Dotahují na Facebook. Sociální sítě, které vás budou bavit

Technologie / 20.9.2013

Poznejte zblízka Twitter, Pinterest, Instagram a LinkedIn. Pobaví, inspirují, přinesou novinky ze světa. Jo a pomohou vám najít práci snů.

Twitter. Svět je rychlý, držte se

twitt

Zdroj: twitter.com

Svěží sociální síť s modrým skřivanem v logu je „trochu“ jako Facebook. Také píšete statusy (zde tweety), přidáváte fotky, odkazy na články a videa. Potud vše stejně. Nefungují zde však klasická přátelství. Ostatní členy twitterové komunity sledujete (follow), přičemž oni vás nemusí sledovat zpátky. Teprve ve chvíli, kdy jeden u druhého povolíte sledování, stanete se něco jako „přáteli“ na Facebooku – můžete si vyměňovat soukromé zprávy.

A druhá věc.  Twitter je rychlejší. O hodně rychlejší. Tweet může mít jen 140 znaků a za tuto hranici vás prostě nepustí. Skvělý trénink pro žurnalisty, textaře a ukecance – naučíte se „vyžvejknout“ hlubokou myšlenku v pár větách. Tweety se řadí hned pod sebou a odkazy (fotky, články) se nezobrazují, dokud na ně nekliknete. Díky tomu newsfeed neuvěřitelně zrychluje a za pár minut se vám načtou desítky nových tweetů.

Tip: Twitter je skvělý nástroj, jak hledat zaměstnání. Čím dál víc volných pozic z oblasti IT, médií, marketingu, financí a dalších oborů se inzeruje jen na Twitteru. A nebo i jinde, ale na Twitteru máte tu výhodu, že o výběru vždy víte jako první.

K čemu je to všechno dobré, říkáte si? Právě díky rychlosti se všechno dočtete nejprve na Twitteru. Teprve potom v novinách – a to i v malém českém rybníčku. Povodně, vládní peripetie, novinky ze světa. Co zrovna dělá Beyoncé a co kde píšou o vašem oblíbeném běhání (k hledání různých témat, o kterých se uživatelé Twitteru baví, slouží hashtagy. Dáte třeba #beh nebo #running a můžete se pročítat stovkami tweetů i odkazů u nich uvedených). Jenom vy rozhodujete, koho budete sledovat a jaký typ informací se tudíž dozvíte. Ode dneška už nepotřebujete noviny, zpravodajské servery ani další internetové portály. Vše, co stojí za to vědět, najdete na Twitteru.

Pinterest – připíchněte si inspiraci na nástěnku

Zdroj: pinterest.com

Zdroj: pinterest.com

Narozdíl od Twitteru, který může být pro některé moc rychlý a informačně nabitý, představuje Pinterest vizuálně lákavý oddech. Uživatelsky jednoduchá sociální síť umožňuje sledovat obrázky, fotky a infografiky z oblastí, které jsou vám blízké. Zdravý životní styl, architektura, reklama, IT, zdravotnictví, móda, vintage, prostě cokoli. Vybíráte uživatele, které budete sledovat, a jejich fotografie se vám pak zobrazují v newsfeedu.

Zajímavost: Američané hojně využívají Pinterest pro účely podnikání. Přidávají zajímavý obsah a sem tam se vloudí fotografie nového výrobku fimy. Uživatelé se baví, listují a reklamu vnímají zcela přirozeně. U nás zatím síť není tak rozšířená, počkejme.

Jakmile vás něco zaujme (recept, citát, střih šatů, DIY technika), připíchnete si to (pin it) na vlastní nástěnku (board) – časem budete mít všechno, co vás zajímá, na jednom virtuálním místě. Tlačítko Pin it lze navíc instalovat do Mozilly nebo Chromu. Touto cestou přišpendlíte obsah jakýchkoli stránek, i když nejsou na Pinterestu. Úžasný vynález nejen pro kreativní povolání.

Pokud byste to nezvládli sami, na youtube najdete spoustu videí:

Instagram není jen pro „hipstery“

Zdroj: instagram.com

Zdroj: instagram.com

Appku, která dělá skvělé čtvercové fotky jako od umělce (i z vašich začátečnických záběrů), určitě znáte. Vintage styl fotografií je dnes celosvětově proslulý. Bývá spojený s komunitou, která se kolem něj vytvořila (tzv. hipsteři – velké brýle, klobouky, rozevláté šaty nebo kalhoty s kšandami a nezbytný iPhone v ruce). Vám však může sloužit na víc než jen zveřejňování cool fotek z nočních tahů.

Tip: Hitem Instagramu je cestující ježek Biddy, který byl i na místech, o kterých zatím jen sníte.

Spousta žen (ale i pánů) používá Instagram jako motivaci – pokud sledujete zajímavé fitness/wellness uživatele, mohou vám jejich každodenní fotky dodat energii jít večer cvičit. Často také přinesou inspiraci na zajímavé recepty (lidé na Instagramu kdovíproč rádi fotí jídlo). Nebo můžete sledovat uživatele, kteří „fotí“ vtipný obsah, zvířátka či zajímavá města.

A taky na youtube najdete videa, jak aplikace používat nemáte:

Nudí vás obyčejné životopisy? Běžte na LinkedIn

Zdroj: cs.linkedin.com

Zdroj: cs.linkedin.com

Určitě vás někdy napadlo, jak by bylo úžasné, kdybyste nemuseli složitě hledat volné pozice a obepisovat potenciální zaměstnavatele. Zabírá to čas, energii a většinou to stejně nevyjde. Místo toho by mohlo existovat místo, kam nahrajete fotku, zkušenosti a odkazy na projekty – a firmy si budou vybírat vás. Haleluja, vítejte na LinkedIn.

Tip: Najděte své spolužáky z gymplu, známé ze střední i bývalé klienty a mrkněte, co dnes dělají. LinkedIn v Česku roste – a třeba vám dávný kontakt dnes přijde vhod.

Kyberprostor, kde inzerujete své CV, přidáváte si kolegy a lidi z různých oborů do přátel, pomohl nejednomu uživateli najít nové zaměstnání. A když ne, posune vás v profesi dál. Na LinkedIn existují skupiny a diskuse z různých oborů, které vás udrží v obraze. Několikrát týdně dostanete na e-mail zprávu, co je nového v diskusích, kdo má nové zaměstnání a které pozice by se hodily pro vás. Skvělý servis, nemyslíte?

Stále tomu úplně nerozumíte? Tak tu máme zase pomoc:

Kromě zmíněných sítí se u nás pomalu vzmáhá také Foursquare (gastronomie), Goodreads (knihy), GitHub (IT) a další vychytávky pro fanoušky internetu. Kterou preferujete vy? Nebo vám stačí starý dobrý Facebook? Jste odpůrci sociálních sítí? Napište nám do komentářů.

Zdroj perexové fotografie: photl.com (upraveno)

Zdroj videí: youtube.com

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář



Vaše názory

  • blsbla

    Ahoj. Za mě vede Google + a GitHub.

  • dsfdsf

    Kde máte sakra Google+? WTF?