Znáte všechny podoby sněhu?

Literatura / 27.9.2013

Smilla Jaspersenová rozhodně ano. Vydejte se s ní proto na tenký led v bestselleru Petera Høega Cit slečny Smilly pro sníh.

Román Cit slečny Smilly pro sníh vyšel v roce 1992 a získal svému autorovi světový věhlas. Kniha způsobila v literárním světě šok. Stala se bestsellerem mj. v USA, Velké Británii, Německu a v celé Skandinávii. V Itálii vyvolala doslova euforii. Deník The New York Times ji vyhlásil románem roku 1993. Dánský režisér Bille August, známý především filmy Pelle dobyvatel, za který byl oceněn Oscarem, a Dům duchů, natočil podle románu film, který v únoru 1997 zahájil prestižní Berlinale.

Zdroj: obálka knihy

Od roku 1997, kdy se u nás Høegova kniha dostala na pulty knihkupectví vůbec poprvé, se napínavý příběh slečny Smilly dočkal v pražském nakladatelství Argo dalších dvou vydání – v roce 2006 a nově také letos.

V okamžiku, kdy farář hodí na rakev hrst země a my bychom se měli otočit a odejít, se rozhostí ticho. Zdá se dlouhé. Ženy teď mlčí, nikdo se nehýbe, jako by ticho čekalo, že někde něco pukne. Při pohledu z místa, kde stojím já, se stanou dvě věci. Za prvé Juliana padne na kolena a přitiskne obličej k zemi a ženy jí nechávají být. A za druhé ve mně, v mém nitru, probleskne poznání. Určitě jsem celou dobu s Izaiášem měla dalekosáhlou dohodu, že ho nenechám na holičkách, nikdy, ani teď.

Zdroj: Høeg, P. Cit slečny Smilly pro sníh

Smilla má ke sněhu zvláštní vztah... Zdroj: foter.com

Smilla má ke sněhu zvláštní vztah… Zdroj: foter.com

Když malý Izaiáš, chlapec grónského původu, spadne jednoho rána za nejasných okolností ze střechy a na následky pádu na místě zemře, jeho dospělá kamarádka Smilla nehodlá přijmout tuto nešťastnou skutečnost jako pouhý, policií a lékařem uzavřený fakt. Proč by Izaiáš lezl dobrovolně sám na střechu, když mu výšky nahánějí nepředstavitelnou hrůzu?

Jediné stopy, které po sobě v den své smrti chlapec zanechal, jsou ty ve sněhu. Zanedlouho roztají, nebo nenávratně zmizí pod nánosem čerstvě spadaných sněhových vloček. Ale ještě dříve, než se tak stane, v nich někdo možná dokáže naleznout jisté znamení. Sedmatřicetiletá Smilla Jaspersenová, napůl Gróňanka a napůl Dánka, má totiž neobyčejně vyvinutý cit pro rozpoznání jakékoli formy sněhu a ledu…

Přísně tajné archivy, výzkumné ústavy i kodaňské podsvětí…

Smilla se okamžitě a na vlastní pěst vrhá do pátrání po záhadné smrti svého malého kamaráda. Indicie, které vyplouvají na povrch jakoby mimochodem, ji zavádějí na místa, do nichž obyčejně lidská noha vkročí jen zřídkakdy. Hlavní hrdinka se najednou ocitá tváří v tvář více či méně významným osobám, které hýbou světem medicíny, přírodních věd, jachtařského průmyslu či černého obchodu s drogami. Avšak na to, aby se včas zalekla a raději poslechla svůj pud sebezáchovy, byla vychovávána v až příliš drsných podmínkách, v nichž přežívají jen silní jedinci.

Ty seš jako ten tank, Smillo. Měla jsi zůstat úplně mimo, ale pořád ses do toho motala. Měla jsi zůstat v Kodani, ale najednou jsi tady. A tak tě zavřou, to byl můj nápad, to je pro tebe nejbezpečnější. Zamknou ji a hotovo, teď už od ní bude pokoj. A ty seš najednou zase venku. Vždycky se zase objevíš. Ty seš jako ten tank, Smillo, jako takovej ten hrníček s kulatým těžkým dnem pro miminka, co se pokaždé zase zvedne.

Zdroj: Høeg, P. Cit slečny Smilly pro sníh

Šifra jménem Kronos

Během své dobrodružné honby za pravdou a spravedlností se Smilla dostává až na gigantickou loď, která vyplouvá z dánského přístavu s jasným, avšak pro hlavní postavu utajeným posláním. Pro někoho by možná tato podivná akce zůstala nevysvětlitelnou záhadou až do poslední chvíle, nikoli však pro Smillu – ženu drobné postavy, ale obrovského srdce, ženu svéhlavou a paličatou, ale zároveň také nadprůměrně inteligentní a bystrou, navíc s neotřelým smyslem pro humor. Přijde tedy hlavní hrdinka románu celé věci na kloub, nebo pro ni zůstane navždy zahalena mrazivým závojem tajemství?

Detektivka? Jen částečně.

Obálka knihy. Zdroj: kosmas.cz

Obálka knihy. Zdroj: kosmas.cz

Přestože se děj Høegovy knihy vyznačuje téměř detektivní a nadmíru napínavou zápletkou, sám autor označení detektivka (nebo snad thriller) odmítá. Jakkoli hraje fabule v díle velice významnou roli, jsou zde také jiné, neméně podstatné roviny příběhu. Nelze opomenout především důkladnou psychologickou kresbu nejen hlavní protagonistky, ale i ostatních postav, nebo realistické popisy kruté severské přírody a nelehkého života v ní. A jestliže svou duší tíhnete k poznání všeho druhu, zcela jistě vás ohromí autorova odzbrojující, encyklopedická znalost terminologické i praktické podstaty mnoha vědních oborů.

HØEG, PETER. Cit slečny Smilly pro sníh. Praha: Argo, 2013.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Andrea Kopečková

Andrea Kopečková

Zanechte komentář