citlivá pleť

I s citlivou pletí si poradíme

Krása a móda / 8.10.2013

Znáte to? Zarudlá pleť, pocit napětí. I to jsou projevy citlivé pleti. Co o ní víme dál? Čtěte následující článek. 

Průzkumy ukazují, že problémy s citlivou pletí má přes 70 % žen. Je to typ pleti, která je velmi lehce zranitelná a narušitelná. Může se projevovat suchými místy, otokyolupováním. Mnoho žen si ale neuvědomuje, že existuje více typů citlivé pleti a podle toho se o ní musí také starat. Faktory, které vedou k citlivé pleti, jsou většinou životní prostředí, stres a samozřejmě také to, že mnoho dam v dnešní době neumí o svou pleť správně pečovat.

Kvůli vystavení přílišnému horku nebo naopak chladu může pleť štípat, pálit a být zarudlá. Pleť je choulostivá vůči větru, slunci, mořské vodě. Samozřejmě, že faktory mohou být i vnitřní, a to zejména alkohol nebo cigarety. Citlivá může být pleť i na některé kosmetické přípravky, které nejsou pro daný typ pleti vhodné, čímž vznikne jakási alergická reakce, která se může projevovat opět začervenáním a pálením nebo svěděním. Citlivá pleť ovšem nemusí být nutně alergická.

Citlivá pleť se rozlišuje podle stupně citlivosti (reaktivity)

  • vliv životního prostředí – dochází k začervenání při vystavení pleti slunci nebo chladu
  • vaskulární systém – nestabilita v kapilárách, která se projeví začervenáním nebo pocity horka
  • přípravky s látkami vyvolávajícími alergickou reakci – tvrdá voda, textilie nebo přípravky se špatnou látkou pro naši pleť. Dojde k reakci, která ovšem není alergická.
  • atopická pleť – tzv. hyperaktivní pleť. Tato pleť vyžaduje velmi speciální péči a výživu.

Značka La Roche – Posay vytvořila SensiTest, který má za úkol vytvořit kompletní profil citlivé pleti. Jedná se o dvacet otázek, které se zaměřují hlavně na dvě věci – na původ citlivé pleti a na intenzitu, s jakou se projevuje.

SensiTest

Úkolem SensiTestu je určit typ citlivé pleti.
Zdroj: www.zeny.e15.cz

A jak o citlivou pleť vlastně pečovat?

Citlivá pleť potřebuje velmi specifickou péči. Musíme pleť hlavně zklidnit a poté co nejvíce předcházet nějakému dalšímu podráždění. Používá se většinou kosmetika, která pomáhá obnovovat svrchní vrstvy pokožky a udržovat tuky a vodu. Ta by samozřejmě neměla obsahovat žádné látky dráždící pleť jako jsou například konzervanty nebo parfemace. Ideální jsou přípravky hypoalergenní, což jsou produkty neobsahující žádné kontaktní alergeny (těmi jsou kupříkladu některé konzervační látky).

Mixa

Jedná se o francouzskou značku kosmetiky, která se do našich drogerií dostala poměrně nedávno, ale již nyní si našla své věrné příznivce. Je to značka, která je určená speciálně pro citlivou pleť. Tato kosmetika vznikla v roce 1924 a v roce 1997 předvedla světu první tělové mléko pro suchou a citlivou pokožku.

MIXA

Krémy od Mixy si ženy velmi chválí.
Zdroj:www.mixafrancie.cz

Produkty Mixy obsahují směsi olejů a vosků, známých jako Cold Cream zklidňující pleť. Rovněž obsahuje glycerinkvět arniky, která pomáhá v boji proti začervenání pleti. Žádný alkohol, žádné parabeny, žádná barviva.

Na závěr: pokud si stále nevíte rady, co se svou přecitlivělou pletí, poraďte se s odborníkem. Určitě společně najdete přípravky, které vám pomohou.


Bojujete i vy s citlivou pletí? 

Zdroj perexové fotografie: www.photl.com

Andrea Mikolášová

Andrea Mikolášová

Ráda zkouším nové kosmetické produkty a sleduji trendy z oblasti vizážistiky. Kontakt: andymikol9@gmail.com

Zanechte komentář