Kult dokonalosti

Krása a móda / 6.10.2013

Kolikrát v životě jste se ráno vzbudila s pocitem, že vypadáte skvěle a jste sama se sebou spokojená?

Těm z vás, které se takto budí často, upřímně gratuluji, ale drtivá většina z nás tento pocit nezná. A proč vlastně?

Jak je možné, že pouze 4 % žen (průzkum Pravda o kráse) se cítí být krásné? Je za těmito výsledky jen falešná skromnost nebo se jedná o krutou realitu moderní, avšak věčně nespokojené ženy?

Upřímně, sama nevím, ale mojí teorií je, že většina z nás je sama se sebou více méně spokojena, ale všechny víme, že by to mohlo být i lepší a že do obálky časopisu máme daleko. A v tom je právě zakopaný pes. Srovnáváme se neustále s ideálem, který vlastně ani neexistuje. Toužit po něčem, co bez photoshopu a zázračných líčidel není, je jako boj s větrnými mlýny. Přesto se s tím však nedokážeme vyrovnat a hodit iluze jednoduše za hlavu. Nemluvě o tom, že dokonalost sama je natolik abstraktní a subjektivní pojem, že jej ani nemůžeme definovat.

Touha po dokonalém zevnějšku je jako morová epidemie a tlaku společnosti se zkrátka nelze vyhnout. A to se netýká jenom tzv. středního proudu. Ve výsledku je jedno, jestli vyznáváte Barbie styl, punk nebo gotiku, protože všechny spadají do kategorie móda a jde jenom o kopie něčeho, co už dávno před vámi někdo určil.

dokonalost

Neměly bychom se neustále srovnávat s modelkami a celebritami! Zdroj: photl.com

Módní trendy, krásné tváře a dokonalá těla se na nás valí z televizních obrazovek, z časopisů i z internetu a nedej Bože, když se s takovým ideálem setkáváte každý den v práci nebo ve škole.

Vykročit ze stáda dokonalostí posedlých jedinců nám nedovolí kromě módních návrhářů ani majitelé fitness center, plastičtí chirurgové nebo kosmetické společnosti, protože kdo by pak živil jejich mnohamiliardový business?

Jak z toho ven?

Moc možností vlastně ani nemáme. Osobně jsem identifikovala dva způsoby, jak se vyrovnat s dnešní masovou módní společností. Stěžování si každý den svému okolí na vlastní nedostatky mezi ně však rozhodně nepatří!

Můžete všechny starosti zkrátka hodit za hlavu, uvědomit si, že v životě jsou důležitější věci než celulitida a roztřepené konečky vlasů, nebo můžete každý den tvrdě pracovat (například v posilovně) a snažit se udělat pro svůj vysněný vzhled maximum.

A co vy, dámy? Jste spokojeny se svým zevnějškem nebo také patříte mezi věčně nespokojené jedince? 

Zdroj perexové fotografie: Photl.com

Radka Ostřížková

Radka Ostřížková

Multifunkční studentka s příliš mnoha zájmy, která zkouší také psát.

Zanechte komentář