Petr Ton ještě do starého železa nepatří

Sport / 7.10.2013

Autor:

Jedenáctou sezonu už kroutí ve Spartě hráč s číslem osmdesát sedm na zádech a stále má co nabídnout

Sparťanský střelec Petr Ton, který 8. října oslaví čtyřicáté narozeniny, stále dokazuje, že ještě nepatří do starého železa. Ve třetím kole proti Plzni proměnil trestné střílení a svým 255. gólem vstřeleným za Spartu vstoupil do historie svého klubu jako nejlepší střelec. Na druhé místo odsunul svého bývalého spoluhráče Jiřího Zelenku. „Je to nádherné, když vám celá hala aplauduje. Je to takové ocenění za těch deset let, co jsem tady. Člověk si toho hrozně moc váží a asi to ocení až s odstupem času,“ řekl Ton pro sport.cz.

Úspěch kladenského odchovance je o to cennější, že do Sparty přišel až ve svých třiceti letech. Prvních šest let svého hokejového života strávil v týmu Poldi Kladno, ze kterého v roce 1997 přestoupil do finské ligy. Tam hrál postupně za Jokerit Helsinki, HT Jyvaskyla a Karpat Oulu.

Petr Ton

Datum nar.: 8. 10. 1973

Místo nar.: Slaný

Výška: 183 cm

Váha: 92 kg

Hůl: pravá

Jedenáct let sparťanem

V roce 2003 se vrátil do české extraligy, kde v týmu Sparty již jedenáctou sezonu patří k největším oporám. Když poprvé oblékl rudý dres, určitě nečekal, že jednou bude nejlepším střelcem Sparty: „Hráči tenkrát končili ve čtyřiatřiceti či pětatřiceti letech. Nečekal jsem to. Hráči se musí vyhýbat zranění a musí mít důvěru. Je potřeba také být ve správný čas na správném místě a mít dobré spoluhráče.“

Dvakrát mistr

Během svého působení v holešovickém týmu slavil dvakrát zisk mistrovského titulu, v ročnících 2005/2006 a 2006/2007. Dvakrát se stal nejlepším střelcem soutěže, v první mistrovské sezoně s 24 zásahy a o čtyři roky později s 34 vstřelenými góly. Sezonu 2007/2008 zakončil jako nejproduktivnější hráč se 43 body. Za reprezentaci odehrál 9 zápasů a vstřelil jeden gól.

 Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář