Zázvor

Propadněte vůni a účinkům zázvoru!

Na talíři / 27.10.2012

Věděli jste, že kromě použití v kuchyni je zázvor i uznávaným a velmi účinným lékem na celou řadu obtíží? A ještě skvěle chutná a voní!

Voní celá Asie

Tradiční využití má zázvor ve všech asijských pokrmech – od kuchyně japonské, přes čínskou, thajskou, vietnamskou až po indickou, všude na něj můžeme narazit. A to nejen ve slaných jídlech, ale i v nápojích a sladkostech. Každá země ho používá trochu jinak, v různých úpravách. Japonci například k sushi podávají naložený růžový zázvor Gari, čerstvý nebo sušený zázvorový oddenek se potom používá v ostatních asijských zemích, zejména v Indii a Číně.

Do Evropy se nicméně dostal před značně dlouhou dobou, do omáček, luštěninových jídel nebo k masu se používal už ve starověkém Řecku. Podle staročeských zázvorek, pečených tradičně na Vánoce, můžeme říct, že i u nás už se zázvor zabydlel dávno. Jeho vůni můžeme cítit i z perníčků a dalších sladkostí, báječně doplňuje ale i třeba kachnu nebo vepřové maso.

Výraznou vůni a chuť zázvoru si nespletete s ničím jiným. Navíc má v masových směsích zvláštní vlastnost – už není potřeba jídlo solit. Schválně si zkuste udělat směs z kuřecího nebo vepřového masa na nudličky, oblíbené zeleniny a koření a přidejte najemno nakrájený kousek zázvoru. Výsledná chuť vás možná příjemně překvapí.

A teď něco na zahřátí

Zatímco ve Velké Británii se oblibě těší zázvorové pivo a víno, my si v chladných dnech můžeme uvařit zázvorový čaj, který prohřeje úplně celé tělo.

Stačí k tomu jen nadrobno nakrájený kousek zázvoru (do malé konvičky kousek velký asi jako palec, jinak bude nápoj příliš silný), horká voda, citron a med. Kromě toho, že tento čaj výborně chutná a zahřívá, také skvěle bojuje proti nachlazení.

Hromada zázvoru

Zázvor má mnoho využití nejen v kuchyni, ale i při domácím léčení. Zdroj: sxc.hu

A co ty další léčebné účinky?

Kromě zmíněného boje s nachlazením je zázvor známý tím, že blahodárně působí na zažívání. Čaj ze směsi máty, zázvoru a fenyklu vás zbaví nepříjemných pocitů během několika desítek minut.

Na bolest v krku kromě čaje můžete vyzkoušet i zázvor kandovaný.

Navíc zázvor funguje i jako prevence proti chřipce, rýmě a údajně i rakovině, i když takové tvrzení je vždy lepší brát s rezervou. Vyhlášené jsou jeho afrodiziakální účinky a často můžeme najít zmínky o vlivu zázvoru na hubnutí.

Martina Vymětalová

Martina Vymětalová

Jsem věčná studentka, milovnice dobrého jídla (a pití), koček a bot. Většinu volného času trávím s knihou (ne vždy kuchařskou), s přáteli nebo hraním PC her.

Zanechte komentářVaše názory

  • Marcela

    Zázvor je skvělý také jako syrový do salátů, např s koriandrem, limetou a rajčaty

  • zelená káva cps

    Taky mi chutná, dávám ho třeba do čočky 🙂