Rozhovor s Alenou Chládkovou, tvůrkyní šperků ALEALE

Krása a móda / 4.10.2013

AleAle – to je značka osobitých šperků, které vás zaujmou na první pohled.

Sympatická Alena Chládková žije spolu s manželem, se kterým nedávno oslavila dvacáté výročí svatby, a dvěma dětmi v malé chaloupce v Železném Brodě. Už odmala ji bavilo kreslení. Proč se nakonec dala na výrobu vinutých korálků, kde čerpá inspiraci a co si vůbec myslí o vtahu nás, Češek, ke šperkům?

Co jsou to vlastně vinuté perly? Jde o korálky, které se vyrábí  ze skla. To se nad kahanem ručně navíjí na drát, tvaruje se a dále zdobí, například zlatem, stříbrem či malými třpytkami. Každičký korálek je tedy originál. 

S krásnými náušnicemi aleale budete nepřehlédnutelná! Zdroj: aleale.cz (upraveno)

S krásnými náušnicemi AleAle budete nepřehlédnutelná! Zdroj: aleale.cz (upraveno).

Kdy jste se začala zajímat o šperky a jejich výrobu?

V devadesátých letech dvacátého století – to zní jako hodně dávno. Když jsem se rozhodovala, kam po základní škole, váhala jsem mezi knihovnickou (knihy jsou jednou z mých velkých lásek), keramickou a sklářskou. Nakonec jsem nastoupila na obor malířka skla v Železném Brodě. Ale s vinutými korálky měl můj obor společný jen tu výchozí surovinu, totiž sklo.

V roce 1999 se pak začala psát historie naší firmy AleAle. Název vznikl podle našich jmen (Alex a Alena). Od roku 2008 máme na Malé Straně krámek, kde prodáváme naše šperky.

Specializujete se právě na šperky z vinutých perel. Je jejich výroba náročná?

Jak se to vezme, je i není. V porovnání s jinými technikami je to ale poměrně přímá cesta. Vlastně je to super zvláště pro netrpělivé osoby, jako jsem já. Hlavně, když vás to baví, jde to samo  🙂

Podlehněte kouzlu náramků ze skleněných korálků. Zdroj: aleale.cz (upraveno).

Podlehněte kouzlu náramků ze skleněných korálků. Zdroj: aleale.cz (upraveno).

„Výroba vinutých korálků  byla volba spíše z nouze, ale dneska už si nedovedu představit, že bych tohle řemeslo neměla“, přiznává sympatická tvůrkyně originálních šperků.

Kde čerpáte inspiraci?

Všude kolem sebe, na cestách, v přírodě, ve snech.

Pro koho jsou Vaše šperky určeny? Nebo se hodí opravdu pro každého?

Jsou pro ženy, které se nebojí „čouhat z řady“, chtějí být jiné, mají rády neobvyklé. Snažím se, aby z AleAle šperků vyzařoval optimismus, radost, aby byly nepřehlédnutelné a nadčasové .

Alena Chládková s manželem Alexem. Zdroj: aleale.cz.

Alena Chládková s manželem Alexem. Zdroj: aleale.cz.

Máte nějaké zajímavé plány do budoucna?

Ani ne, nějak moc plánovat neumím. Možná se právě naučit aspoň trochu plánovat.

Co si vlastně myslíte o českých ženách a jejich vztahu ke šperkům? Jak na tom jsme?

To je těžká otázka. Možná, že jsou zatím stále ještě málo odvážné, spíš se, co se módy a doplňků týče, drží při zdi. Přijímají to, co jim diktují módní trendy, ale často jim to nesluší. Pak jsou si díky tomu  podobné – stejné  šperky, kabelky, boty – a to je trochu nuda. O to více pak vyniknou ty, které mají odvahu být samy sebou, nosit to, co jim sluší, navzdory trendům.

Chtěla byste našim čtenářům něco vzkázat?

Srdečně všechny zvu do našeho krámku reálného i dvou virtuálních (aleale, Fler).

Zdroj perexové fotografie: aleale.cz (upraveno)

Zuzana Holmanová

Zuzana Holmanová

Psaní je pro mě skvělým způsobem, jak vyjádřit své názory i pocity. Baví mě jen tak nechat klouzat tužku po papíře (nebo prsty po klávesnici) a těšit se z přibývajících řádků. Mým snem je stát se spisovatelkou literatury pro děti a mládež

Zanechte komentář