Milostný příběh opředený tajemstvím – i takový je Murakami

Literatura / 26.9.2013

Na jih od hranic, na západ od slunce – podobenství o světě pokřivených lidských hodnot, ale i román plný emocí, který vás pohltí!

V našich končinách se s japonskými autory rozhodně nesetkáváme na každém rohu. Haruki Murakami je však jedním z těch známých a bezesporu i oblíbených současných spisovatelů. Jeho druhý český překlad s názvem Na jih od hranic, na západ od slunce sice pulty českých knihkupectví okupuje už víc než deset let, ale to nám ani v nejmenším nebrání v tom, abychom se tomuto příběhu věnovali i v době, kdy má tento literát na kontě svazků již o něco víc.

Ač je Murakamiho domovinou země vycházejícího slunce, svou literární tvorbou mezi ostatní novodobé japonské spisovatele zcela nezapadá. V jeho dílech se sice setkáváme s japonskými reáliemi, ale všudypřítomný vliv západní kultury většině jeho počinů rozhodně zapřít nemůžeme – již fakt, že se při výběru názvu tohoto autobiografického románu inspiroval tajuplnou písní South of the Border od Nata Kinga Colea, vypovídá o mnohém.

Autorovo alter-ego opět na scéně

Murakami se ani v tomto románu neodprostil od konceptu typického protagonisty svých děl vykazujícího silně autobiografické rysy – stejně jako například v jeho nejslavnějším románu Norské dřevo se i zde setkáváme s „mužem bez ambicí“, který zůstává imunní vůči módním proudům, a přestože na sobě nenachází cokoliv výjimečného, nehodlá vést život, jaký mu diktuje společnost.

V tento typ postavy totiž postupem času dozrává hlavní hrdina Hadžime – zavrhnutý jedináček, vymykající se zvyklostem většiny. Formován nelehkou a bouřlivou realitou poválečného Japonska hledá spřízněnou duši, bezcílně bloudí životem a provází čtenáře až do doby, kdy jeho život nebezpečně směřuje do slepé uličky.

Nalézá, aby ztratil

Jako třicátník v idylickém manželství, s dvěma dětmi a dostatkem všeho, nač si jen moderní člověk vzpomene, má možnost se pohodlně usídlit v kapitalistickém konzumním světě. Hadžime však hledá mnohem víc, než obyčejnou konformní spokojenost a blahobyt, je znechucen úspěchem a penězi jakožto nejvyššími hodnotami. Zmítá jím pocit odcizení a nepatřičnosti v okolním světě.

Osudové setkání s tajemnou nevyzpytatelnou kráskou z minulosti ho staví do situace, kdy řeší dilema a bilancuje mezi známým předvídatelným světem jistot a světem, kde ho až zase tak určitá budoucnost nečeká. Volba mezi cestou snadnou a cestou obtížnou, zato však znamenající naplnění jeho starých ideálů, a začátek nového života, pro Hadžimeho rozhodně není jednoduchá…

Na jih, či na západ? zdroj: bux.cz

Na jih, či na západ?
zdroj: bux.cz

Jedním z důvodů úspěchu tohoto romantického příběhu s přesahem je bezesporu Murakamiho čtivý vypravěčský styl. Autor při popisech využívá jak tajemných náznaků, tak přímých pojmenování – to zejména v případě erotických scén, na které občas při čtení narazíme. Tam si povětšinou nebere žádné servítky a milostné akty popisuje poměrně otevřeně, což mnozí čtenáři ocení.

I přes trochu zmatený a nesrozumitelný závěr se Na jih od hranic, na západ od slunce čte stejně lehce jako předchozí autorovo Norské dřevo. Tato dvě díla mají mnoho společného, ať už mluvíme o nesporné podobnosti hlavních hrdinů, či tématech prázdnoty, vymanění se ze společenských tradicnenaplněné lásky, se kterými se Murakami vypořádal víc než dobře.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Lenka Vojtíšková

Lenka Vojtíšková

Grafoman, přičemž inspirace roste s klesající hladinou piva.

Zanechte komentář