MBPFW 2013 den čtvrtý: Fresh Sunday (odpolední program)

Krása a móda / 24.9.2013

MBPFW 2013 je za námi a my vám přinášíme předposlední shrnutí kolekcí. Tentokrát se jedná o přehlídky mladých návrhářů a potenciálních talentů české módní scény!

Rok se s rokem sešel a před pražským hotelem InterContinental vyrostl obrovský bílý stan, jenž se v následujícím prodlouženém víkendu (18.-22. září 2013) stane dějištěm nejdůležitější módní akce roku. Své kolekce jak na letošní podzim/zimu, tak na jaro/léto příštího roku předvede na 45 přehlídkách 54 oděvních návrhářů nejen z České republiky, ale z celého světa. Vyvrcholením Prague Fashion Weekendu, jež si letos poprvé vzal pod svá ochranná křídla i automobilový gigant Mercedes-Benz, bude návštěva proslulého malajského návrháře Jimmy Choo na Gala Fashion Night v sobotu večer.

13.00: VOŠON: výběr z kolekcí SAKO a KONTRASTY

VOŠON, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

VOŠON. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Vyšší odborná škola oděvního návrhářství pod vedením návrhářky Evy Vontorové (působící také samostatně pod značkou ETHER, již jsme vám představily v jednom z předchozích článků) dokázala, že si místo mezi tuzemskými univerzitami oděvního návrhářství rozhodně umí vydobýt. 13 studentů VOŠON předvedlo velké množství talentu a invence, když na bílé molo vyslalo modelky a modely v oděvech, za které by se nemusel stydět ani světový návrhář. Hlavní dominantou přehlídky bylo sakokontrastní řešení oděvu, jak už název přehlídky napovídá. Nejrůznější variace na zdánlivě nudný kousek z šatníku, který vlastní snad každá žena, okouzlily nápaditostí a precisním zpracováním. V prvním výběru SAKO se objevila jak tradiční kombinace černá-bílá, tak o něco méně typická tyrkysová s korálkovou výšivkou či zářivě červená, které naopak dominovaly volány a cípová rozšíření v nižších partiích. Studenti zazářili i řemeslnou zručností s velkým množstvím skladů a náročným řasením v atypických partiích oděvu. Zaujalo nás také efektní řešení složitě nabíraných rukávů v KONTRASTU s jednoduchým bílým provedením. Program Fresh Sunday nemohl začít lépe.

14.00: VŠUP Ateliér Módní tvorby Pavla Ivančice

Pavel Ivančic představil kolekce devíti svěžích talentů české módy, které vznikly za první rok pod jeho vedením. Ateliér Módní tvorby platí za nejprestižnější tuzemský subjekt produkující již více než sedmdesát let elitu české módní scény. V současné době je pod vedením M.A. Pavla Ivančice (absolventa magisterského programu na londýnské University of Art London) dáván důraz na individualitu a profesionalitu po vzoru světových návrhářských univerzit.

1.     Filip Jakab

Filip Jakab, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Filip Jakab. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Hravé kolekci vévodí oversized svršky sázící na kombinaci materiálů, vzorů a barev. Obrovské rukávy v kontrastu s bílými „maskami“ zakrývající nejen obličej, ale i zbytek hlavy, působí futuristicky a hlavně originálně. Jakab se postaral o skvělý umělecký start.

2.     Karolína Juříková

Kateřina Juříková, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Kateřina Juříková. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Uhlazenému souboru modelů dominuje kombinace kostkovaného vzoru a černé. Stejně jako Jakab i Juříková kombinuje materiály, avšak tentokrát působí kolekce uceleněji a nositelněji.

3.     Viktoria Yash

Viktoria Yash, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Viktoria Yash. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

První pánská kolekce zaujme neobvykle řešenými kabáty a „dvojitým“ kalhotami. Yash modelům oblékla přes klasické dlouhé kalhoty ještě široké bermudy a postarala se tak o prvek, který její jinak klidnou kolekci uvede do pohybu. Z hlediska barev zůstává konzervativní, objevuje se pouze šedá a černá.

4.     Petra Pluháčková

Petra Pluháčková, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Petra Pluháčková. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Kolekce Petry Pluháčkové opět staví na zajímavé kombinaci materiálů a vzorů. Oversized pánské kabáty vypadají na hubených modelkách v kombinaci s cigaretovým střihem dlouhých kalhot překvapivě velmi dobře. Barevné spektrum se pohybuje od čistě bílé přes béžovou a černou, takže kolekce působí nenuceně a velmi elegantně.

5.     Linda Zabilková

Linda Zabilková, , Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Linda Zabilková. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Modelům Zabilkové hrála prim práce se strečovou látkou. Mladá návrhářka postavila kolekci na kombinaci rolovaného žerzeje a masivních šperků evokující vzhled provazu. Spojení fialová-červená a vzdušných střihů bylo úspěšné.

6.     Filip Hieke

Filip Hieke, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Filip Hieke. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Hieke uvedl kolekci s prvky vrstvení a skladu. Kromě zahajujícího oděvu s mohutnou kápí vplul na molo i různobarevný svetr či žluté šaty s plisovanou sukní. Modelům dominovaly barvy jako šedá, světle růžová, žlutá a bílá.

7.     Kristýna Nováková

Kristýna Nováková, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Kristýna Nováková. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Zářivá a hravá kolekce studentky oděvního návrhářství, Kristýny Novákové, nám připomněla čajové dýchánky a dětské panenky. Barevné puntíky a kolečka, někdy dokonce v podobě průřezů, byla všudypřítomná. Sladké barvy jako růžová, mentolová, oranžová či béžová svítily z modelů s vlnkovým lemováním a zajímavou fragmentovou strukturou.

8.     Monika Nováková

Monika Nováková, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Monika Nováková. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Další pánské kolekci, čítající pouze tři variace huňatých svetrů, dominovaly zářivé až fosforeskující barvy s vyšitými nápisy bílou vlnou. Příjemná změna od tradičního pojetí oděvu.

9.     Lay Sedláková

Lay Sedláková, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Lay Sedláková. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Lay Sedláková vsadila na kombinaci latexu a hedvábí a nutno dodat, že udělala dobře! Tvrdé svršky ve společnosti jemných rozevlátých sukní vytvořily příjemně působící kontrast. Rázné sklady, široké sukně i stojaté límečky, to vše nalezneme v kolekci, jíž vévodila tmavě modrá, fialová a světle tyrkysová.

15.00: JINDRA JANSOVÁ: S/S 2013

Jindra Jansová, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Jindra Jansová. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Absolventka pražské UMPRUM se oděvnímu designu profesionálně věnuje od roku 2012, kdy kolekcí BASIC ukončila vzdělávání a vrhla se do vlastního navrhování. Jansová považuje za nejdůležitější identitu, kulturní kořeny a myšlenkový obsah. Modelům kolekce S/S 2013 dominovaly vzory tropických a asijských květin v kombinaci s kostkou. Návrhářka vsadila na cihlově červenou, oranžovou, okrovou, zlatou, ale v průběhu druhé části kolekce se barvy proměnily do stříbrna a růžova. Autorka navíc dokázala, že i jednoduchými střihy volných siluet lze dosáhnout efektní a působivé kolekce. Kromě širokých sukní, minimalistických šatů po kolena a širokých nohavic do kolekce zapracovala i motiv japonských kimon v podobě šatů s vázáním na boku nebo stylového vrstvení.

15.30: KRALOVA_Design: Bohemicca

KRALOVA_design, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

KRALOVA_design. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Zuzana Králová stojící za značkou KRALOVA_Design se po absolvování magisterského studia na Univerzitě J. E. Purkyně, obor Textilní tvorba, vydala na další studia do Madridu. Kromě samostatného navrhování vytvořila mimo jiné šaty pro kolekce Alpine Pro a Panasonic nebo se angažovala v retailingu firem Esprit, Papaya a Karen Millen. Králová prosazuje odlišný postup produkce modelu. Prvotní je pro ni aranžmá na krejčovské panně, teprve až poté následuje papírový návrh. Na MBPFW představila pánskou kolekci Bohemicca, ve které skloubila prvky typické pro ženskou módu a převedla je do mužské podoby. Nalezneme zde tak kalhoty vycházející z dámské sukně, což se projevuje především v absenci jedné nohavice, pro ženská saka typické široké klopy a především světlé pastelové barevné kombinace. Modelům dominuje mentolová, světle béžová, bleděmodrá, ale i červená. Někteří modelové navíc nesli kabelky nebo byli obuti do sandálů podobných dámským „gladiátorkám“. Typicky pánské prvky ale z kolekce nevymizely, příkladem mohou být volné kalhoty se sníženým sedem. Na pomezí obou pohlaví se pak nacházely kalhoty se zástěrou.

16.00: JIRI KALFAR: FW 2013/14

JIRI KALFAR, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

JIRI KALFAR. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Závěrečná kolekce odpoledních přehlídek se inspirovala vojenstvím a především jeho odíváním. Návrhář Jiří Kalfař začínal nejprve jako tanečník a model, než přesedlal na módu. Získané znalosti lidského těla a pohybu zúročil ve svých návrzích. Pro Kalfaře jsou typické čisté linie v kombinaci s oversized lookem. Důležitá je pro něj nadčasovost a elegance, kterou promítá i do svých kolekcí, když si všímá minimalistických detailů a dává důraz na kvalitní přírodní materiály. Kolekce pro nadcházející podzim a zimu je věnována dámám i pánům reflektuje již zmíněný důraz na detail a hru linií. Klíčovým termínem je „bohémská elegance“, která byla patrná hned z kombinace oversized oděvů se zdůrazněním ženských křivek. Prim hrála kromě již tradiční černobílé bezpochyby zelená, která se v celé kolekci objeví hned na několik způsobů. Kromě khaki či brčálově zelené zazářila i smaragdová a emerald. Variace kabátů následovaly šaty spojené silným páskem, šaty na jedno rameno, kostýmky i personalizované košile, vše v jasných liniích. Kalfař při hře s detaily nezapomněl ani na knoflíky, které se objevily hned na několika modelech vždy v zajímavém seskupení.

Poslední reportáž z večerních přehlídek čtvrtého dne a slavnostního ukončení vychází dnes! Můžete se těšit na kolekce značek Sharka Bosakova, CHATTY, Mirka Horká & Gravelli a soutěžní klání finalistů START-UP!

Nestihli jste některou přehlídku nebo si rádi přečtete shrnutí? Pak právě pro vás jsme připravily souhrnné reportáže z předváděcích dní rozdělené do odpoledních a večerních sledů!

DEN PRVNÍodpolední a večerní program.

DEN DRUHÝ: odpolední a večerní program.

DEN TŘETÍ: odpolední a večerní program.

Zdroj perexové fotografie: Aneta Kuchařová, Generace 21

Andrea Vytlačilová

Andrea Vytlačilová

Studentka a snad i trochu umělkyně píšící o módě a stylu. Často a velmi ráda na cestách s blokem a pastelkami v ruce.

Zanechte komentářVaše názory

  • costas gouroutidis / Costia

    Zdravim slecno Vytlacilova

    chtel jsem jen poopravit Vasi reportaz ke kolekci Kralova_design,ze sandale a kabelky byly vytvoreny ve spolupraci s moji znackou Costia,o ktere jste asi nevedela,nemela info nebo se nedozvedela ze sve reportaze a pak chci jen upresnit-ze Gladiatorky nikdy nebyly „damske“jak zminujete,jen si je zenska populace v dnesni dobe osvojila jako nazev.Gladiator sandals je vylozene muzskou zalezitosti z historie.
    jinak Vam fandim s reportazi

    s pozdravem Costas Gouroutidis / designer