Ostravská divadla se rozjedou do Prahy

Divadlo / 2.10.2013

Už po čtvrté ostravská divadla zabalí své kostýmy, naloží kulisy a odjedou do Prahy na festival ostravských divadel.

Na festivalu Ostrava v Praze budete moci opět zhlédnout to nejlepší, co vytvořili ostravští umělci. Festival bude probíhat od 19. do 30. října a bude se hrát na Nové scéně Národního divadla a v Divadle Komedie.

Cílem tohoto projektu je přiblížit ostravská činoherní divadla divákům v Praze. Ti se mohou přesvědčit o tom, že Ostrava má velký kulturní přesah a má skutečně co nabídnout. A ne pouze co se divadla týče. Festival se totiž stále rozrůstá a letos je na programu také promítání filmu či hudební show.

Národní divadlo moravskoslezské přijede do Prahy hned se dvěma inscenacemi. To, co se stane, když o svých rodičích zjistíte věci, které by jste snad raději nevěděli, uvidíte v inscenaci Smrtihlav německého autora Martina Walsera v režii Petera Gábora. Osmnáctiletý student Ruda Goothein (v podání Igora Orozoviče) zjistí, že jeho otec byl aktivním SS-mannem. Dostává se do psychiatrické léčebny, kde se potkává se svou láskou z dětství, která je shodou okolností dcera místního lékaře a starého přítele Rudova otce. Toto strhující drama s hamletovskými prvky, během kterého snad místy ani nedýcháte, bylo jednou z nejlepších inscenací NDM v minulé sezóně.

Igor Orozovič a Petra Lorencová

Igor Orozovič a Petra Lorencová.
Zdroj: Radovan Šťastný, ndm.cz

Druhým kusem NDM je Slož mě něžně. Komedie irského autora, díky které můžete být svědky napínavých boxerských zápasů, na které herci dokonce nacvičovali s profesionálním trenérem.

Nejznámější román A. S. Puškina Evžen Oněgin – právě s tímto dílem se představí Divadlo Petra Bezruče. Režisér Jan Mikulášek hru seškrtal, například vypustil Oněginův pobyt v Petrohradu či upozadil vztah Lenského a Olgy,  avšak původní hlavní kompozice zůstává a díky škrtům v textu jsou na jevišti více rozvedené zajímavé momenty. Skvělé je i herecké obsazení, například Tereza Vilišová v roli Taťány dokáže v určitém momentu přivést diváky až k slzám. Nemůžeme opomenout ani výtvarné zpracování. Marek Cpin zasadil postavy do skoro prázdného bílého pokoje, který se během představení promění v dopisní papír, na který píše Evžen Oněgin (Tomáš Dastlík) své dopisy Taťáně.

Komorní scéna aréna do Prahy vyšle Gogolovy Hráče. V této hře vystupují pouze mužské postavy a celý děj se odehrává v jednom hotelovém pokoji kolem karetního stolu. Tuto v dnešní době velice aktuální satiru režíroval umělecký šéf Ivan Krejčí.

Hráči

Gogolovi Hráči Josef Kaluža, Marek Cisovský, Albert Čuba a René Šmotek.
Zdroj: divadloarena.cz

Čtvrtým ostravským divadlem je Divadlo loutek s pohádkou Perníková chaloupka ve veršovaném zpracování českého básníka Václava Renče. Bude se hrát ve Švandově divadle.

Doprovodným programem festivalu bude fotografická výstava na piazzetě Národního divadla či promítání thrilleru Isabel z ostravského prostředí s Petrou Lorencovou v hlavní roli. Mimo jiné si ve filmu zahrál také písničkář Jaromír Nohavica.

Zdroj perexové fotografie: bezruci.cz

Veronika Svobodová

Zanechte komentář