diplomacie. zdroj: photl.com

Chci se umět hádat jako diplomat

V obraze / 27.9.2013

Od 6. září hostila Plzeň delegáty OSN v rámci akce Diplomatická simulace studenty se zájmem o rozvoj jak svého rétorického umu, tak vědomostí.

Na doporučení kamarádky a zároveň pod nevybíravým nátlakem dětských snů jsem se rozhodla navštívit pro mě doposud neznámé vody diplomatické. Zúčastnila jsem se třetího ročníku Plzeňské diplomatické simulace – příležitosti, jak si vyzkoušet svou schopnost se s někým takzvaně pohádat na úrovni, vytvořit si jasně formulované názory nebo odhadnout, kdy je nejlepší žádný názor si nedělat. Týden v nejvyšší mezinárodní politice byl jak zábavný, tak i velmi podnětný a bohatý na nové známé. Pokusím se vám ho zprostředkovat – a ideálně navnadit na tento typ vzdělávací činnosti, protože ho sama považuji za jeden z nejlepších, na jaký jsem kdy narazila.

Pátek: den první

Hledání Masarykova gymnázia, které mělo být naší základnou pro první tři dny simulace, mohu přičíst pouze vlastnímu orientačnímu nesmyslu, protože budovu bylo vidět už od zastávky tramvaje. Mile mě překvapilo, jak bylo vše pečlivě zorganizované (včetně orientačních šipek na chodbách) a organizátoři milí i navzdory své uběhanosti. První den nás čekalo jen přivítání a po krátké organizační vložce seznamovací hry. Kdo chtěl, mohl jít na hromadnou večeři, zbytek se rozešel, kochajíc se svými novými vizitkami a dalšími nezbytnostmi delegáta.

Sobota: den druhý

Druhý den jsem přes záludné objížďky dorazila včas a stihla jsem se ještě před začátkem cvičného jednání seznámit jak se svými spojenci z Izraele nebo Velké Británie, tak i s Rusko-Iránskou opozicí. Jednání bylo do začátku přes svoji bezchybnou diplomatickou uhlazenost dost tvrdé, mnou zastupované Spojené státy mnoho národů ve výboru příliš rádo nemělo a ve svých projevech to dávali patřičně najevo. Po hodině a půl jsem si musela dát dvojitou kávu, ale přesto jsem nesmírně ráda, že proti mě stáli tak rétoricky zdatní delegáti a já se měla tolik co učit. Následující workshopy o společenské komunikaci nebo vyhledávání informací byly zároveň skvělým časem k oddychu před druhým odpoledním zasedáním.
Po konci programu jsme nechali zahraniční konflikty spát a rozešli se svorně v dobrém na večeře.

Neděle: den třetí

Poslední den cvičných simulací se opět nesl v duchu ožehavých debat, proložených občasnými workshopy. Místo nebezpečného tématu Blízkého východu přišly na řadu jihoamerické drogové kartely, kde nebylo USA příliš co vyčítat, tudíž jsem se mohla víc věnovat pozorování ostatních delegátů než vyvracení jejich argumentů. Stále mě překvapovala zdatnost, s jakou organizátoři v roli moderátorů debaty zvládali emoce rozvášněných delegátů, aby jednání zůstalo v rámci jednacího protokolu a neskončilo u hmatatelnější výměny názorů.

Krásné delegátky s Karlem Schwarzenbergem, který přijel Plzeňskou simulaci podpořit. Zdroj: Plzeňská diplomatická simulace

Krásné delegátky s Karlem Schwarzenbergem, který přijel Plzeňskou simulaci podpořit. Zdroj: Plzeňská diplomatická simulace

Pondělí, úterý a středa – diplomacie složitá je věda!

Druhá třídenní Plzeňská diplomatická simulace už neprobíhala na Masarykově gymnáziu, ale v jednacích sálech Plzeňské radnice. To už nebylo tréninkové jednání za školními lavicemi, ale vpravdě zasedání OSN. V lodičkách a kostýmku jsem se cítila zprvu nesvá, ale brzy jsem pochopila, že nepohodlnost oblečení bude to poslední, co mi bude přes ty tři dny dělat starosti. Po podnětném slavnostním zahájení, kterého se zúčastnily i známé osobnosti v čele s Karlem Schwarzenbergem a Vítem Bártou, se rozpoutala pravá diplomatická debata.

Moje pozice Spojených států byla zprvu poněkud nejasná, protože právě tou dobou se v Bílém domě rozhodovalo o stejné věci, o jaké jsme debatovali my v Plzni, a já, která jsem se musela řídit jejich reálnou zahraniční politikou, jsem horečně (a většinou marně) hledala v amerických médiích jejich nejnovější stanoviska.
Všechny tři body agendy jsme do středy naštěstí projednali pro USA s víceméně pozitivním výsledkem a já mohla zmačkat své staré projevy s vědomím, že jsem jako diplomat zjevně úplně neselhala.

Poklidnou bouři jednání narušila pouze úterní neshoda mezi jednotlivými výbory ohledně zpracování některých jednacích témat, během středečního dopoledne se ale takřka celý problém pro účastníky vyřešil a my delegáti jsme se mohli nerušeně oddat bojům za zahraniční zájmy našich států.

Bojovali jsme za své státy, jak jen to šlo. Zdroj: Plzeňská diplomatická simulace

Bojovali jsme za své státy, jak jen to šlo. Zdroj: Plzeňská diplomatická simulace

Odjíždím se slzou v oku

Plzeňská diplomatická simulace pro mě byla možností potkat spoustu zajímavých lidí nejen mezi delegáty nebo organizátory, ale i mezi těmi, kteří byli pozváni v rámci doprovodného programu – profesory, manažery i politiky. Poznala jsem, jak moc je důležité (a jak vám to pak zvedá sebevědomí) umět někomu jasně zformulovat stanovisko a umět si za ním stát, i když s ním třeba osobně nesouhlasíte. Umět se na někoho usmívat ve chvíli, kdy vám uhlazeně a zdvořile nadává a pak mu to stejně uhlazeně vrátit.
Budu-li mít možnost, určitě ještě na některou simulaci nebo podobné setkání pojedu a všem vřele doporučuji – jeďte také.

Chcete být zdatným diskutérem?

Plzeňská diplomatická simulace není jedinou simulací v republice. Pokud si chcete roli diplomata vyzkoušet, právě běží registrace na Pražský studentský summit, který simuluje zasedání EU, OSN a NATO, nebo – pokud se bude pořádat i další ročník – právě Plzeňskou diplomatickou simulaci.
Netoužíte-li po velvyslanecké dráze, ale chcete si zadebatovat a vyzkoušet si, co je ve vás, doporučím vám některou z akcí v kalendáři Asociace debatních klubů.

Zdroj perexové fotografie: photl.com
Zdroj videa: youtube.com

Anna Jordanová

Anna Jordanová

Profesionální studentka s amatérským zájmem o politologii, historii a filosofii. Fanatický obdivovatel čajoven, podzimních parků a čokolády, naopak zavilý odpůrce umělého ovoce v jogurtech a nestabilních krytů od kanálů.

Zanechte komentář