Nenechme paměť zakrnět

V obraze / 1.10.2013

Se začátkem školního roku se trénink paměti bude hodit. 

Na vysokých školách školní rok zrovna začíná a po prázdninách se málokomu chce zase učit. Do zkouškového období je sice ještě času dost, ale trénovat paměť a soustředění se vyplatí už teď.

Trénink paměti nejen pro seniory

Je jasné, že senioři budou cílovou skupinou různých kurzů a školení, ale trénovat paměť je určitě důležité pro všechny. Čím dříve začneme, tím menší problémy nás pak ve stáří čekají. Na internetu najdete řadu organizací, které nabízejí různé kurzy na podporu paměti.  A vyberou si jak studenti, tak senioři, firmy nebo rodiče. Některé společnosti se zaměřují na konkrétní klientelu, v některých si vybere každý.

Víte, že máme Evropský týden mozku? Každý rok v březnu. Tak natrénujte na ten další!

Tipy a triky

Vedle placených specializovaných kurzů se dá paměť trénovat i v pohodlí domova. Určitě jsme všichni jako malí hráli pexeso. Zkuste nějaké doma najít (nebo ho koupit) a místo sledování televize si ho večer s někým zahrát. Třeba vám to půjde hladce, ale možná budete překvapeni, jak těžko se stejné obrázky hledají. Pro trénink soustředění jsou dobré i optické iluze, nebo různé analytické testy. A kdy naposledy jste vzali do ruky křížovku a tužku?

Zkuste místo zhlédnutí večerního seriálu potrénovat mozek luštěním. Zdroj: pixmac.cz

Zkuste místo zhlédnutí večerního seriálu potrénovat mozek luštěním. Zdroj: pixmac.cz

Jeden jednoduchý test si můžete zkusit s námi.

V zoo žijí tři lvi. Jeden lev rád spí. Jeden lev pochází z Tanzánie. Lev, který rád chytá balóny, pochází z Jižní Afriky. Lev, který se jmenuje King, je 12 let starý. Lvu Robinovi není sedm let a nepochází z Keni. Lev John bydlí v kleci mezi Kingem a Robinem. John rád chytá balóny. Jednomu lvovi je 9 let. Robin rád plave. Jednomu lvovi je 7 let. King bydlí v levé kleci.

klec levá prostřední  pravá
jméno      
věk      
původ      
záliba      

Paměti a soustředění se dá hodně pomoci i stravou. Do jídelníčku můžeme zařadit meruňky, avokádo, datle, pomeranče, sójové výrobky, olivy, oříšky, kukuřici nebo fazole.

A jak pomáháte své paměti vy? 

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Zdroj videa: youtube.com

 

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář