Ozil

PL: Özilův skvělý debut a ztráty velikánů

Sport / 18.9.2013

Po reprezentační přestávce pokračovala čtvrtým kolem anglická Premier league.

Zklamání kvůli ztracené šanci na český postup na světový šampionát ve fotbale pomalu odeznívá a fanoušci anglické kopané obrátili svou pozornost zpět na ostrovy. Přestupové období je u konce a noví hráči měli první šanci ukázat, že zrovna oni byli tím správným letním obchodem. Začátek ligy přinesl zajímavý vývoj v tabulce a zaváhání velkých klubů k tomu přispívá měrou nebývalou. V tomto trendu pokračoval i uplynulý prodloužený víkend.

Zatímco extottenhamský Bale již střílí góly za „bílý balet“, německý středopolař Mesut Özil nastoupil ke své premiéře v dresu londýnských kanonýrů. Jeden z největších letních přestupů na anglickou půdu předvedl aktivní hru a i díky jeho přihrávkám mohl Arsenal slavit výhru na půdě Sunderlandu, jehož barvy hájí obránce Ondřej Čelůstka. Tomášovi Rosickému, který se zranil v utkání s Itálií a nebyl k dispozici, vznikla obrovská konkurence. Zajímavým úlovkem se mohl pyšnit i další londýnský velkoklub – Chelsea. José Mourinho doplnil řady svých Blues o nákup Samuela Eto’a. Ten také dostal v utkání na Evertonu možnost startovat v základní sestavě. Ani nákup bývalé hvězdy katalánské Barcelony ale neodvrátila první porážku v sezóně. Domácí rozhodli v nastaveném čase první půle hlavičkou Naismitha.

Swansea City – Liverpool 2:2

Přetlak na postu útočníka v klubu ze Stamford bridge řešilo vedení uvolněním některých hráčů na hostování. Lukaku sice za Everton startovat nemohl – kluby se na tom tradičně dohodly, ale další forvard se ukázal v tom nejlepším možném světle. Viktor Moses se svým novým klubem z Anfieldu zavítal na stadion Liberty vstříc Swansea. Společně s dalším bývalým hráčem Blues Sturridgem obstarali obě branky Liverpoolu po chybách Shelveyho. Ten sice otevřel skóre, ale výrazně se zapsal do děje utkání svými chybami. Swansea nakonec vybojovala domácí remízu a Liverpool ztratil první body. I tak mu patří první příčka v tabulce.

eto'o

Samuel Eto’o přestoupil do Chelsea.

Zaváhal také soupeř Viktorie Plzeň v základní skupině Ligy mistrů, Manchester City. Ještě před odjezdem do Štruncových sadů nedokázal ve venkovním souboji se Stoke City vstřelit branku a oba týmy se rozešli smírně. Spurs i United naopak ve svých domácích duelech zvládli úlohu favorita a dokázali shodně svého soupeře porazit 2:0. Tottenham představil v zápase s Norwichem výborného Eriksena – záložníka, který ukázal potenciál nahradit hvězdného Balea. I Manchester nezůstal s novými hráči pozadu. Ve druhé půli mohli diváci na Old Trafford tleskat pokusům Fellainiho, který přišel z Evertonu. Brankou oslavil návrat na trávník Wayne Rooney, který se zranil v dresu Anglie, kterou reprezentoval v kvalifikačních duelech.

Norwich City – Aston Villa

Stejný výsledek svítil v 90. minutě také na dalších svou stadionech. Plichtou 1:1 se rozešli nováčci Hull s Cardiffem a Fulham s West Bromwichem. Zatímco v prvním duelu odpovídal výsledek předvedeným výkonům, na Fulhamu to dlouho vypadalo na jasnou záležitost. Domácí ale nedokázali proměnit vyložené šance a v druhé minutě nastavení je ztrestal hlavičkující McAuley. Česká stopa byla vidět v utkání Aston Villy s Newcastlem. Svou premiéru si odbyl Libor Kozák. Ben Arfa pokračoval skvělým výkonem z minulých zápasů a otevřel skóre. S příchodem českého forvarda vyrovnal Benteke, ale domácí nakonec přišli o všechny body po vítězné brance Gouffrana.

Výčet zápasů končíme na půdě Southhamptonu, kam zavítali kladiváři z West Hamu. Týmy dělící polovinu tabulky se rozešly bez vstřelené branky.

V úterý odstartovala prvními zápasy skupinová část Ligy mistrů. Čekání na další kolo Premier league tedy strávíme společně s fanoušky české kopané mačkáním palců ku prospěchu plzeňské Viktorie. Pěkný mistrovský týden!

Zdroj všech fotografií: Youtube.com