Připijme si na Václava Havla!

Kultura Literatura / 5.10.2013

Poslední prezident Československé republiky, první prezident České republiky a významný dramatik – to byl Václav Havel.

Všechno to začalo…

5. října 1936 se v pražské intelektuální a podnikatelské  rodině na svět poprvé podíval Václav Havel. Narodil se do známé pražské podnikatelsko-intelektuálské rodiny, spjaté s kulturním a politickým děním dvacátých až čtyřicátých let.

Školní léta

Aktivity rodiny byly důvodem, proč Havel nebyl přijat na střední školu dle svého výběru. Nastoupil tedy na učební obor – chemický laborant – a vysněné gymnázium studoval večerně (ukončil ho roku 1954). Z kádrových důvodů ho nepřijali na žádnou vysokou školu humanitního zaměření, proto nastoupil na ČVUT (ekonomická fakulta). Tu ale po dvou letech a neúspěšném pokusu o přestup na AMU opustil.

Studovat vysněnou dramaturgii na AMU se mu přece jen povedlo a svá studia zakončil komentářem ke hře Eduard, který posloužil jako základ jeho hře Ztížená možnost soustředění.

Politik a literát Václav Havel

Havel byl nejen významným politikem (Charta 77, poslední prezident ČSR a první prezident ČR), ale také celosvětově uznávaným dramatikem a spisovatelem. Nejvíce se proslavil svými hrami, je tedy překvapením, že začínal jako prozaik a básník. Svůj debut předvedl v časopise Květy. Od té doby pravidelně přispíval do mnoha časopisů (Sešity mladé literatury; Listy; Literární listy; Divadlo;…), dokud mu nebylo roku 1969 publikování zakázáno.

K divadlu se dostal přes práci kulisáka, kterou mu v divadle Na Zábradlí dohodil Jan Werich. V divadle se postupně vypracoval na dramaturga a na některá představení si mohl „sáhnout“ i autorsky.

Po roce 1969 u nás nebyly hry Václava Havla uváděny. V této době však došlo ke vzniku Žebrácké opery či Audience, která se stala známou i díky audio nahrávce, v níž vystupoval po boku Pavla Landovského sám Havel.

Po Audienci přišla několikaletá prezidentská pauza a poté následovalo Odcházení. Touto hrou si Havel splnil velký sen, neboť se mu povedlo dostat ji až na filmové plátno (ujal se i režie filmu).

Tip na četbu aneb Něco málo z díla Václava Havla

Václav Havel. Zdroj: foter.com

Václav Havel. Zdroj: foter.com

Divadelní hry:

Zahradní slavnost, 1963
Vyrozumění, 1965
Anděl strážný, 1968
Vernisáž, 1975
Protest, 1978
Largo desolato, 1984
Asanace, 1987

Eseje:

Moc bezmocných, 1978
Politika a svědomí, 1984
Anatomie jedné zdrženlivosti, 1985
O smyslu Charty 77, 1986
Příběh a totalita, 1987
Slovo o slovu, 1989

Sedm let před svou smrtí založil Václav Havel po vzoru amerických prezidentů Knihovnu Václava Havla, která shromažďuje materiály vztahující se k Havlovu životu a jeho dílu.

Václav Havel zemřel po dlouhé nemoci 18. prosince 2011.

Připijme si právě dnes na nedožité sedmasedmdesáté narozeniny tohoto významného muže českých dějin. Na Vás, pane Havle!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Klára Dvořáková

Klára Dvořáková

Zbývá mi osm měsíců do maturity, takže raději čtu, fotím, jím a o všem píšu na Generaci 21.

Zanechte komentář