Novinky v kinech: Bergman, Diana a ti další

Film / 19.9.2013

Další týden do kin přináší celkem osm nových snímků, je tedy jasné, že bude z čeho vybírat. Co nám distributoři naservírovali v týdnu od 19. září?

Diana

Naomi Watts jako lady Diana Spencer. Zdroj: youtube.com

Naomi Watts jako lady Diana Spencer. Zdroj: youtube.com

Premiéra v ČR: 19. 9. 2013

Životopisný

Velká Británie / USA / Švédsko, 2013

Režie: Oliver Hirschbiegel

Hrají: Naomi Watts, Naveen Andrews, Douglas Hodge, Geraldine James, Charles Edwards, Juliet Stevenson, Laurence Belcher, Art Malik, Michael Byrne, Raffaello Degruttola, Lee Asquith-Coe, Mary Stockley, Andy Zelary, Harry Holland

Pokud čekáte na životopisný snímek o tom, jak se mladá dívka zamilovala do korunního prince a společně šťastně žili na zámku až do smrti, tak si pusťte některou disneyovku, ale rozhodně ne životopis lady Di. A už vůbec ne tento životopisný snímek, který se soustředí hlavně na poslední roky života princezny lidských srdcí, tedy na období poté, co opustila královskou rodinu a snažila se znovu najít smysl života.

Poměrně nelehký příběh podle knižní předlohy Kate Snell si vzal na svá bedra režisér Oliver Hirschbiegel, z jehož tvorby možná budete znát například snímek Invaze nebo velmi úspěšný historický film Pád Třetí říše. I když nejsou prozatímní ohlasy příliš pozitivní, herecké výkony Naomi Watts (Kruh, Nic nás nerozdělí) v roli samotné princezny i Naveena Andrewse (Ztraceni, Sindibád) jakožto jejího milence Dr. Hasnata Khana jsou hodnoceny velmi kladně, herci film táhnou ze všech sil kupředu.

Životopisný snímek sice nepřináší nic příliš objevného a, co si budeme povídat, ani fakty podloženého, ale pokud se na něj budete dívat jako na příběh mladé ženy zkoušené osudem či jako na jednu z možných teorií o životě lady Di, nebudete z kina odcházet zklamáni.

Bergman & Magnani: Válka vulkánů

Jaký je život filmové hvězdy? Zdroj: cinemaitaliano.info

Jaký je život filmové hvězdy? Zdroj: cinemaitaliano.info

Premiéra v ČR: 19. 9. 2013

Dokumentární

Itálie, 2012

Režie: Francesco Patierno

Hrají: Ingrid Bergman, Anna Magnani, Roberto Rossellini

Ano, já vím, na dokumenty do kin nikdo nechodí, ale tohle je třešinka pro filmové fajnšmekry, protože Roberto Rossellini, Ingrid BergmanAnna Magnani, to jsou jména, která by si měl správný filmový fanoušek před spaním opakovat jako modlitbu. Snímek zobrazuje životní osudy velkého režiséra a dvou osudových žen, které pořádně zamávaly jeho životem. Anna i Ingrid byly velké osobnosti a režisér Patierno, který už na filmový stůl vyložil karty jako Pater familiasRanní ptáče dál doskáče, jež získaly mnohé ceny na filmových festivalech, nás nechává nahlédnout do zákulisí jejich slavných filmů i života s režisérskou hvězdou.

Kromě toho, že se jedná o objevnou sondu do života hvězd, jde také o snímek, který vám pomůže pochopit komplikovanost a atmosféru světa Rosselliniho filmů a doby, ve které je natáčel. A dozvíte se třeba i to, jak jeho díla přijala veřejnost nebo církev, jaké ohledy bylo nutno brát a jaký byl život mezi dvěma vulkány.

Bergman & Magnani: Válka vulkánů (La Guerra dei vulcani) není klasickým filmem pro tzv. popcornového diváka, ale je zajímavou podívanou pro každého trochu vnímavějšího fanouška filmu. A kde jinde si takovou podívanou dopřát než na velkém plátně.

