Novinky v kinech: Hrajeme si na hraně

Film / 27.9.2013

Svezte se na thrillerové a komediální vlně v týdnu od 26. září a užijte si pět nových premiér. Na co půjdete do kina?

Bernie

Dáte si snídani. Zdroj: filmleaf.net

Dáte si snídani? Zdroj: filmleaf.net

Premiéra v ČR: 26. 9. 2013

Krimikomedie

USA, 2011

Režie: Richard Linklater

Hrají: Jack Black, Matthew McConaughey, Shirley MacLaine, Gary Teague, Larry Jack Dotson, Ben Bachelder

Máte rádi filmy založené na skutečných událostech? Tak to si vyrazte do kina zhlédnout Bernieho. A pokud je navíc vaším oblíbeným režisérem Richard Linklater (Škola ro(c)ku, Před úsvitem/soumrakem/půlnocí) a nemůžete se vynadívat na zpívajícího sympaťáka Jacka Blacka, už vůbec neuvažujte o tom, že byste tento film přeskočili. Sice nejde o typickou komedii, ve kterých tento americký komik obvykle září, ale i přesto se zde najde velký počet scén, které si vychutnají zvláště jedinci s černým humorem.

Bernie je totiž příběh asistenta ředitele pohřebního ústavu, učitele a kostelního zpěváka, kterého zbožňuje celé městečko. Bernie má vždycky dobrou náladu a kde může, tam pomůže. Zkrátka ideální soused, kterého si všichni přejeme. A nikdo se nediví tomu, že se nabídl i staré protivné bohaté vdově Marjorii Nugentové (Shirley MacLaine – Sladká Irma, Zná ji jako svý boty) a začal se starat o její finance, cestovat s ní a zkrátka jí dělat společnost. Naopak všichni jsou překvapeni v okamžiku, kdy se zjistí, že Marjorie je už nějakou dobu mrtvá a Bernie má na krku obvinění z vraždy.

Film je podáván jako dokument a velmi staví na autentičnosti – hraný příběh je prokládán výpověďmi skutečných obyvatel městečka, kteří Bernieho znali a nemohou pochopit, co se vlastně stalo. Také Jack Black se před natáčením setkal se skutečným Berniem Tiedem, aby mu pomohl vcítit se co nejvíc do jeho osobnosti.

Film Bernie je tak trochu něco jiného. I když je jeho téma vážné a poněkud znepokojivé, je podáváno s vrchovatou porcí černého humoru a přináší zajímavý vhled do života jednoho neobyčejně obyčejného muže.

Donšajni

Příběh o vášni k životu, hudbě i k ženám. Zdroj: bontonfilm.cz

Příběh o vášni k životu, hudbě i k ženám. Zdroj: bontonfilm.cz

Premiéra v ČR: 26. 9. 2013

Komedie

Česko, 2013

Režie: Jiří Menzel

Hrají: Jan Hartl, Libuše Šafránková, Martin Huba, Jiřina Jirásková, Ivana Chýlková, Emma Smetana, Václav Kopta, Eva Josefíková, Václav Jílek, Jiří Hájek, Jiří Plachý ml., Jan Jiráň, Taťána Kuchařová, Gabriela Partyšová

Nelze popřít, že Jiří Menzel natočil mnoho skvělých filmů, které rozhodně stojí za to vidět – ať už zmíníme oscarové Ostře sledované vlaky, další původně Hrabalovo dílo Postřižiny nebo sympatickou komedii pro celou rodinu Na samotě u lesa. A nezůstalo by jen u nich.  Bohužel nejnovější Menzelův snímek Donšajni do této společnosti zkrátka nezařadíme, ať se budeme snažit sebevíc. Snad jde o důsledek spolupráce s televizí Nova nebo jednoduše přehmat při výběru námětu, Donšajni se moc nevyvedli.

Film je příběhem maloměstského operního souboru, vztahů, který udržuje jeho ředitel s jednotlivými sólistkami i dalšími ženami v jeho životě. Některé scény jsou jako vystřižené z Vesničko má středisková, jiné zabíhají k jakémusi hlubšímu satirickému přemýšlení, a tady pak končí veškerá legrace i koukatelnost. Dokud se Menzel drží toho, co mu tak dobře jde, tedy laskavého humoru a určitým způsobem komických postav, je to v pořádku. Ale když dojde na podnikatele bez špetky svědomí i jakousi policejní „mafii“, film se dostává úplně jinam, než by měl.

Takže, jestli chcete, zkuste to. Třeba kouzlo nového filmu objevíte, třeba na vás znovu dýchne duch Menzelovy staré režisérské geniality. Ale třeba taky ne…

Hra na hraně

Richie (Justin Timberlake), absolvent Princetonu, a Ivan (Ben Affleck), nechutně bohatý magnát. Zdroj: csfd.cz

Richie (Justin Timberlake), absolvent Princetonu, a Ivan (Ben Affleck), nechutně bohatý magnát. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 26. 9. 2013

Thriller / drama / krimi

USA, 2013

Režie: Brad Furman

Hrají: Ben Affleck, Justin Timberlake, Gemma Arterton, Anthony Mackie, Ben Schwartz, David Costabile, Yul Vazquez, Louis Lombardi, Oliver Cooper

Asi největší očekávání tento týden ulpívají na filmu Hra na hraně (Runner Runner). Za tímto kriminálním thrillerem stojí režisér Brad Furman, který sice na kontě nemá filmů příliš, ale je chválen za invenci a osobitý přístup, třeba vám v hlavě uvízl snímek Obhájce. Kromě toho nás oslní i hvězdy v hlavních rolích. Největšími tahouny filmu jsou Justin Timberlake, kterému jde hraní naštěstí lépe než zpěv, jak už dokázal ve filmech Kamarád taky rád či Social Network, a Ben Affleck, který se snaží zbavit nálepky přihlouplých blockbusterových krasavců, jakého sehrál třeba ve slavném Pearl Harbor, a pouští se do vážnějších vod – v minulém roce mu Oscara přinesl snímek Argo. Pánskou dvojici pak vyvažuje příjemná Gemma Arterton, která není žádná křehulka, jak jsme si už mohli ověřit třeba ve snímku Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic nebo v Princi z Persie.

