Manga: tak trochu jiný komiks

Kultura Literatura / 15.10.2013

Japonské kreslené postavičky dobývají srdce Evropy.

Klasický komiks není pro obyvatele českých hájů a luhů už nic nového. Jsou s ním seznámeni a mnozí z nich mu fandí, ať už v jeho papírové, kreslené či hrané formě. Existují ovšem ale také kreslené příběhy, které v těchto krajích nepatří mezi ty masově oblíbené. Přece jen se k nám dostaly v době docela nedávné a stále se řadí mezi hodně „nerd“ záliby. Přesto se však japonské manze a jejím fanouškům blýská na lepší časy.

[two_third]

Manga je japonské označení pro komiks, nakreslený stylem, který se vyvíjel v Japonsku po druhé světové válce. Manga se v Japonsku vydává nejdříve v časopisech (po jednotlivých kapitolách), ve kterých se nachází více sérií od různých autorů (tzv. mangaků). Pokud je série úspěšná, celý příběh se vydá samostatně, jako sešit s několika kapitolami. V podobě sešitů vychází manga i u nás.

Zdroj: wikipedia.cz

[/two_third]

Už i u nás se objevili nakladatelé, kteří se rozhodli to risknout a mangu vydávají. Samozřejmě se jedná jen o tisícinu toho, co vychází v jejím rodném Japonsku, ale i tak je to rozhodně příjemný pocit, držet sešitek v ruce a nemuset mžourat do obrazovky notebooku. Zvláště, když vydavatelé zachovávají její typický formát – manga se čte odzadu, zprava doleva.

V českých knihkupectvích tedy najdeme čtyři odvážné, kteří se rozhodli zabrousit do ne-mainstreamových vod. První hodilo v květnu 2008 rukavici do ringu nakladatelství Zoner Press, kdy představilo hned dvě mangy – Temné metroDveře chaosu. V obou případech se jedná o příběhy s fantastickou tématikou. V dnešní době má Zoner Press na kontě 15 různých mang všech možných žánrů. Druhým odvážným se o rok později stalo nakladatelství Talpress, které má zatím ve své stáji mangy pouze dvě.

[two_third align=“right“]

MANGA vs. MANHWA

Vypadá to stejně, ale jmenuje to se to jinak. Japonci nejsou jediným asijským národem, který vydává autentické komiksy. Manhwa má své rodiště v Jižní Korei, a ačkoliv mezi dvěma výše zmíněnými najdeme velké množství podobností, v něčem se přesto liší. Pro českého čtenáře je nejpodstatnější to, že se manhwa čte klasicky – zleva doprava. Tedy tak, jak jsme zvyklí. Další rozdíly nalezneme například ve stylu kresby.

[/two_third]

Už se ukázalo, že na českém trhu o japonské sešitky zájem opravdu je a k těm prvním už dnes, o pět let později, vychází i dotisky. Na poptávku poté zareagovala ještě další dvě nakladatelství: Hanami (které má pod sebou výborného Balzamovače) a Crew, které je u nás dvorním vydavatelstvím komiksů. To se s tím rozhodně nepáře a pod svá křídla vzalo mangy akční a značně rozsáhlé.

Co si tedy nenechat ujít?

I když se pravděpodobně nikdy nedostaneme na takové množství vydávaných mang jako v okolních státech (přece jen jsme menší), máme už docela z čeho vybírat.

Naruto

Ukázka z druhého artbooku k Narutovi. Zdroj: konoha.fjfi.cvut.cz

Pro milovníky akčních a nekonečných příběhů je pravou volbou Naruto. Jedna z nejznámějších japonských mang, ze které se v průběhu let stal fenomén zasahující do různých odvětví  (filmy, hračky, seriál atd.), o mladém a vcelku obyčejným ninjovi, který se na své cestě za uznáním a splněním svého snu stát se vůdcem svého klanu zjistí, že některé cesty jsou opravdu křivolaké a válka proti zlým hochům je  denním chlebem. Naruto je tak trochu nekonečný příběh, není ukončen ani v Japonsku, ale zase tak postavy a děj dostávají opravdu velký prostor k rozvíjení se. A rozhodně už patří mezi klasiky žánru.

Pokud vás zaujme Naruto, pak Bleach bude další správnou volbou. Hlavní hrdina tentokrát získá schopnosti Sběrače duší, v podstatě se stane Bohem smrti. Ne zcela dobrovolně získané dovednosti ho pak vedou k boji nejen proti zlým duchům.

Dobrý thriller ještě nikdy nikomu neublížil

Pokud má čtenář rád napětí a dramatické zápletky, neměla by mu uniknout manga Death Note. V současnosti již kultovní záležitost o geniálním studentovi Lightovi, kterému se do rukou dostane zápisník Boha smrti. Kohokoliv skutečné jméno se do něj zapíše, ten brzy zemře. Může ale rádoby spravedlnost opravdu zůstat v rukou 18 letého kluka, nebo je v právu neméně geniální detektiv L, který se ho snaží zastavit?

Light Yagami, hlavní hrdina mangy Death Note. Zdroj: http://deathnote.wikia.com/

Light Yagami, hlavní hrdina mangy Death Note. Zdroj: deathnote.wikia.com

Balzamovač nepatří mezi příběhy pro každého. Vypráví o Shinjurovi, který se každý den pohybuje v bezprostřední blízkosti smrti. Je tím, kdo připravuje ostatky zemřelých a pomáhá jejich rodině smířit se se ztrátou milované osoby.

Trochu jiný žánr

Jestli je celá japonská kultura něčím výjimečná, tak to rozhodně bude extrémní náklonnost k tématům romantickým. A kromě klasického párování si libují i v párování muž x muž, žena x žena. Rozhodně to není žánr pro každého, ale existují i takové mangy, ve kterých najdete pouze lehké náznaky sexuální aktivity, popřípadě vše zůstává v platonické rovině.

Mezi takovéto mangy patří i Gravitation, která má všeobecně mezi japonskými komiksy své význačné místo. Příběh o mladičkém zpěvákovi, který vzplane láskou ke staršímu a zahořklému spisovateli a snaží se ho za všech okolností získat, okouzluje srdce žen všech věkových kategorií už několik let.

Zkusíte si i vy sáhnout na trochu netradiční žánr?

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Veronika Mahdalová

Veronika Mahdalová

I'm almost never serious and I'm always too serious. Too deep. Too shallow. Too sensitive, too cold-hearted. I'm like a collection of paradoxes...

Zanechte komentář