Studentské brigády – na co se zaměřit při jejich hledání?

V obraze / 25.9.2013

Začala škola a už přemýšlíte, jak to budete finančně zvládat, nebo byste rádi získali praxi již při studiu? Přinášíme pár tipů, jak na to.

Studentský život není zrovna levná záležitost a asi většina studentů si při škole snaží přivydělávat. I když vás rodiče finančně podporují nebo jste šťastlivci s prospěchovým stipendiem, je dobré si během studia sehnat alespoň občasnou brigádu, a to nejen z finančních důvodů. Co si budeme povídat, jen tak si můžeme okusit, co znamená slovo „práce“, získat praxi a ať už to zní jakkoliv pedantsky, naučit se zodpovědnosti. Než ale začnete hledat brigádu, je třeba si nejdříve zodpovědět dvě důležité otázky.

1. Kolik času máte?

Je fajn chtít pracovat, ale na prvním místě by měla vždy být škola. Je důležité si uvědomit, jak jste na tom časově. Jaký máte rozvrh, kolik času potřebujete na přípravu do školy a jestli vám vůbec zbývá nějaký prostor na brigádu. Stejně tak je dobré si podle svých možností vybírat druh brigády. Pokud budete chodit dělat noční inventury do supermarketů nebo pracovat celou noc za barem, tak druhý den ráno budete moci chodit leda na hodiny meditace, ale přednášku z matematiky asi nezvládnete.

2. Co očekáváte?

Zdroj: Sufi Nawaz, sxc.hu

Zdroj: Sufi Nawaz, sxc.hu

Další důležitou věcí je uvědomit si, co od brigády očekáváte. Jde vám hlavně o vydělání peněz, nebo chcete spíše získat profesní zkušenosti? Toto je důležitý bod při rozhodování, protože praxe při studiu je v dnešní době skoro podmínkou k následnému přijetí do zaměstnání a jako položka ve vašem životopise rozhodně není k zahození. Stáže pro studenty bývají často neplacené, ale najdou se i firmy, které berou praktikanty na pracovní smlouvu s hodinovou mzdou.

Pokud jsou pro vás zásadní peníze, tak je dobré zvážit, co vám případná brigáda může přinést ve vašem rozvoji. Rádi byste zlepšili své komunikační schopnosti? Brigáda v call centru nebo jako promotér výrobků vám k tomu dá příležitost. Chcete-li se zlepšit v cizích jazycích, hledejte brigády jako recepční v hotelích nebo průvodce.

Kde brigádu hledat?

Internet

Ano, náš věrný přítel internet ukrývá spoustu portálů s nabídkami práce, kde můžete hledat. Na některých se můžete i zaregistrovat, nechat si zasílat aktuální nabídky z vybrané oblasti nebo nahrát své CV pro případné zaměstnavatele. Možností je nespočet, mezi nejznámější patří Fajnbrigady.cz, Prace.cz, Flek.cz, Jobs.cz nebo Superkariera.cz. I na facebooku existují skupiny, které uvádějí aktuální pracovní pozice, stačí si jen najít tu, která je pro vás zajímavá, stát se jejím členem a sledovat nabídky.

Personální agentury

Další možností jsou personální agentury, které jsou také v každém větším městě. Mnoho zaměstnavatelů si vybírá právě tuto možnost hledání nových pracovníků. Personální agentura za ně zařídí celý proces výběru zaměstnanců, od zveřejnění inzerátů, přes výběrová řízení, až po zajištění veškeré byrokracie spojené s nástupem nových pracovníků. Zaměstnavateli už představí pouze nejideálnější kandidáty na pozici. Na českém trhu jsou to například Adecco, Manpower, Grafton Recruitment, Axial Personnel Agency apod.

Nástěnky, letáky, osobní kontakt

Zdroj: ilker,sxc.hu

Zdroj: ilker,sxc.hu

Dívejte se kolem sebe! Jste studenti a zaměstnavatelé moc dobře vědí, kam umisťovat své nabídky brigád. Sledujte nástěnky a letáky v kampusu vaší školy, v menze, na studijním oddělení, na kolejích. Informujte se ve škole, mnoho škol a univerzit má uzavřené smlouvy se společnostmi, které nabízejí volná pracovní místa pro studenty. Pokud přesně víte, kde byste chtěli pracovat, jděte tam! Nedívejte se na to, že zrovna nikoho nehledají. Ne nadarmo se říká, že osobní kontakt je nejlepší. Vezměte svůj životopis, nasaďte úsměv a jděte nabídnout své schopnosti na místo, které vás zajímá. Možná v danou chvíli neuspějete, ale můžou si nechat vaše údaje a v době, kdy někoho budou hledat, vás kontaktují. Když přijdete osobně, zaměstnavatel vidí, že máte o práci opravdu zájem a takový pracovník je nejlepší pracovník.

Můj známý má známého

Jak už to chodí, spousta pracovních míst je zaplňováno na základě doporučení od známých a přátel. Je ve vašem okolí někdo, kdo ví o pracovním místě, které by vás zajímalo? Má vaše spolužačka super brigádu? Požádejte ji, ať se zeptá, jestli byste se jim také nehodil. Zmapujte své okolí, zda tam není někdo, kdo by vám v tomto směru mohl pomoci. Nejde o protekci, nebudete nikomu nosit švestičky z vlastní zahrádky ani strkat obálky do kapes, jde jenom o rozšíření možných zdrojů k získání práce.

Jak je to se stážemi?

Pokud sháníte praxi, je dobré se prvotně informovat ve vaší škole, jaké má kontakty se společnostmi a možnosti stáží. Jinak zde je zlaté pravidlo osobního kontaktu nebo rozesílání životopisů na místa, jež jsou pro vás zajímavá. Firmy jako například Robert Bosch, Procter & Gamble nebo E.on nabízejí placené stáže pro studenty, zejména v ekonomických a technických oblastech. Od minulého roku také běží projekt „Stáže pro mladé“, který nabízí studentům posledních ročníků získání pracovní praxe ještě během studia. V oblasti praxe je také dobrý portál Unijobs.cz, který se také specializuje na nabídku stáží pro studenty.

Je spousta možností, jak sehnat brigádu, tudíž neváhejte a pusťte se do toho. Brigády ke studentskému životu patří a nejsou jenom o tvrdé dřině, abyste měli na chleba. Poznáte nové lidi, prostředí a s dobrým kolektivem lidí zažijete i plno srandy na pracovišti.

Zdroj perexové fotografie: Krzysztof Szkurlatowski, sxc.hu

Gabriela Nováková

Gabriela Nováková

Bylo by dobré změnit svět.

Zanechte komentář