Brněnský masakr je závod jen pro otrlé

Sport / 19.10.2013

Autor:

Dlouho na Brněnsku podobný závod chyběl, letos organizátoři představili rozmanitou trať dlouhou celých 61 km. Jaký závod byl? Čtěte dále.

Na běžeckých akcích letošního roku se mohli návštěvníci i sportovci setkat s letáčky poutajícími na akci s vypovídajícím názvem – Brněnský masakr. Tento extrémní závod v náročném terénu v okolí Brna sliboval zajímavou trať a vysoké nároky. Sliby se naplnily v sobotu 21. září a my se podíváme na to, jak se tento nový závod vydařil.

Co si na nás první ročník připravil?

Absolutním vítězem prvního ročníku se stal Lukáš Kočař z klubu Ekol elite triatlon team. Úctyhodných 61 km zaběhl v čase 4:57:49.3 – celých 20 minut před druhým v pořadí.

Nejrychlejší ženou byla Lenka Horáková z klubu Vifra s časem 6:32:59.9.

Každý nový závod s sebou nese očekávání – jaká bude trať? Co organizace, technické zázemí? Nutno říci, že pořadatelé Masakru si dali záležet snad na všem.

Tento extrémní běh tak nabídl účastníkům nádhernou trať okolím Brna hned s několika dominantami, jako je rozhledna Babí lom, vranovský konvent Narození Panny Marie, zřícenina Nový hrad anebo Řícmanické arboretum. Závodníci se tak dostali na turisticky zajímavá místa, která rozhodně stojí za návštěvu. Otázkou zůstává, zda na kochání se okolními krásami zbyly síly. Trať o celkové délce 61 km má totiž převýšení úctyhodných 1984 metrů.

Samotný běh byl organizován a sledován formou kontrolních bodů, na kterých si nechal každý závodník potvrdit kartu. Celkem bylo takovýchto bodů na trati čtrnáct – pokud někdo z běžců některý z nich vynechal, výsledný čas se nezapočítal.

Většina závodu se běží v krásném a klidném prostředí a hlavně - bez asfaltu.

Většina závodu se běží v krásném a klidném prostředí a hlavně – bez asfaltu.

Srovnání s komerčními akcemi

Co závodu rozhodně přidává na extrémnosti je počet občerstvovacích stanic, kterých je na trati pouhých pět – vždy po deseti až patnácti kilometrech. To je výrazný nepoměr oproti zaběhnutým akcím pořádaných např. Run Czech – zde se závodník může občerstvit na každém pátém kilometru. Méně zkušení běžci by s tímto měli počítat.

Samotný závod se pak už tradičně nesl ve znamení dobré nálady a sportovního nadšení. Na trať se vydalo hned 312 odvážlivců, z nichž závod dokončilo 282. Každý z nich obdržel od pořadatelů unikátní tričko závodu a medaili „Masakr finisher 2013“, vítězové pak i drobné věcné ceny.

Rozhodně se dá říci, že se tento startovací ročník Brněnského masakru povedl a můžeme se jen těšit na to, co přinese ročník příští. Třeba už s vaší účastí, což?

Zdroj všech fotografií: photl.com

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář