MBPFW 2013 den třetí: Czech vs Europe (večerní program)

Krása a móda / 22.9.2013

Na odpolední sled přehlídek navazuje výčet těch večerních. Přečtěte si reportáže z exhibic právě probíhajícího 4. ročníku pražských dnů módy!

Ve včerejším večerním článku jsme vám představily první polovinu sobotních přehlídek. Značky LIST, Petra Ptáčková, Martin Havel, Lateřina Geislerová, STINAK a Ivana Kaňovská předvedly své nejnovější kolekce v sobotu večer a my jsme byly u toho! V pozdních večerních hodinách pak následovala dlouho očekávaná Gala Fashion Night s podtitulem Prague Meets Berlin, který již předesílá, že na řadu přišel duel české špičky Jakuba Polanky a německého návrháře úspěšného na několika ročnících berlínské obdoby Prague Fashion Weekendu, Michaela Sontaga! Na závěr hvězdného večera vystoupala na molo i letošní hvězda největší, malajský návrhář bot Jimmy Choo!

Rok se s rokem sešel a před pražským hotelem InterContinental vyrostl obrovský bílý stan, jenž se v následujícím prodlouženém víkendu (18.-22. září 2013) stane dějištěm nejdůležitější módní akce roku. Své kolekce jak na letošní podzim/zimu, tak na jaro/léto příštího roku předvede na 45 přehlídkách 54 oděvních návrhářů nejen z České republiky, ale z celého světa. Vyvrcholením Prague Fashion Weekendu, jež si letos poprvé vzal pod svá ochranná křídla i automobilový gigant Mercedes-Benz, bude návštěva proslulého malajského návrháře Jimmy Choo na Gala Fashion Night v sobotu večer.

17.00: LIST: podzim/zima 2013

LIST, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

LIST. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Módní značka LIST vznikla v Římě, což způsobilo, že se v jejích produktech odráží italská tradice, krása, rodinná tradice a svoboda. Římská žena se tak stala múzou týmu mladých návrhářů subjektu, který působí již od 90. let minulého století. Letošní kolekce si vzala za inspiraci sofistikovaný „Chanel look“, tvorbu Miuccia Prady, neopakovatelný stylem „Velký Gatsby“ a potažmo celá ikonická 30. léta 20. století. Kolekce bohatá na modely i materiály byla představena na luxusní show, u které nechyběly ani slavné dámské cigarety či velké dostihové klobouky. Z materiálů hrálo prim peří, kožešiny nebo třpytivé látky v paletě tmavých odstínů modré, hnědé a tradiční černé. Kromě luxusních večerních rob s odhalenými rameny, špagetovými ramínky a nabíranými výstřihy se v druhé části objevily i péřové bundy nebo naopak večerní košilky, použitelné na běžné nošení. LIST pozdvihl hladinu luxusu zase o něco výše.

AV

18.00: Petra Ptáčková: S/S 2014, J’AI RENCONTRE UN PETIT BONHOMME

Petra Ptáčková, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Petra Ptáčková. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Hra materiálů a technik. Tak by se dala ve zkratce shrnout nová futuristická kolekce návrhářky Petry Ptáčkové. Autorka pendlující mezi Prahou a Paříží přináší svým ojedinělým stylem chaos do stojatých vod české módy. Kombinace nositelného s výtvarným způsobuje, že kolekce nezapadají do žádného konkrétního stylu ani kategorie a sama Petra je nazývá „magickým realismem“. Háčkované tuniky, aplikace se cvoky a korálky, výšivky, grafiky, to vše na Petřiných modelech nalezneme. Materiály jako plast, papír, pleteniny či třepící se látky se objevovaly ve skladech, spojích i řasení v barevném spektru od tělově béžové přes zlatavě okrovou až po bledě modrou či barvu džínoviny a jen podporují životní filosofii Ptáčkové. Designérka totiž nevěří v předurčenost osudu a tvrdí, že to my máme kontrolu nad svou budoucností a pravidly, kterými se náš život bude řídit. Jsme individuality a podle toho se i oblékáme. Atypičnost unisexové kolekce byla vystupňována originálním způsobem, jakým byla představena, i zajímavým „účesem“, jejž měli modelky i modelové totožně vytvořen na hlavě. Jednalo se o rozčepýřenou blonďatou paruku, a tak se někdy stávalo obtížným rozlišit, zda se jedná o muže či ženu. Svéráznost, se kterou designérka kolekci vytváří, byla oceněna i na letošním ročníku Berlin Fashion Week. Jak sama říká – móda je o hře, je to zábava. Každý kus oblečení je tak velmi variabilní a snadno kombinovatelný. A že zábava je základem Petřiny práce dokazuje fakt, že na závěru defilé sama bez okolků předvedla street-stylové taneční kreace.

AV

18.30 Martin Havel: Overground ♥

Martin Havel, Zdroj: Andrea Vytlačilová, Generace 21

Martin Havel. Zdroj: Andrea Vytlačilová, Generace 21

Český módní návrhář Martin Havel nepovažuje oblečení jen za účelovou záležitost, ale je pro něj i sebevyjádřením člověka. Jeho tvorba kombinuje jednoduché zpracování zaměřené na detaily, jež se střetává s komplikovaností světa a všeobecným hledáním jistot. A pravé Havlovy oděvy tuto jistotu zajišťují, protože svému nositeli poskytují nadčasovost. Jeho kolekce Overground♥ pak navazuje na tradici českého undergroundu a je doplněna šperky Nastassi Alejnikava. Havel zde vychází z typického pánského obleku, který transformuje do různých variací jako šaty, topy či sukně. Tento maskulinní element je všudypřítomný v celé kolekci a ženské prvky pak zajišťují detaily a střihy. Ty přesto, že byly volnějšího rázu, modelkám přesně seděly a vyzdvihovaly jejich siluety. Typické byly například kalhoty s vysokým pasem či krátké topy s odhaleným břichem. Občas se na nějakých modelech objevil výřez srdíčka, které se vyskytovalo i na špercích. Modely byly až na výjimky provedeny v černé barvě, charakteristický pak byl bílý proužek tak dobře známý z pánských obleků. Havel ovšem představil i večerní šaty, kde byl dominantní satén. Šaty byly asymetrických střihů a sem tam nadrchané, čímž tvořily různé efekty.

AK

19.00 Kateřina Geislerová: ‘Arc

Kateřina Geislerová, Zdroj: Andrea Vytlačilová, Generace 21

Kateřina Geislerová. Zdroj: Andrea Vytlačilová, Generace 21

Módní návrhářka Kateřina Geislerová rozhodně stojí za pozornost. Obor oděvní návrhářství vystudovala a věnuje se mu v Paříži a své znalosti později prohloubila na stážích u předních francouzských módních domů jako Erés či Peclers. Značku nesoucí její jméno pak založila roku 2003 a roku 2007 navázala na úspěšnou kariéru otevřením vlastního butiku. Její kolekce jsou velmi osobité a nesou v sobě určité poslání či příběh. Podzimní kolekce s názvem ‘Arc, která byla představena na letošním PFW, je inspirována Johankou z  Arku. Modely byly skutečně obohaceny o rytířské prvky v podobě čepiček připomínajících přilbice, vycpaných ramen či nákrčníků, které plynule přecházely v pokrývky hlavy, čímž opět vznikl efekt přilbice. Přesto byly oděvy velmi ženské, díky vypasovaným šatům, áčkovým sukním á la 50. léta a občasným barevným vzorům. Typickým rysem také bylo řasení látky, které se vyskytovalo především v oblasti hrudníku. Většina modelů při bližším zkoumání skutečně připomínala brnění, přesto si ale dokázaly zachovat ženskost a eleganci. Skloubením těchto dvou elementů tak vznikla inovativní, nápaditá, ale přesto velmi dobře nositelná kolekce.

