Vydejte se s námi za krásami rakouské metropole

Cestování / 1.10.2013

Když se řekne Vídeň, většině lidí se vybaví řízek, vídeňská káva a valčík. Poznejte s námi to nej z jednoho z nejnavštěvovanějších měst světa.

První zmínky o osídlení okolí Vídně sahají až do dob neolitu. Na přelomu letopočtu zde vzniklo římské tábořiště, které dostalo jméno Vindobona a jeho úkolem bylo chránit hranice římské říše před Germány. Na základech tohoto tábořiště bylo později vybudováno město, které se časem rozrostlo do podoby, jak jej známe dnes. Během historie sehrálo významnou roli v evropské politice a dnes zde najdeme mnoho mezinárodních organizací, mezi nimi například i sídlo OSN.

Monumentální rezidence panovníků

Sídlem rodiny Habsburků byl Hofburg, který se z původního hradu založeného ve 13. století rozrostl na přepychové sídlo grandiózních rozměrů, odkud bylo řízeno dění v celém habsburském impériu. Dnes zde sídlí řada důležitých institucí jako Rakouská národní knihovna, rakouský prezident, muzeum císařovny Sisi, motýlí dům či proslulá Španělská dvorní jezdecká škola. Součástí komplexu je také galerie Albertina, která ukrývá díla od předních světových mistrů umění.

Hofburg

Z Hofburgu byla řízena politika celého Rakouska-Uherska. Zdroj: Michal Voráček, Generace 21

Na konci 17. století započala na zakázku tehdejšího císaře Karla VI. výstavba velkolepého zámku Schönbrunn, inspirovaného francouzským Versailles. Ten se později stal letním sídlem Habsburků a Hofburg sloužil jako sídlo zimní. Uvnitř najdeme více než 1 400 místností, ovšem návštěvníkům je jich zpřístupněno pouze 45. Zámek obklopují překrásné francouzské zahrady s nejstarší zoologickou zahradou světa.

Zámek ve Versailles byl také inspirací pro palác Petrodvorec, o kterém se můžete dočíst v článku o Petrohradě.

zámek Schönbrunn

Překrásný zámek Schönbrunn by měl navštívit každý, kdo do Vídně zavítá. Zdroj: Michal Voráček, Generace 21

Park plný adrenalinu

Pro někoho ráj, pro někoho možná místo plné hrůzy. Takový je vídeňský Prátr. Místo, které dříve sloužilo odpoledním vyjížďkám vídeňské smetánky, se během staletí rozrostlo v obrovský zábavní komplex, který nabízí plno zážitků, zejména adrenalinových. Světově proslulé obří kolo dominuje Prátru už od roku 1897, a přestože během války utrpělo několik škod, dodnes se můžete pokochat z jeho vrcholu dechberoucím výhledem na centrum Vídně.

Ruské kolo v Prátru

Obří kolo v Prátru bylo za války bombardováno a počet kabinek se pak snížil na polovinu. Zdroj: foter.com

V parku ale najdete mnohem „divočejší“ atrakce, ze kterých často tuhne krev v žilách. Pokud holdujete tomuto typu zábavy, rozhodně se tu zastavte.

Milované i nenáviděné Hundertwasserovy domy

Hundertwasserovy domy

U Hundertwasserových domů byste se měli pozorně dívat pod nohy. Zdroj: Michal Voráček, Generace 21

Vídeň láká turisty vedle historických skvostů i na moderní stavby. Jedněmi z nich jsou budovy, které vybudoval rakouský malíř a architekt Friedensreich Hundertwasser. Ten tvrdil, že v přírodě neexistují žádné rovné linie a tím se řídil i ve své projektech. Snažil se o propojení přírody s architekturou, čehož docílil například umístěním stromů na střechy domů.

Ve Vídni byly podle jeho návrhů postaveny celkem čtyři budovy – Hundertwasserhaus, Hundertwasser Village, Kunsthaus (Dům umění) a teplárna Spittelau. Ovšem domy nejsou jediné, co se odchyluje rovným liniím. Například chodníky před Hundertwasserovým domem jsou křivé a turisté by se měli pozorně dívat, kam šlapou.

Někomu se stavby tohoto výstřední umělce líbí, pro jiné jsou trnem v oku. Ať tak, či tak, jedná se o jedinečné dílo, a i když Hundertwasser vybudoval napříč Evropou spoustu dalších, podobně laděných staveb, jeho domy ve Vídni jsou jeho nejznámějším dílem.

Hundertwasserovy domy

Hundertwasserovy domy jsou zajímavým architektonickým dílem. Zdroj: foter.com

Vzhůru na nákupy!

Přijeli jste do Vídně za nákupy? Tak to jste tady správně. Rakouská metropole nabízí nespočet obchodů – od bleších trhů přes obrovská nákupní centra až po luxusní butiky v centru města. Největším obchodním centrem je Shopping City Süd, které nabízí více než 300 obchodů na rozloze přes 27 hektarů. Milovníci luxusu by neměli opomenout Korutanskou třídu a ulici Na Příkopech v historickém srdci města. V době adventu se ve městě pravidelně koná několik vánočních trhů.

dóm sv. Štěpána

Historickému centru města dominuje dóm sv. Štěpána. Zdroj: Michal Voráček, Generace 21

Nejdelší a také velmi oblíbenou je ulice Mariahilferstraße, která se v délce čtyř kilometrů táhne z centra města na okraj Vídně a kde najdete zboží všeho druhu.

ulice Na Příkopech

Ulice Na Příkopech je významnou tepnou centra Vídně. Zdroj: foter.com

Vychutnejte si pohled na rakouskou metropoli z výšky

V šedesátých letech minulého století vyrostla v Donauparku vyhlídková věž Donauturm. Dosahuje výšky 252 metrů a jedná se o nejvyšší stavbu ve Vídni. Na vrchol se dá vyjet výtahem a nachází se tu vyhlídková plošina, odkud si odvážlivci mohou skočit bungee jumping. Najdeme zde také otáčející se kavárnu, kde si můžete objednat kávu a tradiční sachr a kochat se přitom pohledem na Vídeň, kterou odtud máte jako na dlani. Dunajská věž je skvělým zakončením návštěvy rakouského hlavního města.

pohled z Dunajské věže

Pohled z Dunajské věže je zkrátka úchvatný. Zdroj: foter.com

Vídeň se drží na prvních příčkách nejnavštěvovanějších měst Evropy. Zavítejte sem i vy a vychutnejte si krásy této pompézní metropole.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář