Také hledáte knihy se špatným koncem?

Literatura / 13.10.2013

Ne vždy vše skončí tak, jak bychom si přáli. Některé čtenáře však nejčernější konec neodradí, naopak oslní!

Kniha může být sebelepší už od samého začátku, tou nejoblíbenější se pro mě však stane až díky špatnému konci. Ovšemže, jakmile se do knihy začtu, chci, aby byl konec dobrý, jenže takové pohádkové příběhy jsou všude, tak proč nebýt originální? Jestli se vám to zdá divné, nebojte se, jste úplně v pořádku – každý chce, aby hlavní hrdina porazil soka, vyhrál důležitý souboj či zkrátka pouze hlavní hrdina nezemřel… Ovšem pokud se vše obrátí na špatnou stranu, uvidíte, že na knihu nikdy nezapomenete. A právě kvůli tomu špatné konce neustále vyhledávám.

Představuji vám pár tipů na právě takové knihy.

O myších a lidech – John Steinbeck

Ano, začneme klasikou. Jen, prosím, knihu nezavrhujte právě kvůli tomu, i když se klasice snažíte výhýbat celý život. O myších a lidech je jedna z nejkrásnějších, nejsmutnějších a nejprohloubenějších knih, co jsem kdy dostala do rukou. Ukáže vám, jak se i z hodného, pracovitého člověka může bez jeho vědomí stát vrah. Ironií je, že právě kvůli lásce ke zvířatům, lidem a všemu, co mu neubližuje, jim vzal život.

Fantom Opery – Gaston Leroux

Ač možná pro některé trochu méně známá kniha, patří sem. Špatný konec je zde trochu zláštní a nemusí se zalíbit každému. Nenalezají se zde typicky znepřátelené „týmy“, ovšem i tak si některou z postav na začátku zamilujete a závěr knížky je natolik drsný, že vás nejspíš i rozbrečí. Nesčetněkrát jsem si říkala, že i tato kniha by měla zapadat do povinné četby. Až dodnes je opěvována divadelními či filmovými zpracováními a najít můžeme i kvanta volných pokračování.

Kniha je prosetá vraždami, únosy, ale též láskou. Podle mě rozhodně patří do „to-read“ seznamu, protože s takovou osobností, jako je fantom Erik se nikde jinde nesetkáte.

Ne vždy je vše nejrůžovější. Zdroj: foter.com

Ne vždy je vše nejrůžovější. Zdroj: foter.com

Ještě než umřu – Jenny Downham

Už název sám vypovídá o nedobrém konci, ale i přesto, než se pomalu prolistujete až k poslední stránce, doufáte, že to není pravda. Jedná se o sedmnáctiletou dívku s leukémií. I když Tessa ví, že si života už moc dlouho neužije, nesedí doma a nestrachuje se smrti. Místo „nicnedělání“ si utvoří seznam s věcmi, které chce zažít, dokud ještě bude moct. Ať jsou to drogy, nejrůznější párty či první kluk a s ním spojená další spousta „poprvé“. Při čtení knihy se nebudete cítit jako smrtelně nemocná chudinka, ale minimálně jako pořádný teenager, který umí žít.

A ještě spousta dalších…

Tohle samozřejmě nejsou všechny smutné knihy, určitě by zde mohla stát klasická hra Romeo a Julie a nesčetně jiných tragédií. Ovšem tohle je pouze můj vlastní výčet knih a právě u nich jsem si pobrečela jako malá. I přes to, jaký mají konec, samozřejmě patří do mých nejoblíbenějších a nemyslím si, že je jen tak něco překoná. Chytnou vás za srdce, a to pořádně!

Přečtením rozhodně nic neriskujete. Na druhou stranu chápu, že valná většina čtenářů preferuje dobré konce,  i já mezi ně nějakou tu dobu také zapadala. Jakmile jsem ale okusila knížku „škarohlídku“, okamžitě jsem změnila názor. Tohle jsou ty nejlepší knihy, protože dokážou překvapit.

A jaké knihy překvapují vás? Také hledáte ty se špatným koncem?

Zdroj perexové fotografie: foter.com (upraveno)

Lucie Kubiczková

Lucie Kubiczková

Upovídaný člověk studující na gymnáziu v Opavě a až nezákonně milující literaturu a seriál Přátelé.

Zanechte komentář