Ruská Slečna Julie navštívila Česko

Divadlo / 29.9.2013

Moskevské Státní divadlo národů předvedlo v Plzni své umění.

Plzeňský festival Divadlo dostál svému přízvisku mezinárodní a přivezl do západočeské metropole kromě jiných inscenací také tu se jménem Slečna Julie. Původem skandinávská hra z konce 19. století byla mírně upravena Michailem Durněnkovem do modernější podoby a byla zasazena do ruského prostředí. A přesně tak ji dnes prezentuje ruské Státní divadlo národů.

Na malé kousky

Festival Divadlo na webu Generace 21:

Z festivalu jsme vám přinesli také recenzi Žebrácké opery Klicperova divadla a recenzi představení Holocaust slovenského Divadla Aréna.

Hra se zabývá rozdíly mezi různými společenskými vrstvami, což je pro Rusko, ve kterém téměř neexistuje střední vrstva, velmi palčivé téma. S tím souvisí i postavy, které se divákům během jedné a pro jejich život důležité noci představí – slečna Julie, dcerunka bohatého tatínka (Čulpan Chamatova), její řidič Jean (Jevgenij Mironov) a služebná Kristina (Elena Gorina).

Slečna Julie (Čulpan Chamatova) a řidič Jean (Jevgenij Mironov). Zdroj: facebookové stránky festivalu

Slečna Julie (Čulpan Chamatova) a řidič Jean (Jevgenij Mironov). Zdroj: facebookové stránky festivalu

Děj se odehrává v kuchyni honosné vily, z jejíhož stropu visí plátno, na které se promítají nejzajímavější detaily dění na jevišti. Na začátku hry Kristina porcuje slepici, z níž připraví vývar pro psa slečny Julie. Postupuje pomalu, pečlivě odsekává části masa. Stejně pomalu, ale zato do posledního kousku, bude během hry rozcupována čest a postavení slečny Julie.

Narodil jsem se, abych se plazil…

Ta – lehce posilněná alkoholem a pod vlivem oslavy konce roku – přichází do kuchyně za Jeanem. Chová se přezíravě, však ona je tu pánem a podle ní také všechno poběží. Chce si s řidičem zazpívat duet, pobavit se. Jean jí chvíli odporuje, moc dobře ví, kam patří a z jaké sociální vrstvy pochází. Nesluší se, aby se stýkal se svými pány více než pracovně.

TIP REDAKCE pro milovníky ruského divadla: Nenechte si ujít podzimní hostování věhlasného MCHATu v Národním divadle v Praze. Ve dnech 2. – 5. listopadu budete mít možnost zhlédnout představení Bílá gardaPoslední oběť.

V jednu chvíli však přijde zlom, role se obrátí a náhle je na koni řidič a dcera pána domu se krčí zavřená v lednici. Zoufalství, slzy, bezmoc. Co teď? Jean má jasno, ale Julie už ztratila svou převahu a moc nad děním, cítí se bezbranná a neví, co má dělat. Sníh dopadá tiše na zem, výstřel z pistole ani není slyšet…

Vystřelí? Nevystřelí? Zdroj: facebookové stránky festivalu

Vystřelí? Nevystřelí? Zdroj: facebookové stránky festivalu

Hra je plná mocných dialogů, které vystihují poměry v Rusku, vztahy mezi lidmi. Tyto dialogy jako by však brzdily akci, dění na jeviště je velmi pomalé, prakticky nijaké, vše je soustředěno do slov. A právě proto bych hru označila za vhodnou pro všechny, kteří jsou znalí ruského jazyka. Případné titulky občas neobsáhnou vše, co je na jevišti proneseno.

Inscenace: Slečna Julie (Фрекен жюли)
Autor: August Strindberg, adaptace: Michail Durněnkov
Divadlo: Státní divadlo národů (RU)
Premiéra: 21. prosince 2011 (recenze z představení v rámci festivalu Divadlo, 15. 9. 2013)
Režie: Thomas Ostermeier
Herecké obsazení: Čulpan Chamatova, Jevgenij Mironov a Elena Gorina 

Zdroj perexové fotografie: facebookové stránky festivalu

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář