Je Sherlock Holmes nesmrtelný detektiv?

Kultura Literatura / 9.10.2013

Sir Arthur Conan Doyle vytvořil postavu geniálního detektiva tak skutečnou, že je těžké uvěřit, že existuje pouze v literárním světě.

Sir Arthur Ignatius Conan Doyle se narodil 22. 5. 1859 ve Skotsku. Měl se stát lékařem, ale místo toho si vybral kariéru spisovatele. Nejslavnější se stal jeho detektivní příběh se slavným Sherlockem Holmesem. Nechal se inspirovat dílem Wilkieho Collinse a Edgara Allana Poea.

Život autora

Pracoval jako válečný zpravodaj a soustředil se především na Búrskou válku v Jižní Africe. V roce 1886 napsal svou nejslavnější povídku Studie v šarlatové, kde se poprvé objevuje slavný detektiv i s pomocníkem doktorem Watsonem.

Postavu Sherlocka Holmese stvořil podle svého profesora na medicíně. Poté napsal dva historické romány Micah ClarkeBílá společnost. Znamení čtyř, druhý román o Sherlocku Holmesovi, proto vyšel až v roce 1890. Detektivní příběhy se setkaly s velkým čtenářským ohlasem, a tak začíná každý měsíc vycházet jeden příběh.  Doyle zemřel na infarkt v roce 1930.

Romány se Sherlockem Holmesem:

Studie v šarlatové; Znamení čtyř; Poslední problém; Pes baskervillský; Prázdný dům;
Údolí strachu.

Sherlockovy povídky ve svazcích:

Dobrodružství Sherlocka Holmese; Paměti detektiva Sherlocka Holmese; Návrat Sherlocka Holmese; Poslední poklona Sherlocka Holmese; Z archívu Sherlocka Holmese.

A. C. Doyle  Zdroj: cs.wikipedia.org

A. C. Doyle
Zdroj: cs.wikipedia.org

V povídce Poslední případ už se autorovi nechtělo pokračovat v dobrodružství detektiva, z toho důvodu ho nechává zahynout. Tento čin se však setkal s tak obrovským nesouhlasem, až se Doyle rozhodl hrdinu po čase znovu oživit.

Ztracený svět

Autor se nesoustředil pouze na žánr detektivní, ale také na sci-fi, historické romány a literaturu faktu. Například jeho dílo Ztracený svět (1912) je vědecko-fantastický příběh, který nás zavádí do hluboké Amazonie, kde přežila prehistorická zvířata. Profesor Challenger tam náhodou skončí se svou výpravou a zažívá neobyčejná dobrodružství.

Sherlock a dr. Watson Zdroj: cs.wikipedia.org

Sherlock a dr. Watson
Zdroj: cs.wikipedia.org

Vyšetřuje se vražda, únos, krádež

Sherlock Holmes je podivuhodný hrdina, který je vědec, hráč na housle, džentlmen, ale i skeptik. Kombinací nejrůznějších zájmů se z  něj stává brilantní detektiv s neobyčejným deduktivním smyslem.  Spolu s ním je hlavní postavou i dr. Watson, bývalý vojenský lékař se selským rozumem. Byt 221b na Baker street už se nejspíš nikdy neproslaví ničím jiným než Sherlockem Holmesem. A patrně patří mezi jednu z nejznámějších adres na světě.

Pokud vyloučíte vše nemožné, pak to, co zbývá, musí být pravda, byť je sebenepravděpodobnější.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Zápisky z vyřešených případů si zaznamenává dr. Watson, nejlepší a téměř i jediný přítel Sherlocka Holmese, který s ním pár let bydlí v bytě na Baker street, kde se poprvé poznali. Samotářský detektiv rád experimentuje s chemikáliemi, drogami a výbušninami. Přestože je to vědec, tak se v něm skrývá i část umělce. Jediná žena, která ho za celou dobu zaujala, je Iren Adlerová z povídky Skandál v Čechách. Typický obrázek Sherlocka je neodlučitelně spjat s dýmkou, lupou, kostkovanou čepicí a nebo houslemi. 

Největším rivalem slavného detektiva je profesor Moriarty, lstivý a vychytralý zločinec, který se jako jediný Sherlockovi ve všem vyrovná. Setkávají se spolu napříč všemi příběhy a spolu také zahynou v Posledním případu.

Postava Sherlocka Holmese se ale neustále vrací a je využívána v knihách, filmech i divadle. Stal se kultovní postavou, která inspirovala mnoho dalších detektivních příběhů, například Hercula Poirota od Agathy Christie nebo Columba.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář