Oblečte se správně na pracovní pohovor!

Krása a móda / 2.10.2013

„Nemám co na sebe!“ vykřikne v panice čas od času snad každá žena. O to horší to je, když vás čeká pracovní pohovor. Proto čtěte následující rady.

Základem je uměřenost

Nepovedený outfit
Na něco podobného rovnou zapomeňte! Zdroj: b-delicious-b.blogspot.com

Obecně se má za to, že na pracovní pohovor byste měli přijít oblečeni zhruba o jednu až dvě třídy lépe než jaké oblečení vyžaduje pracovní místo. Když je charakter práce takový, že celou pracovní dobu strávíte například v montérkách, bude vám u pohovoru stačit čisté civilní oblečení, kterým byste ovšem způsobili naprosté faux pas u pohovoru na pozici manažera.

To platí i obráceně – pokud se ucházíte o místo ekologického aktivisty, nejspíš budete mít větší šanci uspět, když bude z vašeho zevnějšku patrné, že zaměření práce je vám blízké i v běžném životě. Pokud si nejste jisti, jakým způsobem bude pohovor probíhat a co se od vás očekává, formálním oblečením nic nezkazíte. Rozhodně není na závadu, když budete dokonce lépe oblečeni než váš potenciální zaměstnavatel.

Módní výstřelky nechte raději doma

Na pohovor se vyplatí vzít si spíš uměřené a konzervativní oblečení. Rozhodně to ale neznamená, že nemůžete být nepřehlédnutelné. Svoji nepřehlédnutelnost si ovšem zaslužte v první řadě vlastní osobností a schopnostmi a následně dobře padnoucím elegantním oblečením. Vždyť i celé zahalené můžete působit žensky a sexy! Pamatujte, že jde především o vhodně zvolené střihy, které budou lichotit vaší postavě. Na halenky v barvě neonů nebo sukně s havajskými květy tu opravdu není místo.

Stejně jako byste na sebe neměly zbytečně upozorňovat nepřiměřeným oblečením, neměly byste to dělat ani odhaleným tetováním, výrazným lakem na nehty nebo neupravenými vlasy (v případě pánů i vousy). Pamatujte, že všechno se počítá a jde především o celkový dojem.

Formální pracovní pohovor nebo schůzka

Světlá sukně a sako

Formální oblečení rozhodně nemusí být jen černé, ovšem musíte se ho naučit dobře sladit. Zdroj: whattowearhowtodress.com

Kvalitní materiály

Pokud se chystáte na klasický pracovní pohovor nebo schůzku, není situace vůbec tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Absolutním základem všeho jsou ale kvalitní materiály. Na prvním pohovoru nebo schůzce možná nebude poznat, že vaše boty, kabelka nebo opasek nejsou kožené, ale co na těch dalších? Možná si budete říkat, že kvalitní materiály jsou pro vás zbytečnou investicí, ale opak by měl být pravdou. Dobře zpracované a nadčasové boty a oblečení vám vydrží jistě mnoho let. Zbytečnou investicí jsou v takovém případě tedy spíše levné věci, které si pořídíte narychlo jen kvůli jednomu pohovoru a při dalším zjistíte, že už vůbec nevypadají tak hezky, jak by měly.

Nadčasovost

Nejenže byste se měli vyvarovat módních výstřelků, ale při výběru formálního oblečení byste měli dbát i na jeho nadčasovost. Nevolte proto trendy barvy nebo střihy, které sice momentálně působí po formální stránce v pořádku, ale za rok nebo dva v nich už nebudete moct vyjít. To zamrzí především v případě, kdy jste do daného kousku investovali nemalou částku.

Příkladem budiž třeba lodičky s protáhlou špičkou. I kdybyste z dob dřívějších vlastnili pár, který je snad „pozlacený“, v současné době už v něm budete působit spíš jako figurka do panoptika.

Čistota

Pokud vyberete model z kvalitních materiálů, který je navíc nadčasový, nemusíte mít ještě vyhráno. Důležité je ho i udržovat. V takovém případě prozradí nejvíce boty. Ty jsou základním ukazatelem celého outfitu, takže musí být čisté a neokopané. Jestliže můžete případné drobné nedostatky oblečení svést na ležérnost, v případě bot něco takového rozhodně udělat nelze!

Muži

Při výběru oblečení jsou na tom muži o něco lépe – pokud se jedná o velmi formální schůzku, stačí jim dobře padnoucí oblek, hezká košile, ladící kravata a udržované elegantní boty. U méně formálních schůzek mohou oblek nahradit kalhoty/jeany v kombinaci se sakem a košilí ve vhodně zvolené barvě. Na co by muži neměli zapomenout, jsou kvalitní opasky a dost vysoké ponožky (nízké ponožky, navíc ještě ve špatné barvě, by měly být absolutním tabu).

Pánské obleky

I absolutní klasika je sexy, když pánům oblek výborně padne. Zdroj: hyatt.jobs

Ženy

Ve formálním šatníku žen by se určitě měly objevit černé silonky (ideálně 50 DEN), protože ty lze kombinovat naprosto se vším (snad jen s bílými šaty ne). Opět je důležité dbát na jejich vzhled. Zatrhnuté nitky nebo dokonce oka dokážou lehce shodit jinak povedený model. Nezapomínejte, že detaily jsou velmi důležité – možná místo, o které žádáte, nedostanete proto, že vaše schopnostmi obdobně obdařená sokyně měla silonky bez vad.

Naprostým základem by mělo být dobře padnoucí sako – ideálně černé (příp. tmavě modré či šedé – vždy dbejte na výše zmíněné pravidlo nadčasovosti). Sako vám musí výborně sedět, takže při výběru buďte velmi obezřetné; udělejte si na něj čas, vyzkoušejte více značek a modelů.

Ženy, kterým sako nesluší (např. z důvodu velkého poprsí), ho můžou nahradit luxusnějším svetříkem či kardiganem.

Pouzdrová sukně

Pouzdrová sukně je sázkou na jistotu. Pokud dobře vyberete, sluší téměř každé postavě. Zdroj: moda-viva.cz

Naprostou klasiku tvoří sukňové kostýmky. Pozor byste si měly dát především na délku sukně. Neměly byste působit vulgárně, ale lichotit vám nebude ani délka až ke kotníkům. Řídit byste se pak měly ještě věkem a případnými nedostatky, které chcete zakrýt (např. křečové žíly). Obecně platí, že mladší ženy si mohou dovolit sukně i lehce nad kolena, starší dámy by ve většině případů měly naopak volit sukně končící pod koleny.

Sukňový kostýmek můžete nahradit i kalhotovým. Střih kalhot pak volte rovný. Nohavice by neměly být příliš úzké, rozšiřující se do zvonů jsou naprosto passé.

Kostýmek lze doplnit hezkou (bílou) halenkou. Zde se vám již otevírá větší pole působnosti a můžete více vybírat. Elegantních modelů, které nejsou nudné, najdete na trhu jistě celou řadu.

Co se týče bot, nemusíte nutně volit lodičky. Jsou typy žen, které boty na podpatku nesnesou a vypadají v nich spíše komicky. V takovém případě volte jednoduché černé kožené polobotky. Balerínky by působily příliš lacině.

Make-up

Než vyrazíte z domu, neměly byste zapomenout minimálně na řasenkurtěnku. Zde ovšem platí více než kde jinde pravidlo přiměřenosti. Odstín rtěnky volte spíše neutrální. Rozhodně se nepouštějte do příliš jasných či temných barev. Make-up použijte lehký; zdravíčka nezvýrazněte přespříliš! Pokud chcete použít oční stíny, určitě volte přírodní odstíny, které oči jen lehce rozjasní.

A rada na závěr  zní: oblečení si raději nachystejte už den předem. Není nic horšího, než když zjistíte, že máte skvrnu na blůze nebo roztržené silonky půl hodiny před pohovorem. Dobré je mít i nějaký ten kousek oblečení v záloze – nikdy nevíte, kde si nešikovně otřete make-up nebo rtěnku.

Najdete ve své skříni pár kousků, se kterými můžete okamžitě vyrazit na pracovní pohovor, nebo vás čekají nákupy?

Zdroj perexové fotografie: thefashionfoot.com

Irena Točíková

Irena Točíková

Milovnice adrenalinových sportů a vášnivá pěstitelka dýní Hokaido. Nesnáší výraz "mraŽák".

Zanechte komentářVaše názory

  • Kuba

    Primárně bych si zjistil, jak to ve firmě chodí. když to nepůjde, pokusil bych se zjistit, jak to chodí třeba u nejbližší konkurence. Když ani to, budu nad tím přemýšlet. Ale rozhodně i když jdu na manažerskou pozcii, automaticky nepůjdu s manžetovýma knoflíčkama a v obleku. Sako stačí a nic se nemá přehánět. zvláště v dnešní době.