AK

20.00: STINAK: V/IN

STINAK, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

STINAK, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Vladimír Staněk, stojící za značkou STINAK, je multifunkční umělec. Po studiích průmyslového designu přesedlal na oděvní návrhářství, kterému se věnoval nejen na pražské VŠUP, ale i prestižních univerzitách v zahraničí. Za zmínku jistě stojí londýnská University of Art London. Kromě své vlastní značky STINAK navrhuje také jako hlavní designér pánské módy pro značku Pietro Filipi a spolupracuje se značkou GRUND. Staněk je úspěšný nejen v tuzemsku (stal se národním vítězem soutěže Triumph Inspiration Award 2011), ale i v zahraničí. Byl vybrán, aby reprezentoval Českou republiku na Berlin Fashion Week 2011. Jeho tvorba zaujala i módní magazíny Elle, Harper’s Bazaar či Cosmopolitan. Rád propojuje různé oblasti módy, designu a umění, a tak nikoho jistě nepřekvapí, když svou pánskou kolekci V/IN pojal trochu netradičně. Je inspirovaná přerodem osobnosti z prvotního nedokonalého v něco uhlazeného a zcela čistého. Kolekce je koncipována tak, že temné nitro člověka pronikne na povrch a znovu se skryje v uhlazeném celku. Na mole se tak procházeli muži odění do dlouhých hábitů s těly popsanými tlustým černým fixem. Kolekci dominovaly čistě pánské prvky jako košile, saka s odstínovanými klopami či kalhoty v rázných liniích a střizích a barevném spektru od černé přes šedou až k béžové a „montérkové“ modré. Prvek pracovních lacláčových kalhot se v kolekci objevil v kombinaci s lehkým béžovým svetříkem. Vrcholem přehlídky byly vyšívané krajkové motivy na průsvitných tričkách a košilích. Kromě oděvů kolekce obsahuje i sluneční brýle, na nichž Staněk spolupracoval s přední světovou značkou Nunettes, jejichž produkty obléká i Lady Gaga či 50 Cent.

AV

20.30: Ivana Kaňovská: Pandora

Ivana Kaňovská, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Ivana Kaňovská. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Designérka Ivana Kaňovská už má za sebou několik bohatých zkušeností a je populární jak v tuzemsku, tak i na Slovensku. Své projekty prezentovala například na Shooting Fashion Stars 2012 nebo i na předešlých ročnících Prague Fashion Weekend. Její tvorba propojuje jedinečný design, módu a technologii zároveň. Pro vznik kolekcí je pak nejdůležitější inspirace a vize, která dodá celému projektu příběh a vtiskne mu jedinečnost. Na modelech je pak znát typický autorčin rukopis, který je skutečně nezaměnitelný. Módní přehlídka byla zahájena vystoupením operní pěvkyně Sisy Sklovské, která zazářila v jedněch z autorčiných šatů. Celá kolekce je pak inspirována příběhem bohyně Pandory, v překladu znamenající „obdarovaná všemi dary“, a je rovněž oslavou ženství, které v té nejzákladnější podobě hrálo opravdu hlavní roli. Modelky se na molo vynořily se zlatými kovovými aplikacemi komponovanými na tělo, konkrétně pak zakrývaly jejich intimní partie a poprsí. Tyto aplikace skutečně upoutaly veškerou pozornost a byly hlavním motivem celé kolekce. Ostatními materiály pak byl průsvitný šifon a semiš, který se objevoval v podobě bundiček, šatů a sukní.  Celá přehlídka pak působila myticky a snově, někdy až dokonce roboticky.

AK

21.00: Gala Fashion Night: Prague Meets Berlin

Na tento večer nadšenci módy netrpělivě čekali už od samého začátku. Světový návrhář Jimmy Choo navštíví Prahu! Malajský obuvník na MBPFW promluvil na téma české módy a slíbil, že se do Prahy, která má podle něj obrovský módní potenciál, vrátí. Podpora ale nebyla jen slovní. Cílem návrhářovy cesty totiž byla především snaha pozdvihnout české návrháře mezi světové kvality. Kromě již zmíněné promluvy byl předmětem večera duel Prague Meets Berlin, kdy své síly změřil český návrhář Jakub Polanka a zástupce Německa – Michael Sontag.

Jakub Polanka: Belleville

Jakub Polanka, Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Jakub Polanka. Zdroj: Aneta Kuchařová, Generace 21

Přehlídka kolekce Belleville Jakuba Polanky byla bezpochyby nejen vrcholem večera, ale i vrcholem letošního ročníku MBPFW. Jakuba Polanku snad netřeba představovat. Talentu mladého českého návrháře si po vystudování nejprestižnější školy oděvního návrhářství LInstitut Français de la Mode (který mimochodem absolvoval jako vůbec první Čech) všimly i přední francouzské módní domy Hubert Givenchy či Philippe Starck. Včera večer česká špička ve svém oboru, Polanka, představil modely pro muže i ženy inspirované pařížskou čtvrtí Belleville – modely tak rozdílné a přitom tak jednotné. Polankův typický cit pro jednoduchost a minimalismus se projevil i tentokrát. Přehlídku zahájila modelka kompletně oděná do černé burky se stříbrným kufříkem v ruce a vyslovila tak otázku předsudku spojení arabské kultury s terorismem. Následovaly hravé modely vytvořené z tradičního šátku palestina, ale i široké bokové minisukně či řeznické zástěry. Ulice plné kontrastů a kultur v podobě pařížského, čínského i arabského stylu, řezníci, smetánka, umělci i bezdomovci v podobě perfektně provedených modelů – všichni vplouvali na molo za soustavného potlesku přihlížejících. Autorův smysl pro kontrasty přímo zářil z elegantních toalet doplněných basebalovými čepicemi s širokými kšilty. Husté řasení i atypické spoje látek vytvořily příjemný mix. Polanka si hrál s kontrasty, i když kombinoval obepnutou ženskou postavu s volnou siluetou. Highlightem přehlídky byl bezpochyby poslední model, který poukázal na otázku odění arabských žen. Obnažená modelka celá zahalená do modelu inspirovaného tradiční burkou byla vlastně kompletně odhalená, jelikož materiál byl průhledný. Perfektní zakončení bezchybné přehlídky si vysloužilo bouřlivý potlesk. Hold českému návrháři přeneseně vzdal i návrhář Jimmy Choo, když jeho dcera na Gala Fashion Night oblékla jeden z Polankových modelů.

AV

Michael Sontag: jaro/léto 2014

Michael Sontag, Zdroj: Andrea Vytlačilová, Generace 21

Michael Sontag. Zdroj: Andrea Vytlačilová, Generace 21

S Jakubem Polankou změřil své síly vážený host z Německa, Michael Sontag. Uznávaný designér založil svou značku roku 2009 a od té doby tvoří své kolekce, které jsou speciální tím, že navazují jedna na druhou. Tímto přístupem se chce Sontag oprostit od ostatního módního světa, především pak od termínů jako sezóna či trend. Na PFW pak představil svou kolekci na jaro/léto 2014. Ta byla charakteristická rozevlátými střihy, čehož bylo docíleno především díky materiálům jako šifon či satén. Látka byla všemožně řasena, nechyběly ani oblíbené výstřihy ve tvaru vody. Modely byly asymetrické, přesto však zachovávaly jasné linie a pravidla geometrie. U některých šatů byla látka nadrchaná do nejrůznějších tvarů, a tvořila tak zajímavé efekty. Několik oděvů bylo rovněž ozvláštněno o štrasové aplikace. Dominujícími barvami byla bílá v kombinaci se žlutou a mint a poté šedivá. Dalším typickým znakem bylo také vrstvení kusů oblečení na sebe, například klasicky sukně nošená přes kalhoty. Celá kolekce vyznívala velmi vzdušně, přesto zde bylo několik prvků, které působily kontrastně, například zmíněné nadrchané aplikace či vrstvení.

AK

MBPFW 2013 se pomalu blíží ke konci, a proto se již teď můžete těšit na poslední dvě reportáže, které vyjdou již zítra! Jako první vyjde shrnutí přehlídeky VOŠON Praha, VŠUP Ateliér módní tvorby Pavla Ivančice, Jindra Jansová, KRALOVA_Design a JIRI KALFAR.

Chystáte se na MBPFW? Nastudujte si kompletní program a tipy, které vám zajistí ty nejlepší zážitky! Všechny přehlídky pro vás sledujeme a každý den přinášíme nové reportáže.

DEN PRVNÍodpolední a večerní program.

DEN DRUHÝ: odpolední a večerní program.

DEN TŘETÍ: odpolední program.

Andrea Vytlačilová (AV) a Aneta Kuchařová (AK)

Zdroj perexové fotografie: Aneta Kuchařová, Generace 21

Andrea Vytlačilová

Andrea Vytlačilová

Studentka a snad i trochu umělkyně píšící o módě a stylu. Často a velmi ráda na cestách s blokem a pastelkami v ruce.

Zanechte komentář