Divadlo U Kapličky aneb I malé divadlo přináší kvalitní podívanou!

Divadlo Kultura / 15.10.2013

Neznámé divadlo neznamená nekvalitní představení. Právě naopak! Podívejte se s námi na méně známé českobudějovické divadlo.

Divadlo U Kapličky nebo též Ochotnické divadlo nalezneme v budově Jihočeské krajské organizace Pionýra na Husově třídě. Zde má od roku 2010 domovskou scénu Divadelní soubor J. K. Tyla, který byl založen v roce 1895 a působí tak nepřetržitě již 118 let. V současnosti soubor funguje jako občanské sdružení čítající přes 50 členů všech věkových kategorií. Každoročně v listopadu pořádá nesoutěžní přehlídku amatérských souborů nazvaný Budějcká Thálie. Soubor hraje jak představení pro děti, tak pro dospělé.

Dominanta, která dala našemu divadlu jméno - "Kaplička". Zdroj: dstylcb.cz

Dominanta, která dala divadlu jméno – „Kaplička“. Zdroj: dstylcb.cz

Trocha historie

Začínáme v hospůdce, kde se debatovalo o národnostní problematice. Českobudějovičtí občané totiž mluvili většinou jen německy a český jazyk zanikal. To český lid popudilo a roku 1895 byl založen Čtenářsko-ochotnický spolek J. K. Tyl. Zakladatelé R. Čejka a J. Reitmayer shromáždili několik desítek lidí ochotných šířit lásku k divadlu a českému jazyku.

První inscenací souboru byla Jiráskova Vojnarka. Ke 30. výročí založení spolku nastudoval soubor Jiráskovu Lucernu, kterou uvedli v městském divadle i přesto, že právě zuřila první světová válka. Ani druhá světová válka nepřetrhala ochotnické snažení a soubor uvedl Čapkovu MatkuBílou nemoc. I přesto, že byla divadelní činnost zakázána, scházeli se v tajnosti a v únoru 1946 oslavili své padesáté narozeniny, a to premiérou Krptovy hry Poslední výstup.

Současnost

Soubor nyní připravuje několik premiér. Můžeme se těšit například na hru Jo, není to jednoduché (premiéra 16. 10. 2013), ale také na pohádky Jak si pan Pinajs kupoval od kocoura sádlo (premiéra 20. 10. 2013) a O sněhové královně (premiéra 24. 11. 2013).

Nyní probíhá inscenace O loupežnické princezně. Úspěšné písničková pohádka je vhodná především pro děti. Zjistí, že urozenost v srdci je mnohem více než urozenost královská a že není hlavní zlato v truhlici, ale v srdci. A kdo ví? Třeba si i zapamatují tři kouzelná slůvka otevírající lidská srdce.

Inscenace O Loupežnické princezně. Zdroj: dstylcb.cz

Inscenace O Loupežnické princezně. Zdroj: dstylcb.cz

Další inscenací je hra Z nařízení bytové komise, což je komedie z dob po první světové válce o bytové komisi, na kterou se obrátil i pan rada se svou rodinou. V neposlední řadě zmíníme inscenaci Bordel na ministerstvu, který si jistě každý umí představit. Zábavná hra, kde nejde ani tak o politiku.

Představení souboru mohou diváci navštívit od října do dubna. V letních měsících soubor využívá pro svá představení přírodní a historické scenérie. Neváhejte a zavítejte do divadla U Kapličky. Soubor J. K. Tyla jistě stojí za vaši návštěvu.

Zdroj perexové fotografie: dstylcb.cz

Kateřina Jánková

Kateřina Jánková

Člověk s neskutečnou touhou po divadle a dobré knížce...

Zanechte komentář