Jako nikdy

Petra Špalková, Jiří Schmitzer a Taťjana Medvecká v novém psychologickém dramatu. Zdroj: ceskatelevize.cz

Petra Špalková, Jiří Schmitzer a Taťjana Medvecká v novém psychologickém dramatu. Zdroj: ceskatelevize.cz

Premiéra v ČR: 19. 9. 2013

Psychologické drama

Česko / Slovensko, 2013

Režie: Zdeněk Tyc

Hrají: Petra Špalková, Taťjana Medvecká, Jiří Schmitzer, Marek Němec, Luboš Veselý, Marek Taclík, Jana Pidrmanová, Zdeněk Palusga

Na české filmy se lidi do kin moc nehrnou, ale třeba bude Jako nikdy výjimkou. Komorní snímek je poměrně zdařilou diskuzí nad tématem smrti a konce. Ale nebojte se, nejde o to, abyste samou depresí nespali. Spíše o menší zamyšlení, zastavení se v čase, pousmání nad tím, že všechno je pomíjivé.

Vladimír Holas je slavný – tedy alespoň v místě, kde žije. Maluje, učí a sochaří, je jakýmsi symbolem svobody a pevnosti, protože nikdy nepodlehl nátlaku komunistického režimu. Vladimír Holas ale také umírá. A chce umřít tak, jak žil – ne ve sterilním prostředí nemocnice, ale doma, kde z každého zákoutí, z každého předmětu dýchá to, co prožil, čím prošel. Na jeho cestě ho doprovází dvě sudičky. Jeho partnerka Karla, mladá a silná, bohémská rozevlátá malířka, která bere život jako výzvu, jako boj. Na druhé straně pak Jaruna, postarší zdravotní sestra s laskavějším a smířenějším náhledem na všechno, co se děje kolem, Vladimírova někdejší milenka.

Je nutno počítat s pomalejším tempem, které dává vyniknout proneseným myšlenkám i atmosféře konce života. Ve filmu si dosytosti užijete záběrů na všední předměty denní potřeby i krásná místa v okolí hradů ŽebrákTočník nebo pražských uliček.

Kauza Cervanová

Kdo mladou medičku zavraždil? Zdroj: artcam.cz

Kdo mladou medičku zavraždil? Zdroj: artcam.cz

Premiéra v ČR: 19. 9. 2013

Dokumentární drama

Česko / Slovensko, 2013

Režie: Robert Kirchhoff

Ani poslední snímek nesrší optimismem a dobrou náladou, spíše právě naopak. Před 37 lety byla zavražděna mladá lékařka Cervanová. Celý policejní případ byl od začátku zahalen tajemstvím, nebylo jisté kdo, co, kdy ani jak, vyšetřování probíhalo tak komplikovaně, jak je to jen možné. Zapojilo se do něj mnoho osob, včetně tehdejšího prezidenta Gustáva Husáka. S informacemi a fakty se manipulovalo, slova se překrucovala, peníze se sypaly tu do jedné kapsy, tu do druhé. A v závěru bylo celkem na 108 let odsouzeno sedm mladíků. Bez jasných důkazů a do těch nejkrutějších věznic.

Těch sedm mladíků stále žije, ale v průběhu let se stalo zlomenými starci. Úlevu a vykoupení jim nepřineslo ani znovuotevření případu po sametové revoluci, v roce 2004 byli všichni znovu odsouzeni. A to i přesto, že každý z nich proklamuje svoji nevinu. Jejich poslední nadějí je Evropský soud pro lidská práva a možná také tento film, který by je mohl očistit v očích veřejnosti.

Práce na snímku probíhala osm let, od roku 2004 až do roku 2012. Snad režiséra upoutala řada nesrovnalostí, například to, že tělo zavražděné nikdy nebylo identifikováno, že byli všichni svědci šikanováni a někteří i biti. Možná bylo zrovna toto tím impulzem, výsledkem je však snímek, který zobrazuje relativitu provinění a trestu, viny a neviny.

Nevybrali jste si? Nezoufejte. Tento týden můžete zhlédnout též premiéru dalších filmů:

Ďakujem, dobře – sociální drama o životě tří obyčejných, zcela odlišných rodin

Křehká identita – ironický pohled na slovenský nacionalismus

Nový život – dokumentární vyprávění o rozpadu rodiny a o životě bez otce

Oggy a škodíci – animovaná pohádka pro nejmenší vycházející z kresleného seriálu

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: koláž – oficiální plakáty filmů, sxc.hu

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář