjem skrz přírodní cestu je snad ten nejlepší směr ke zdravému organismu. To ovšem neznamená, že bude stačit, když zajdu do obchodu a koupím si předražený, údajně 100% pomerančový džus. Ten se totiž čerstvému pomeranči vůbec nevyrovná. I ty nejlepší citrusové džusy prošly kdejakými chemickými úpravami a s přírodou toho mají společného jen málo.

Jako významné plus ještě zmíním, že citrusy výborně pracují proti otravné podzimní pochmurnosti a únavě, která je pro toto období typická.

Samozřejmě, na slabší imunity si někdy příroda úplně sama nevystačí a chemické léky jsou sem tam nutné. K nevyhnutelnému stádiu vede ovšem jistá cesta takzvaného „přecházení nemoci“ a čekání na to, až odezní sama. To se ovšem stane málokdy a na samotný česnek může být už pozdě. Na to tedy nečekejte, při prvních útocích podzimu jezte česnek, cibule a citrusy a vyhrajte v boji proti nemocem!

Zdroj perexové fotografie: www.photl.com

Daniela Kaminská

Daniela Kaminská

Člověk, který chce vědět všechno o všem a lenost je pro něj kamenem úrazu. Milovník fauny, kterému naopak flóra nic neříká. Člověk s věčným zájmem o lidi, společenské jak dění, tak chování a na neposledním místě kočky.

Zanechte komentář