Diagnóza: nadměrné pocení

Krása a móda / 7.10.2013

Kdy se z běžného pocení stává zdravotní problém? Poradíme vám, jak mu předejít a jak se nadměrnému pocení bránit!

Pot je důležitou tekutinou, která z našeho těla odplavuje přebytečné odpadní látky a ochlazuje pokožku. Obsahuje vodu, minerální látky, močovinu a stopy dalších prvků, jeho složení i množství je ale individuální – závislé na naší životosprávě a genech. Proces pocení je přirozený, potíme se všichni. Někteří více, někteří méně… a někteří nadměrně.  Už jste o nadměrném pocení slyšeli?

Co je nadměrné pocení?

Nadměrné pocení alias hyperhidróza je zdravotní problém, který se vyznačuje nadměrnou činností potních žláz a nekontrolovatelným vylučováním potu.

Zpotit se v posilovně je normální. Pokud se ale zpotíte ještě než přijdete do šatny, měli byste se nad sebou zamyslet a navštívit lékaře. Zdroj: photl.com

Kdy je nadměrné pocení normální a kdy ne?

Pokud vás čeká důležitá zkouška, testy v autoškole, pracovní pohovor, náročná tělesná aktivita nebo první rande, vaše tělo na psychickou nervozitu reaguje právě zvýšeným pocením, třesem rukou, zčervenáním v obličeji. Pokud však máte vyjít schodiště, doběhnout autobus, podat někomu ruku a už abyste se převlékali do suchého, s vaším pocením nebude vše v pořádku.

Co nadměrné pocení způsobuje?

Příčiny vzniku nadměrného pocení u občasných krátkodobých stavů nervozity či fyzického vypětí (viz výše) jsou jasné. Jeho původ se přičítá dále především hormonálním změnám (dospívání, menopauza, těhotenství), změnám nálad a afektivním stavům. Nadměrné pocení však může signalizovat daleko vážnější onemocnění jako je např. tuberkulóza, malárie, porucha štítné žlázy, nadváha, cukrovka, neurologické onemocnění, rakovina, předávkování léky/drogami, otrava či vysoký krevní tlak.

antiper2

Pocení je záležitostí individuální – pro někoho je cesta ke svěžímu podpaží snazší, pro někoho může znamenat i velký problém. Zdroj: photl.com (upraveno)

Jaké jsou jeho následky?

Žijeme ve společnosti, která na estetiku a hygienu klade vysoké nároky. Kvůli nepříjemnému pachu a tmavým skvrnám v podpaží se vás tedy může společnost stranit, může být velice těžké najít přátele, partnera či novou práci. Jízlivé poznámky a všeobecné pohrdání působí velice negativně na lidskou psychiku, vedou k úzkosti a k depresím, v extrémních případech mohou dokonce skončit sebevraždou.

Jak mu předejít?

Můžete se potit více než je běžné už od narození – i tento aspekt je totiž dán geneticky a ještě nemusí jít o hyperhidrózu. V případě, že nadměrné pocení nesignalizuje jiný vážný problém, je jediným východiskem vsázet na dobrý antiperspirant, zdravější životosprávu a pravidelnou hygienu.

antiper

Vsaďte na jistotu Dricloru nebo na novinky od Rexony a Dove – speciální antiperspiranty, které slibují dosud nejvyšší ochranu proti nadměrnému pocení. Zdroj: driclor.eu, pemi.cz, dove.cz (upraveno)

Invazivní řešení

Když selhávají chlorido-sodné antiperspiranty i Driclor, nejprodávanější antiperspirant proti nadměrnému pocení, pro pacienty s diagnostikovanou hyperhidrózou existuje ještě několik dalších možností. Jedná se o hrudní sympatektomii, při které se trvale přeruší sympatický nervový pletenec v oblasti hrudníku, dále vstřikování botulotoxinu do nejvíce se potících míst či iontoforéza – procedura, při které se ve vodní lázni elektrický proud zavádí do tkáně.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Petra Krejčířová

Student, nenapravitelný idealista, milovník umění a veškeré elegance starých časů.

Zanechte komentář