Moravské Balady se představí na prknech NDM

Divadlo Kultura / 27.9.2013

Baletní soubor Národního divadla moravskoslezského v nové sezóně nastudoval taneční drama s moravskou tématikou.

Národní divadlo moravskoslezské se rozhodlo v letošní sezóně uvést baletní představení z moravského prostředí s názvem Balady. Inscenace byla původně napsaná pro brněnské Národní divadlo a to cimbalistkou Zuzanou Lapčíkovou. Choreografii vytvářela Hana Litterová.

Inscenace měla v Brně premiéru v roce 2006 a s velkým úspěchem se hrála celých 5 let. Balady byly vyhlášeny českou baletní inscenací roku a získaly také spoustu dalších ocenění.

Zuzana Lapčíková je česká cimbalistka, zpěvačka a skladatelka. Vystudovala hru na cimbál na brněnské konzervatoři a etnologii a hudební vědu na Masarykově univerzitě. Její poslední CD Rozchody-návraty získalo hudební Cenu Anděl za rok 2011. Bezmála 10 let spolupracuje s divadlem a zkomponovala hudbu pro mnoho inscenací.

Hana Litterová je absolventka Taneční konzervatoře v Brně, která 20 let působila v brněnském Národním divadle. V roce 2002 dostala Cenu Thálie za roli Anastázie v Ivanu Hrozném. Nyní se intenzivně věnuje choreografii a spolupracuje například s muzikálovou fakultou JAMU.

Jak už název napovídá, jedná se o příběh s tragickým koncem. Hlavní postavou je Juliána, která právě vdává dceru Kateřinu. Přípravy na svatbu rychle vrcholí, když se Juliána dozvídá o nevěře jejího budoucího zetě Jana. Rozhodne se ovšem, že svatba musí proběhnout. Obává se možného posměchu okolí a hlavně neštěstí své dcery. Avšak během svatby se rozhodne Jana konfrontovat.

Ve sledu událostí Juliána vzpomíná na matku, kterou otec v opilosti uškrtil. Vzpomíná také na svého bratra, kterého otrávila, protože ji znásilnil a počal s ní dítě. A doufá, že Kateřina nebude mít v životě podobné neštěstí jako ona. A rozhodne se vzít opět osud do svých rukou.

Krásnou choreografii doprovází živá hudba a zpěv Zuzany Lapčíkové.

Lucie Skálová jako Juliána. Zdroj: Martin Popelář, ndm.cz

Lucie Skálová jako Juliána.
Zdroj: Martin Popelář, ndm.cz

Nově také můžete přijít půl hodiny před začátkem představení na úvod s choreografy a herci.

Balady jsou součástí projektu Rok české hudby 2014. Kromě Balad se můžete v rámci tohoto projektu v Národním divadle moravskoslezském těšit například na operu Čertova stěna, Mirandolina Bohuslava Martinů, ale také na další baletní inscenaci Návraty domů.

Inscenace Návraty domů v listopadu představí tři choreografie na tři skladby významných českých skladatelů. Ovšem na ochutnávku se můžete těšit už v září. Baletní soubor NDM připravil pro návštěvníky ostravských Komenských sadů zajímavou akci. Na molech u řeky Ostravice či na jiných místech parku předvedou ukázky nejen z této inscenace.

Akce proběhne 28. září. Pro více informací sledujte webové stránky Národního divadla moravskoslezského.

Zdroj perexové fotografie: Martin Popelář, ndm.cz

Veronika Svobodová

Zanechte komentář