vláda. zdroj photl.com

Volby se blíží – jaké strany kandidují a co chtějí dělat?

V obraze / 14.10.2013

Ve dvoudílném článku se vám pokusím nastínit, v jaké situaci strany momentálně jsou a jakým směrem by mohly směřovat.

Volby do Poslanecké sněmovny se kvapně blíží, jednotlivé strany se předhánějí v kampaních šitých horkou jehlou – často s výsledkem nejméně mizerným. Přesto časová tíseň má jisté výhody. Strany nestihnou rozjet klasické masážní kampaně ve velkém a v den voleb bude v povědomí lidí více to, co o stranách a jejich fungování opravdu ví, než to, co hlásají na plakátech a na mítincích. Letošní podzim kandiduje až překvapivé množství stran a ještě zajímavější počet má podle odhadů možnost se do sněmovny dostat. Pojďme se podívat, jaké strany se o přízeň lidu ucházejí. Ve dvoudílném článku se vám pokusím nastínit, v jaké situaci strany momentálně jsou a jakým směrem by mohly směřovat.

Občanská demokratická strana

ODS vsadilo i na e-shop, kde můžete objednávat celý balíček potřebných pomůcek k propagaci. Zdroj: eshop.ods.cz/volby2013

ODS vsadilo i na e-shop, kde můžete objednávat celý balíček potřebných pomůcek k propagaci. Zdroj: eshop.ods.cz/volby2013

Co si myslet o straně, která má už tak zdiskreditované jméno, že ho ani nepoužívá a místo něj vyvěšuje jen plakáty v modré barvě? Ani osobnost Miroslavy Němcové, ani setrvačnost jejích skalních voličů nevynese ODS takové množství hlasů, na které byla zvyklá a bude trvat roky, než je tvrdou prací dostane zpátky. Pokud se ovšem do té doby úplně nerozpadne (což se může stát). ODS nemá jasný program, nekonfliktní témata by vypadala směšně a do těch velkých, na která voliči slyší, je sama tak namočená, že dát si je do programu by byl už čirý výsměch všemu. Pokud by přece jen získala nějaké výrazné posty, dá se čekat, že bude buď sekat latinu, nebo naopak ztuhne a nebude se pouštět do ničeho kontroverznějšího, aby si náhodou nepoškodila už tak poškrábané renomé.

Snaha Miroslavy Němcové zařadit ODS zase mezi populární strany je bezesporu zajímavá. Nakolik bude úspěšná ukáže až čas a hlavně činy členů její strany.

KDU – ČSL

KDU-ČSL zareagovala stejnou mincí. Zdroj: facebook.com/kducsl

KDU-ČSL zareagovala stejnou mincí. Zdroj: facebook.com/kducsl

Lidovci jsou na ústupu. S umenšením jejich „křesťanské“ voličské základny postupně mizel i počet křesel, která ve sněmovně obsazovali, až se jejich jméno na seznamu vládních stran neobjevilo vůbec. Malá strana si tyčí malé cíle a v lidoveckém programu jsou pouze dva výraznější body: úprava DPH a společné zdanění manželů. Toto jsou však horká témata i u jiných silnějších stran a proto i kdyby lidovci několik křesel ve sněmovně dostali, budou muset značně přehodnocovat své postoje, aby dosáhli alespoň částečného naplnění svých předvolebních slibů.

Strana Zelených

Strana zelených rozjela velkou kampaň především na youtube. Zdroj: zeleni.cz

Strana zelených rozjela velkou kampaň především na youtube. Zdroj: zeleni.cz

Od Zelených patrně nelze čekat zásadní změny v takových směrech, jakými jsou rozpočty, restituce nebo dostavba Temelína. Nemají ani takové zaměření – jejich zájmy se točí kolem potravinářství a ekologie. Nesnaží se být velkou parlamentní stranou, jakou jsou například ČSSD nebo ODS, jejich vítězstvím bude ministr (nebo dva) a snahy o změny v onom jednom konkrétním resortu. Snad proto se ve svém předvolebním programu nesnažili o velkolepé plány na světlé zítřky a zásadní změnu politické linie země.

ČSSD

Zdroj: čssd.cz

Zdroj: čssd.cz

Pozice ČSSD je vskutku nezáviděníhodná a ještě horší je pozice jejího lídra Bohuslava Sobotky. Sociální demokracie se teď může prezentovat jako levicová strana těch, kteří nepatří mezi příznivce Zemana a Zemanovy SPOZ. Její slabinou je ovšem rozpolcenost na příznivce nezemanovského a slábnoucího Sobotky a zřetelně zemanovského posilujícího Haška, a to se jí může stát osudnou. Dokud nebude zcela jasné, kdo z ČSSD točí kormidlem, nelze od ní čekat nic konkrétního – ani že bude stát za Zemanem a jeho nápady, ani že bude stát tvrdě opozičně proti němu.

Sociální demokracie má kampaň tradičně oranžovou a nezklamala ani jako největší slibotechna voleb.

 

Úsvit přímé demokracie

Zdroj: hnutiusvit.cz

Zdroj: hnutiusvit.cz

Strana bývalého prezidentského kandidáta u mě budí něco mezi úžasem a zděšením. Úsvit je další stranou jednoho muže a Tomio Okamura je tím, kdo si vytvořil stranu jako schody k vlivu a moci, ať už za účelem dobrým či zlým. Počet mandátů získaných jeho stranou bude znamenat počet židlí, na kterých bude Tomio sedět. Tento pricnip je sám o sobě špatný, ale může být pochopitelný. Nicméně způsob vyjadřování a jednání Tomia Okamury vážně nahlodávají jeho už tak vratkou pověst seriózního a spolehlivého politika a je-li nedůvěryhodný on, pak i celá strana, kterou řídí.

Česká pirátská strana

Zdroj: pirati,cz

Úvodní webová stránka je celkem originální. Zdroj: pirati.cz

Piráty si nedovedu dost dobře představit ve formátu parlamentní strany. Ne kvůli jejich programu nebo názvu, spíš proto, že nemají zkušenosti z vyšší politiky, které by jim pomohly zorientovat se v pletichách, které by je tam čekaly. Ze zkušenosti víme, jak dopadají mladé idealistické strany, ve kterých převládlo nadšení nad zkušenostmi a realističností. Vkládám velké naděje do Pirátů – občanského hnutí nebo (v tom nejlepším slova smyslu) lobbistické skupiny, ale ne do Pirátů na sněmovních židlích.

Volební blok Hlavu vzhůru

Zdroj: hlavu.cz

Zdroj: hlavu.cz

Uskupení se drží tradice těchto předčasných voleb – tj. strana s jednou tváří a jedním bossem, pro něhož je „strana“ bez stálé voličské základny a alespoň krajských stranických buněk pouze způsobem zviditelnění a výtah do parlamentu (zároveň s Úsvitem Tomia Okamury, ANO 2011 a dalšími). To, že blok podpořil Václav Klaus a už jeho samotný název to dával čekat (heslo Hlavu vzhůru použil Václav Klaus ve volbách v 90. letech), považuji spíše jako iniciativu zviditelnění bývalého prezidenta, který jako poslední chce, aby se na něj ve veřejném životě zapomnělo.

V dalším díle se podíváme na zbytek kandidujících stran, zejména na ANO 2011 a SPOZ.

Pro praktické informace k průběhu voleb vám poslouží stránky ministerstva vnitra.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Zdroj videa: youtube.cz

Anna Jordanová

Anna Jordanová

Profesionální studentka s amatérským zájmem o politologii, historii a filosofii. Fanatický obdivovatel čajoven, podzimních parků a čokolády, naopak zavilý odpůrce umělého ovoce v jogurtech a nestabilních krytů od kanálů.

Zanechte komentářVaše názory

  • Alžběta Holková

    čekám na druhý díl tam bude to, co potřebuju vědět a jsem líná to hledat 😀

    • Alice Pazderová

      Milá Alžběto, dočkáš se už zítra! 🙂