Toužíte po věčném mládí? Ochutnejte Boletus arcanus!

Literatura / 29.9.2013

Houbařská sezona je právě v plném proudu a do lesa vyrazil snad už každý z nás. Gregor Marty si z něj ale odnesl vskutku podivuhodný úlovek.

Gregor Marty je rozvedený bezdětný muž ve středních letech. Jelikož nikdy neoplýval dostatečnými ambicemi na to stát se profesionálním spisovatelem, zakotvil na pozici redaktora v nakladatelství, aby neztratil každodenní kontakt se svými milovanými knihami. Jako obyčejný svobodný chlapík bez závazků si rád sem a tam užívá krátkodobých milostných avantýr a ve volných chvílích často propadá i své další velké vášni – houbaření. Je přesvědčen, že toho o houbách ví skutečně hodně, tedy alespoň do chvíle, než náhodně narazí na prazvláštní druh, který bychom jen stěží hledali v odborné literatuře. Duhově zbarvený třeň modrající při dotyku, počáteční mdlá chuť měnící se v palčivost, pronikavá vůně… Co je tenhle hřib vlastně zač?!

Boletus arcanus neboli Paquinův hřib

„Druh vykazuje vlastnosti zvířat, bránících se před predátory svými mimikry, navíc vykazuje dosud nepozorované sklony k symbióze.“ Na konci stati byla připojena poznámka, že po chemické stránce není houba uspokojivě prozkoumána a její účinky na lidské zdraví jsou nevyzpytatelné. Autor ji nedoporučuje ke sběru už proto, že je extrémně vzácná, a žádá případné nálezce, aby její výskyt neprodleně ohlásili v mykologické poradně nebo na přírodovědecké fakultě.

(Urban, M. Boletus arcanus)

Běžně svou femme fatale v lese nepotkáte... Zdroj: foter.com

Běžně svou femme fatale v lese nepotkáte. Zdroj: foter.com

Když na druhý den mykolog Smola netrpělivému Gregorovi oznámí, že našel tzv. paquiňák, houbu pojmenovanou po svém zmizelém objeviteli, vědci Phillipu Paquinovi, hlavní hrdina ještě zdaleka netuší, jak cenný nález má opravdu v rukou. Stačí však jediný pohled do zrcadla a věci se zdají najednou jasnější. Zdravě vyhlížející pleť, vypnuté rysy, zářící pohled bez nejmenších známek únavy. K tomu všemu příval nenadálé energie. Našel snad Gregor zázračnou látku, která mu zajistí věčné mládí a fyzickou přitažlivost?

Houbař, kam se podíváš…

Znovuzrozený redaktor si zpočátku všech výhod, které mu magická houba přináší, dosyta užívá. Coby nejúspěšnější hledač paquiňáku si (poprvé ve svém životě) rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek peněz, navíc se těší přízně svůdné Emilie. Jak ale záhy zjišťuje, dychtivců po mladistvém vzhledu nebezpečně přibývá a středočeské lesy se zaplňují všemožnými existencemi, často vybavenými kromě atlasu hub a kapesního nožíku také samopalem. Stereotypní a šedivá tvář celé Prahy se mění. Vlivem nadměrné konzumace houby se padesátiletí seriozní muži převtělují v rebelující teenagery, z nezajímavých žen se stávají bohyně krásy. Přerostl snad Paquinův hřib v drogu, s níž není radno si zahrávat, nebo je stále ještě možné udržet nad ním kontrolu?

Nejlepší droga je ta, která dovolí všechno – i se sebou šetřit.

(Urban, M. Boletus arcanus)

Nápadná intertextualita, politický podtext či trojrozměrné obrázky? Ano!

Že vám příběh o zběsilé honbě za mládím něco připomíná? Nemýlíte se. Miloš Urban je příkladným spisovatelem postmoderny a ve svých knihách (Poslední tečka za Rukopisy, Sedmikostelí, Hastrman aj.) to dává patřičně znát. Tentokrát se jeho próza hemží odkazy, a to nejen v podobě tematiky, ale i jmen vystupujících postav, na dílo Karla Čapka, zejména tedy na jeho divadelní hru Věc Makropulos. Stranou pak v knize nezůstává ani domácí politická scéna, do jejíchž představitelů se Urban nenápadně, leč vtipně strefuje, nebo nakladatelská a redaktorská praxe, do níž autor díky svým vlastním zkušenostem dává čtenářům lehce nahlédnout.

A konečně – kuriózní perličkou můžeme nazvat přiložený bonus v podobě 3D brýlí, přes něž se můžete na ilustrace grafika Pavla Růta podívat v jiném rozměru, než na jaký jste v případě knih běžně zvyklí.

A co vy – už jste našli při svých toulkách lesem ten pravý paquiňák?

URBAN, MILOŠ. Boletus arcanus. Praha: Argo, 2011.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Andrea Kopečková

Andrea Kopečková

Zanechte komentář