Oč jde? V první řadě o peníze. Richie vystudoval Princeton, je chytrý a matika mu jde levou zadní, ale náhle ho potká neštěstí – prohraje peníze na studium v partičce online pokeru. A to není možné, protože si všechno propočítal. Jedinou možností je, že by šlo o podvod. A tak se Richie vydává na Kostariku, kde má sídlo Ivan Block, velký pokerový magnát, jenž má pod prstem mnoho online heren. A ne všechny jsou vůči zákazníkům zcela poctivé. Richie chce nejprve Blocka obvinit, ale následně je vtažen do života horních deseti tisíc a zjišťuje, že bude mnohem lepší s ním spolupracovat.

Je ale jasné, že tak jednoduché to nebude. Do všeho se totiž vloží FBI, která na Richieho zatlačí a nutí ho, aby se stal jejich donašečem a pomohl jim Blocka dopadnout. A tak se Richie namočí do největší pokerové partie svého života – musí obehrát obě strany tak, aby neskončil ve vězení nebo nepřišel o život.

Jestli půjde o propadák nebo příjemné zakončení letní sezony, to se každý musí rozhodnout po zhlédnutí filmu sám. Rozhodně ale ve snímku tkví poměrně velký potenciál.

Omar

Přehled velké lásky, které osud nepřál. Zdroj: csfd.cz

Přehled velké lásky, které osud nepřál. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 26. 9. 2013

Drama / thriller

Izrael, 2013

Režie: Hany Abu-Assad

Hrají: Adam Bakri, Leem Lubany, Yousef ‚Joe‘ Sweid, Waleed Zuaiter

A teď přejdeme k těm trochu alternativnějším premiérám. Prvním a poměrně úspěšným je festivalový snímek Omar. Je nutno předem říci, že si ho asi užijí spíše náročnější filmoví fanoušci než běžní diváci. Omar vypráví příběh mladého pekaře, který žije na rozpolceném území Palestiny. Vlastně každý den riskuje svůj život tím, že překonává ostře sledovanou zeď a kolem uší mu sviští kulky. A spolu s ním takto riskuje mnoho dalších mužů.

Hlavním motivem filmu je však láska, konkrétně Omarova láska k jeho dívce Nadje a také jeho silné přátelské pouto ke kumpánům, se kterými vyrůstal. To projde po jeho zajetí těžkou zkouškou, kdy si Omar musí ujasnit priority a to, vůči komu a čemu chce zůstat loajální.

Vyprávění o izolaci, o rozdělení těch, kteří k sobě patří politickým konfliktem a hmatatelnou vysokou zdí, vás může zcela pohltit, pokud ho necháte a dovolíte emocím, aby působily. Za zkoušku to stojí.

Útěk

Útěk

Hrdinkami mužského světa jsou netypicky mladé dívky. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 26. 9. 2013

Thriller / dobrodružný / historický

Norsko, 2012

Režie: Roar Uthaug

Hrají: Isabel Christine Andreasen, Ingrid Bolsø Berdal, Kristian Espedal, Tobias Santelmann, Hallvard Holmen, Bjørn Moan

Jak si to shrnout… Inu jednoduše, ve filmu Útěk (Flukt) se utíká. Hodně. Vlastně skoro pořád. Vítejte v Norsku schváceném morovou epidemií natolik, že jeho obyvatelé vlastně skoro vymřeli. Až na pár skupin vyvrhelů s noži a kušemi, které se potulují po lesích a plení a pálí, přesně v oblíbeném středověkém stylu. Potud klasika, kterou vlastně nenaruší ani další děj. Ale přece jen je tu něco, co stojí za pozornost. Žezlo tady třímají ženy a celý film se ho nepustí.

Signe je devatenáctiletá dívka, které sice nesebral rodinu mor, ale zločinecká banda už ano. A ji by potkal stejný osud a film by se nemusel natočit, kdyby se vůdkyně zbojnické party nerozhodla vzít ji do zajetí. Signe nejdřív považuje toto rozhodnutí za přízeň bohů, ale postupem času zjišťuje, že to, co by se s ní dělo v zločineckém táboře, je daleko horší, než smrt. Zbývá tedy jediná možnost – utéct. A to se jí povede za pomoci jedné z mladších příslušnic tlupy.

A tak se dvě děvčátka dávají na dlouhý útěk plný uhýbání před zbraněmi, padání do propasti, uhýbání před zbraněmi, válení v blátě a taky uhýbání před zbraněmi. V patách jim je skupina rozzuřených nemytých chlapů a neméně rozzuřená a ošklivá ženská, která je chce za každou cenu zabít. A to je vlastně celé. Ale nenechte se mýlit, vlastně je na co se dívat. Norská příroda ve filmu exceluje a ani herci se nedají zahanbit a role jim sedí jako ulité. Nejnovější snímek Roara Uthauga (Ledová smrt) si zkrátka zaslouží svoji šanci nabídnout vám špetku severské podívané.

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: koláž – oficiální plakáty filmů, sxc.hu

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář