Navštivte Regensburg, historickou perlu a město plné šarmu

Cestování / 11.10.2013

Historie, procházky, tradiční vuřty a pivo i italská atmosféra. To vše a mnohem více objevíte v Regensburgu.

Regensburg, česky Řezno, je malebné, útulné, romantické město, s nímž je historicky spjata i naše země. Mezi lety 899-973 byly totiž součástí řezenské diecéze také christianizující se Čechy. Bavorské město leží na nejsevernějším ohybu řeky Dunaj a jeho historické centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a tím, že leží jen hodinu od českých hranic, stává se výlet do tohoto útulného a romantického města pro nás atraktivnější.

Čím nás město okouzlí?

Dóm svatého Petra

Výlet začněte třeba v samotném historickém centru, jež je exkurzí do dávného středověku. Rozlehlou katedrálu, Dóm svatého Petra, na níž jsou místní pyšní, nemůžete minout. Základy katedrály byly položeny v osmém století. Mezi nejcennější části budovy jsou vitrážová okna ze 14. století a Dóm jako celek patří mezi nejvýznamnější stavby v celém Německu.

Výhled na Regensburg, město na Dunaji. Zdroj: Wikimedia Commons, Grizurgbg

Výhled na Regensburg, město na Dunaji.

Příjemnou procházkou městem můžete dojít až k zámeckému komplexu knížecího rodu Thurn-Taxisů. Někteří členové rodu zámek obývají dodnes. Návštěvou určitě neprohloupíte. K vidění se vám naskytne několik honosně zařízených sálů, chodba s křížovou klenbou či stará konírna. V budově se rovněž nalézá teprve nedávno otevřené Bavorské státní muzeum. To láká na cennou sbírku užitého umění.

Po tomto dějepisném exkurzu si odfrkněte v jedné z místních kaváren a před dalším poznáváním se posilněte. Neuspokojí-li vás káva, zákusek či zmrzlina, dejte přednost historické vuřtárně, ochutnejte tradiční klobásu a nezapomeňte ji spláchnout místním pivem. Zdejší uzenářská dílna byla založena již ve dvanáctém století.

Nejstarší most v Německu

Po nabrání sil určitě nezapomeňte na Steinerne Brücke, tedy Kamenný most. Je považován za jeden z hlavních symbolů Řezna a je nejstarším kamenným mostem v Německu. Je dlouhý 330 metrů a spojuje staré město s novou částí města. Je tak jakousi branou do centra. Právě odsud je nejkrásnější výhled na celý Regensburg.

Řecká antika v Německu

Na závěr celého výletu neopomeňte navštívit monumentální stavbu připomínající athénský Pantheon – Wallhallu. Nechal ji vystavět korunní princ Ludwig I. právě podle řecké předlohy. Wallhalla se tyčí nad Dunajem a nabízí nezapomenutelný výhled. Místní, ale i turisté sem vyrážejí na romantické procházky, pikniky, výlety či si jen odpočinout a přečíst pár stran své oblíbené knížky. Ze samotného Řezna je to sice dvacet kilometrů, ale návštěva za to rozhodně stojí.

Walhalla, monumentálně se tyčící nad Dunajem, byla postavena podle athénského vzoru. Zdroj: Wikimedia Commons, W.Wagner

Walhalla, monumentálně se tyčící nad Dunajem, byla postavena podle athénského vzoru.

Regensburg je úžasné místo nejen k jednodennímu výletu, ale i na dovolenou. Vydáte-li se sem na více dnů, přibalte brusle či kolo. Kolem Dunaje vede upravená cyklostezka, která vás provede místní přírodou a nabídne výhledy, na které v Česku nenarazíte. Rovněž si můžete odpočinout v několika místních opečovávaných parcích a potěšeni budou i milovníci nákupů.

Venku se nám ochlazuje, ale ani podzim nám nezakazuje sedět doma. Když už to není k vodě, oblečte se a podnikněte výlet do města. Bavorský Regensburg je k tomu jako stvořený.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons – Horacio36, Grizurgbg a W.Wagner

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář