Suľovské skály jsou důkazem slovenského přírodního bohatství

Cestování / 22.10.2013

Navštivte národní přírodní rezervaci našich „slovenských bratov“ a vydejte se strmě vzhůru.

Spousta Čechů využívá slovenské hory k rekreaci. Výběru obvykle vévodí Nízké a Vysoké Tatry, hned v závěsu za nimi je Malá a Velká Fatra a případně Roháče. Suľovské skály jsou bohužel v jejich stínu a přitom jsou prakticky hned za hranicemi. Mohou se chlubit svou unikátností a pro svou pestrost jsou jistě turisticky velmi atraktivní.

Suľovské skály se nachází necelých třicet kilometrů za česko-slovenskými hranicemi nad obcí Suľov – Hradná. Jedná se o jedno z nejznámějších skalních měst na Slovensku. Jeho skály nejsou tvořeny pískovcem, jako je tomu u jiných dobře známých skalních měst (např. Prachovské skály nebo skály u Adršpachu), nýbrž specifickou horninou – slepencem. Jako takové jsou na Slovensku unikátem, a proto jsou státem chráněné. Suľovské skály jsou národní přírodní rezervací patřící pod správu CHKO Strážské vrchy.

Díry, okna, brány, hrad…

Gotická brána. Zdroj: Wikimedia Commons

Gotická brána. Zdroj: Wikimedia Commons

Geomorfologické změny v průběhu času jako kreativní umělec vytvořily z nerostů velké množství skalních útvarů a ve skalních stěnách díry a okna, která nyní mohou návštěvníci obdivovat na trasách naučných a turistických stezek. Mezi nejznámější a nejvýraznější z nich patří Gotická brána, dále pak Obrovská brána a za zmínku také stojí jeskyně Šarkania diera. Procházku po stezkách na jednu stranu ztěžují a na druhou stranu zpestřují žebříky a řetězy nezbytné k přechodu mezi jednotlivými úseky skalního městečka.

Naučná stezka graduje na vrcholu Suľovským hradem, tedy tím, co z něj zbylo. Hrad byl postaven už v 15. století. Díky své strategické poloze byl ideální ke kontrole okolních cest. Kupodivu hrad přežil všechny bojovné nájezdy i dobyvatelské snahy lidí. Fatální pro něj bylo zemětřesení, po kterém se do hradu jeho obyvatelé už nikdy nevrátili, a hrad pomalu zchátral a rozpadl se do dnešní podoby.

Tip Generace 21: Zajímavé skalní útvary na našem území můžete spatřit například v Prachovských skalách.

Fauna a flora ve skalách

Zvláštností Suľovských skal je jejich specifické mikroklima. Díky vysoké vlhkosti v nižších polohách, kterou udržují zdejší horniny, je tam chladněji než u vrcholků, a proto jsou obráceně také vegetační pásy. Kuriozitou budiž, že je zde možno najít i modré květy vzácného hořce a velké množství fauny. Zde hnízdící sokoli byli později inspirací pro filmaře – natáčela se tady známá slovenská pohádka Král sokolů.

Ačkoli je pod skalami chladněji a vlhko, stojí za návštěvu i teď na podzim, protože právě v tomto ročním období je zdejší příroda nejkrásnější a nejbarevnější.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář