Za vším hledej ženu!

Divadlo / 5.10.2013

Národní divadlo moravskoslezské již po sedmé ve své historii nastudovalo Offenbachovu operetu Krásná Helena.

Prvním premiérovým představením souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v sezoně byla jedna z nejpopulárnějších operet Francouze Jacquese Offenbacha Krásná Helena na motivy Homérova hrdinského eposu Ilias. S osobitým přístupem vypráví o příčině vypuknutí trojské války. Svou světovou premiéru měla Krásná Helena v Paříži v Théâtre des Variétés, tehdy vedeném Hippolytem Cogniardem v roce 1864.

Bonsoir madame et monsieur, le spectacle commence

V rohu jeviště se nachází psací stůl, za kterým sedí Hippolyte Cogniard (Marcel Školout) a vítá diváky ve svém pařížském divadle Théâtre des Variétés, ve kterém byla Krásná Helena uvedena úplně poprvé. Skoro vše je připraveno na večerní představení. Jen inspicient trochu nervozně pobíhá, šéfovi techniky něco nesedí a někteří herci se ještě narychlo snaží doučit svůj text, ale jinak je vše tam, kde má být. Hippolyte Cogniard je postavou, která zde působí také jako vypravěč a snaží se hru přiblížit. On a realizační tým divadla tak propojují Paříž 19. století s antickou Spartou, ale do hry samotné nijak nezasahují a nechávají ji žít vlastním životem.

Posléze se děj plně rozběhne a vtáhne nás do Sparty, kde se tyčí obrovské antické sloupy Jupiterova chrámu a my přihlížíme sporu tří bohyň, které se marně přou o to, která z nich je ta nejkrásnější. A tak přizvou Parida, aby je rozsoudil. Bohyně Venuše mu přislíbí lásku té nejkrásnější ženy na světě, spartské královny Heleny, a tak se Paris rozhodne pro ni.

Bohyně se snaží přesvědčit Parida, která z nich je nejkrásnější Zdroj:ndm.cz

Bohyně se snaží přesvědčit Parida, která z nich je nejkrásnější.
Zdroj: ndm.cz

Venuše pověří Kalcháse, bohům oddaného věštce, aby Paridovi pomohl Helenu získat. Ten souhlasí, není přece radno protivit se bohům, ale zároveň se rozhodne varovat krále Meneláa (Jan Drahovzal), jak jinak než věštbou o případné nevěře jeho ženy. Jediný problém je, že Sparťané věštbu nemohou rozluštit.

Skvělé pěvecké i herecké výkony

Jak už je u ostravského souboru zvykem, vždy se můžete při návštěvě operního či operetního představení těšit na úžasné pěvecké výkony. A jinak tomu nebylo ani u Krásné Heleny. V roli Parida se představil člen operního souboru Aleš Briscein, držitel Ceny Thálie 2012 za roli Romea, trochu koketní a snad trochu i namyšlenou Helenu hrála Martina Šnytová, která byla na Cenu Thálie také několikrát nominována. Vystupuje zde početný pěvecký sbor a baletní soubor NDM, kde tančí také studenti ostravské Janáčkovy konzervatoře.

Snad nejlepší herecký výkon předvedl Libor Olma v roli Kalcháse. Velice dobrý byl také Miroslav Urbánek ml. v roli králova bratra Agamemnóna, který mluvil v dialektu. Ovšem je škoda, že například role obou Ajásů či Achilla nebyly příliš výrazné. Mimo jiné se do příběhu zaplete také samotný slepý básník Homér (Pavel Liška).

Na sofa Helena (Martina Šnytová) před schůzkou s Paridem Zdroj:ndm.cz

Na sofa stojí nedočkavá Helena (Martina Šnytová) před schůzkou s Paridem.
Zdroj: Martin Popelář, ndm.cz

Velkolepá varietní podívaná

Jak už bylo zmíněno, všemu vévodí opravdu monumentální antické kulisy a varietní kostýmy. Zajímavá je i průsvitná opona, na které je vyobrazen pohled na Paříž. Příběh je velice odlehčený a vtipný, s občasnými politickými narážkami. Musíme ale zmínit také to, že představení bylo možná příliš dlouhé. Inscenace nabízí pohled na toto známé dílo z jiného úhlu a budou se u ní bavit všechny věkové kategorie. To potvrzuje jak složení premiérového publika, tak ohromný potlesk ke konci představení.

Inscenace: Krásná Helena
Autor hudby: Jacques Offenbach
Autoři libreta: Henri Meilhac a Ludovic Halévy
Divadlo: Národní divadlo moravskoslezské (Divadlo Jiřího Myrona)
Premiéra: 26. 9. 2013
Režie: Gabriela Petráková
Herecké obsazení: Martina Šnytová, Aleš Briscein/Petr Svetlík, Marcel Školout/Jan Fišar, Miroslav Urbánek ml., Libor Olma, Jan Drahovzal/Václav Morys, Jaroslav Rusnák, Roman Harok, Pavel Liška a další
Cena: 340-240 Kč (studentská i seniorská sleva)

Zdroj perexové fotografie: Martin Popelář, ndm.cz

Veronika Svobodová

Zanechte komentář