Poznáváme tchoukball

Sport / 4.11.2013

Máte rádi míčové hry, jste týmový hráč, rychlost a dynamika vám koluje v žilách, hledáte nové impulsy? Zkuste tchoukball.

Tchoukball je míčová hra využívající prvky házené, odbíjené a baskické peloty. Zdroj: Wikipedia

Tchoukball je týmová hra, která kombinuje prvky z různých míčových her. Jedná se o poměrně mladý sport, který vznikl v 70. letech ve Španělsku s cílem vytvořit pohybovou aktivitu, která díky svým pravidlům bude eliminovat zranění hráčů. Tchoukball řadíme k „bezkontaktním“ sportům, při kterých se hráči nesmí navzájem střetnout. Tento fakt však tomuto sportu na atraktivitě neubírá, ba naopak. Hra je kombinací pohybových dovedností (rychlost, dynamika), myšlení a citu pro hru a týmové spolupráce v duchu fair-play.

Týmová spolupráce. Zdroj: Tomáš Sůva

Týmová spolupráce. Zdroj: Tomáš Sůva

Název tohoto sportu vychází ze zvuku míče odrážejícího se od konstrukce – „TCHOUK“. Toto slovo je také zkratkou, kterou používá většina hráčů i trenérů, avšak pro veřejnost není moc obvyklá.

Základy hry

Za základní prvky tchoukballu považujeme dvě odrazové konstrukce (branky, nakloněné trampolínky), které jsou umístěné na koncových stranách hřiště, a míč, který musí splňovat určité parametry. Nyní máme vše a můžeme začít hrát.

Ve hře proti sobě nastupují dvě družstva, jejichž cílem je během vymezeného časového limitu překonat soupeře v počtu bodů. Bod se přiděluje tehdy, pokud útočící hráč vystřelí míč na odrazovou konstrukci a míč dopadne zpět do hřiště, aniž by byl zachycen bránícím týmem. Pokud bránící tým míč zachytí, změní se na tým útočící a zahajuje útok.

Typický a velmi populární znak hry je ten, že oba týmy mohou útočit na obě branky, čímž se hra stává velmi rychlou, akční a dynamickou.

Útočná akce. Zdroj: Tomáš Sůva

Útočná akce. Zdroj: Tomáš Sůva

Pravidla hry

Zakázaná zóna. Zdroj: Jitka Vele

Zakázaná zóna. Zdroj: Jitka Vele

Jako každý sport i tchoukball má svá závazná pravidla týkající se nejen hry samotné, ale i charakteristik hřiště, počtu hráčů apod. Stěžejní pro hru je číslo 3, se kterým se pojí všechna základní pravidla. Hráč smí s míčem udělat pouze 3 kroky, před střelbou na konstrukci si  hráči mohou přihrát pouze 3x a pouhé 3 vteřiny mohou s míčem stát. Pro útok je důležitá tzv. zakázaná zóna, do které nemůže útočící hráč vstoupit (pouze dopadnout po odhodu míče na odrazovou konstrukci). Tato zóna má tvar půlkruhu o poloměru 3 metry.

Tchoukball se hraje na hřišti o velikosti 26–29 m x 15-17 m, kde proti sobě nastupují týmy po 7 hráčích. Hrací doba je 3×15 minut.

Více pravidel naleznete na Tchoukball.cz.

Tchoukball v České republice

Za vznikem a rozšířením tchoukballu do České republiky stojí PeadDr. Ladislav Bláha, jenž je považován za zakladatele českého tchoukballu. Ten se zde začal rozšiřovat jako univerzitní sport prostřednictvím Katedry tělesné výchovy a sportu Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Česká republika se pravidelně od roku 2003 účastní i vrcholných akcí, jako jsou ME či MS v kategorii žen i mužů. Rovněž je také hostitelem mezinárodních turnajů, v roce 2008 pořádala i ME.

Plážová verze

Zajímavou variantou tchoukballu je beachtchoukball, jenž se hraje na pláži. Tento sport vznikl v Brazílii v 90. letech, odkud rychle expandoval do celého světa a stal se velmi populárním. Při hře na pláži se využívá trochu pozměněných pravidel, která jsou uzpůsobená hře na písku.

Pokud vás tchoukball zaujal, máte dostatek volného času, určitě neváhejte a vyzkoušejte ho. Jistě si ho oblíbíte a můžete ho hrát celý rok.

Zdroj perexové fotografie: tchouktchouk.rajče.net

Radka Hanzlová

Radka Hanzlová

Jsem velmi živý a energický člověk. Sportovec tělem i duší. Ráda něco tvořím a učím se novým věcem. Motto: Všechno zlé je pro něco dobré.

Zanechte komentář