woodkid

Zlatá éra se občas utápí ve stereotypu, ale jinak zaujme

Hudba Kultura / 30.9.2013

Autor:

Donedávna dělal pouze videoklipy pro přední světové interprety, ale nakonec se i on pustil do hudby a začal si říkat Woodkid.

Joann Lemoine nebo též Woodkid, jak si tento třicetiletý Francouz říká, je bezpochyby výtečným tvůrcem a režisérem hudebních videoklipů, kterému zkušenosti se světovou hudební scénou rozhodně nechybí. Jak ale dopadla jeho první autorská deska The Golden Age, kterou vydal v březnu letošního roku?

Vše začalo singlem Iron, který vyšel v březnu 2011 spolu s podařeným videoklipem, avšak masového úspěchu se dočkal až po vydání traileru Assassin’s Creed: Revelations, ve kterém zazněl. Následoval singl Run Boy Run, který se okamžitě stal hitem, o čemž svědčí i nominace na cenu Grammy v kategorii Nejlepší hudební videoklip. Těsně před vydáním samotného alba vyšel zatím poslední singl I Love You, jenž završuje trojici, která dává posluchači poměrně přesný obraz toho, co na celém albu najde.

A není toho málo. Čtrnáct skladeb s téměř padesátiminutovou stopáží nabízí k poslechu nejeden zajímavý moment. Už od prvních tónů je jasné, že se v tomto případě nebude jednat o ledajaké album, které zapadne do šedi světové hudební scény. Ba naopak. Největším motorem desky je neutuchající silná atmosféra, která se mění takt za taktem. V jeden moment tajemná a svírající a vzápětí zase mohutná a dramatická. Poklidné klavírní pasáže se často střídají s hřímajícím orchestrem, což posluchači nedává ani na moment vydechnout.

Celá deska je velmi silně emočně nabitá a častokrát by se dala přirovnat spíše k filmovému soundtracku než k řadovému CD. Nedílnou a velmi specifickou součástí je i charismatický a melancholií prosáklý zpěv, který se perfektně hodí do celkové nálady skladeb, jež se odráží i v textech. Ty jsou o síle lidského ducha, odhodlání, osudu a těžkém boji, který přináší, ale i o lásce a pokoře. Co víc, album se svého konceptu dobře drží, což má za následek velmi plynulý a ničím nerušený poslech.

Co však přináší vady na kráse, je zřejmé již po několika skladbách. Počáteční nadšení nad tak propracovaným a procítěným dílem kazí fakt, že se písně až nepříjemně podobají. Samostatně stojící by se každá z nich dala považovat za více než povedenou, ba dokonce výbornou, ale v kontextu ostatních se album stává mírně stereotypní.

Tak například Ghost Lights je mixem Run Boy RunI Love You. Píseň Boat Song je zase „kopií” The Shore a podobně by se dalo pokračovat i dále. Zařazení dvou instrumentálních skladeb ShadowsFalling se taktéž nezdá být tím nejlepším tahem, zvláště když druhá jmenovaná je spíše jen jakýmsi čtyřicetisekundovým předělem, bez kterého by se album bezesporu obešlo.

  • Silné, emocionální, dramatické
  • Charismatický a nekonvenční zpěv
  • Originální, nepříliš tradiční nástrojové obsazení, aranže jako z filmové hudby
  • Krásné videoklipy, které jen umocňují prožitek

[badlist]

  • Po čase stereotypní
  • Hluché momenty jako například instrumentální předěly

[/badlist]

Verdikt: 75 %

I tak je však The Golden Age více než podařeným dílem, které je na současné hudební scéně vítaným zpestřením. Každá ze skladeb je doslova nabitá emocemi a změnami nálad a dokáže vzbudit velmi silné a dlouhotrvající zážitky. Videoklipy, které jen podtrhují tuto atmosféru, jsou pak krásným doplňkem. Nebýt opakujících se motivů a občas nezáživných pasáží, jednalo by se o jednu z nejlepších desek letošního roku. Takto se musí Woodkidův debut spokojit alespoň s označením jedna z nejzajímavějších a nejnadějnějších desek roku.

KDO JE WOODKID?
Francouz Yoann Lemoine se narodil v roce 1983, vystudoval ilustraci a animaci. Pracoval v knižním vydavatelství a televizní reklamě, odkud už měl velmi blízko k tvorbě videoklipů. Spolupracoval s interprety jako Moby, Katy Perry, Lana del Rey, Taylor Swift a dalšími. Získal mnoho ocenění a nominací, včetně nominace na cenu Grammy. Od roku 2011 produkuje vlastní hudbu, se kterou živě vystupuje. Jeho koncerty jsou, podobně jako videoklipy, vizuálně propracované a emocionálně nabité.

Zdroj perexové fotografie: oficiální Facebook profil interpreta

Zdroj videí: oficiální Youtube profil interpreta

Libor Mališ

Libor Mališ

Student žurnalistiky a anglické filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, klávesák ve skupině Neutral, milovník dobré literatury, filmu, hudby všeho druhu a fanoušek Arsenal FC.

Zanechte komentář