Praha se chystá na příchod Maty Hari

Divadlo / 25.9.2013

Do Prahy vtrhne žena, která byla obviněna ze špionáže a velezrady – Mata Hari.

Divadlo Broadway připravuje premiéru retro muzikálu, který měl být původně uveden již vloni v březnu. Autoři však premiéru posunuli a 26. září 2013 se konečně dočkáme.

Autorem hudby je Michal David, hudbu otextoval Lou Fanánek Hagen a  nastudování se ujal Radek Balaš, který se zároveň chopil koncepce a libreta. Součástí tvůrčího týmu je kostýmní výtvarník Roman Šolc, který je známý svými pestrobarevnými a hravými kostýmy, výtvarník scény Jaroslav Milfajt a choreografka Qaša (Leona Kvasnicová).

Yvetta Blanarovičová (Mata Hari). Zdroj: Divadlo Broadway

Yvetta Blanarovičová (Mata Hari). Zdroj: Divadlo Broadway

Do hlavních rolí autoři obsadili Kateřinu Brožovou, Yvettu Blanarovičovou, Mariána Vojtka, Josefa Vojtka, Martina Stropnického, Marka Vašuta, Josefa Laufra a mnoho dalších, převážně divadelních herců. Na roli mladé Maty Hari – Margarethy proběhla dvě kola konkurzů, z nichž byly vybrány Kamila Nývltová, Markéta Procházková a Alžbeta Bartošová.

Autoři vsadili na příběh o ženě, o které se příliš neví. „Víme, že byla zatčena. Ale za co? Když prováděla špionáž pro Francouze? Že pracovala pro Paříž a nechávala se platit Berlínem? Že se do nebezpečného dobrodružství vrhla po hlavě z lásky, z lásky k muži, v němž spatřovala i svého dávno tragicky zemřelého syna? Anebo se celá její riskantní špionážní epizoda odehrála kvůli dávno ztracené dceři, kterou Mata Hari tak oddaně milovala?“ říká Radek Balaš.

Do role Maty Hari, ženy, která má za sebou nelehký život plný zvratů, smutku a bolesti, tvůrci obsadili Kateřinu Brožovou, Yvettu Blanarovičovou a Michaelu Horkou. „Vždy mne zajímala femme fatale jménem Mata Hari, její poměrně krátký život plný zvratů, až ďábelská poživačnost v divokém životě a zároveň obrovské srdce, které bylo neustále zraňováno,“ řekla o své roli Yvetta Blanarovičová.

Mata Hari (Yvetta Blanarovičová). Zdroj: Divadlo Broadway

Mata Hari (Yvetta Blanarovičová). Zdroj: Divadlo Broadway

V roli Maurice Chevaliera se objeví Jiří Langmajer, Aleš HámaJosef Laufer. Maurice je konferenciér v kabaretu Moulin Rouge, který jako jediný ví, jak vše dopadne, protože si celou dobu pohrává s postavami jako žonglér s míčky.

Pierre Bouchardon (Martin Stropnický a Marek Vašut) je vyšetřovatel, který se snaží usvědčit Matu Hari ze špionáže a dostat ji za mříže. Aniž by si to chtěl připustit, je do Maty zamilovaný. Bohužel pro ni ale miluje nadevše právo, řád a spravedlnost. Martin Stropnický o své postavě říká: „Pierre Bouchardon je podivný chlapík. Už jen to je lákavé. Je to víc než vyšetřovatel. Je to fanatik spravedlnosti. Pedant, který je přesvědčený o tom, že Mata Hari je vinná, že zradila Francii. S úporností a cílevědomostí se snaží dostat ji za mříže. Zároveň má v sobě neřešitelný rozpor: Mata ho jako žena okouzlila. Uznáte, že to je hrozná kombinace. „

Muzikáloví fanoušci se mohou těšit na Josefa VojtkaMariána Vojtka v roli Rudolfa MacLeona, manžela Maty Hari, vojáka, alkoholika a násilníka, který se na své ženě dopouští fyzického i psychického násilí. „MacLeon,  voják sloužící v daleké Indonésii. Manžel Margarethy (Mata Hari). Člověk zamilovaný a snad i šťastný. Naproti tomu člověk, kterému zemřel syn, člověk z toho nešťastný tak, že začal svůj žal utápět v alkoholu, mlátit svou ženu. Člověk, který totálně ztratil smysl života. A toto všechno musím vyjádřit v několika obrazech a písních. Jak se říká – není malých rolí a tato role je toho důkazem,“ prozrazuje Josef Vojtek.

Margharet (Kamila Nývltová), Rudolf MacLoud (Marián Vojtko) a tanečnice. Zdroj: Divadlo Broadway

Margaretha (Kamila Nývltová), Rudolf MacLeon (Marián Vojtko) a tanečnice. Zdroj: Divadlo Broadway

Josef VágnerRadim Schwab se alternují v roli Vadima Maslova – ruského poručíka, krasavce s modrýma očima, který se stal utěšitelem a milencem Maty Hari v době jejího obvinění.

Margaretha, mladá Mata Hari (Kamila Nývltová, Markéta ProcházkováAlžbeta Bartošová), je mladá, krásná a zatím bezstarostná dívka, plná ideálů a ambicí, stát se nejznámější tanečnicí Evropy.

„Čím tedy Mata Hari byla ve skutečnosti? Byla to víc princezna, děvka, umělkyně, milostnice, dobrodružka nebo nešťastná matka milující své děti až za hrob? Špiónka, která za sebou nechala statisíce mrtvých?“ ptá se Radek Balaš. Běžte to zjistit do Divadla Broadway.

Zdroj perexové fotografie: Divadlo Broadway

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář