Užíváte si vašich jedenáct minut?

Kultura Literatura / 26.11.2013

Určitě vás zaujalo, co asi může trvat 11 minut. Podle autora knihy Jedenáct minut, Paula Coelha, je to průměrná doba sexuálního styku, pro někoho milování.

Všechno mi napovídá, že se právě chystám špatně rozhodnout, ale dělat chyby patří k životu. Co ode mě svět chce? Chce, abych nikdy neriskovala, abych se vrátila tam, odkud jsem vyšla, jen proto, že nemám odvahu říct životu „ano“?

Zdroj: Paulo Coelho – Jedenáct minut

Osobně bych řekla, že se kniha Jedenáct minut malinko liší od  ostatních Coelhových knih.  Odlišnost není ani tak ve stylu, stále vás nechává přemýšlet, ale spíše otevřeném popisu života prostitutek a sexu. Sex je dnes všude, kam se podíváte; reklamy, TV, knihy, noviny … nalezneme ho i Jedenácti minutách… Ovšem ne podaný tak,  jako se vyskytuje například v 50 odstínech šedi od E L James. V Coelhově knize je na tyto motivy pohlíženo jinak. Nejde ani tak o sex samotný jako o to, co nám bere, dává, s kým je sdílen a jak na něho reagujeme, nebo proč ho děláme, či za jakých podmínek.

V následujících řádcích se pokusím shrnout děj a myšlenku autora, která je v knize obsažena. Nutno podotknout, že dílo  je založeno na rozhovoru skutečné prostitutky s Coelhem.

Lásku nemůžeme najít v někom jiném, ale jen sami v sobě: prostě ji probudíme. Ale aby se to stalo, potřebujeme druhého člověka.

Zdroj: Paulo Coelho – Jedenáct minut

Stručný děj

Shrňme si to nejdůležitější. Mladá dívka Maria z Ria de Janeira podepíše smlouvu týkající se zahraniční práce v Evropě, pracovat má v baru, kde bude působit jako tanečnice. Když dívka pozná, jaké jsou skutečné podmínky činnosti v ženevském baru, sama raději upřednostní práci prostitutky. Jejím cílem je vydělat a našetřit peníze, aby si mohla koupit statek v Brazílii a nechat u sebe bydlet rodiče.

Srdce. Ilustrační foto. Zdroj:www.sxc.hu.

Dokáže aktérka knihy darovat své srdce? Zdroj: sxc.hu.

Ovšem vše vyžaduje čas. Ve volných chvílích se Maria učí jazykům, stihne se citově deprimovat, předčasně je nucena vyspětnaprostou utopií se pro ni stává představa fungujícího poklidného vztahu. Zdá se jí nemožné, aby existovalo spokojené a věrné manželství, vztah, kde by byl vyvážen sex, ale i citová vazba mezi partnery. Coelho těmito tématy poukazuje a varuje před tzv. „falešnými modely sexu“.

Život se skládá z prostých věcí a ona už byla unavená hledáním něčeho – ani přesně nevěděla čeho.

Zdroj: Paulo Coelho – Jedenáct minut

V době, kdy Maria propadá beznaději, vstoupí náhodně do kavárny, na symbolické Svatojakubské cestě a vše nabere jiný směr. Potkává umělce – malíře, kterému má sedět modelem. A  pro oba rázem začíná něco nového, nepoznaného. V zápětí ve čtenáři vyvstane mnoho otázek. Bude malíř dívkou opovrhovat, až zjistí, jaké je její zaměstnání? Naspoří dívka peníze na koupi statku? Odjede vůbec z Ženevy zpět do Brazílie?

Ztráta každého z těch mužů, které jsem milovala, bolela. Ale teď jsem přesvědčena, že člověk nemůže nikoho ztratit, protože nemůže nikoho vlastnit. To je zkušenost, kterou vám poskytne svoboda: můžete mít ty nejdůležitější věci na světě, aniž byste je museli vlastnit.

Zdroj: Paulo Coelho – Jedenáct minut

Zajímá vás, jestli se dívka s malířem intimně sblíží, zažije s ním konečně  rovnocenný vztah, nebo se jejich shledání stane pouze románkem na ukrácení času do jejího odjezdu? A uvěří Maria v plnohotnotný svazek? Přečtěte si Coelhovu knihu Jedenáct minut!

Coelho Paulo – Jedenáct minut. Argo 2009, ISBN 80-257-0211-6.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Zdeňka Kousalová

Zdeňka Kousalová

Ráda čtu a dělám mnoho jiných věcí, zde mám prostor o nich i psát. :o) A vy mi můžete napsat na zdenka.kousalova@generace21.cz :-D

Zanechte komentář