S rozumem i citem čteme Jane Austen

Kultura Literatura / 1.10.2013

Spisovatelka románů stvořila příběhy, které nejsou pouze romantické, ale řeší problémy, které jsou nadčasové. Rodinné vztahy, manželství a přátelství.

Na svých toulkách parkem potkala Elizabeth nejednou zcela neočekávaně pana Darcyho. Považovala to za zvláštní smůlu, že se objevuje tam, kam málokdo zajde, a navíc když mu hned napoprvé přiznala, že se právě tudy nejraději prochází. Jak se tedy setkání mohlo opakovat, to nechápala.

Zdroj: Pýcha a předsudek

Život autorky

Jane Austen (16. prosince 1775 – 18. července 1817)

Jedna z nejčtenějších autorek romantické fikce anglické literatury. Její díla se vyznačují realističností, ironií a popisem sociální situace její doby. Nadčasové příběhy se staly inspirací pro nespočet filmových a knižních adaptací.

Romány: Rozum a cit, Pýcha a předsudek, Mansfieldský park, Emma, Northangerské opatství, Anna Elliotová, Lady Susan.

Jane Austen Zdroj: en.wikipedia.org

Jane Austen
Zdroj: en.wikipedia.org

Talentovaná Jane Austen se narodila ve Steventonu v hrabství Hampshire jako druhé z osmi dětí. Měla velmi dobrý vztah se svou starší sestrou Cassandrou, což se projevuje i v jejích románech, kde k sobě sestry mají neobyčejně blízko. Dostalo se jí kvalitního vzdělání na Oxfordu a na dívčí internátní škole.

Po uvedení do společnosti, mohl začít typický společenský život, který se skládal z plesů a cestování. Na rozdíl od svých románových hrdinek nezažila šťastný milostný příběh, ale prošla si pouze nešťastnou láskou, kdy bylo její zasnoubení zrušené.

Jako dospělá žila se svou rodinou v Bathu, kde sepsala svá nejznámější díla. Bohužel svá první díla vydávala anonymně a její jméno získalo svou slávu až po její smrti.

Co je zvláštního na její tvorbě?

Pýcha a předsudek Zdroj: bux.cz

Pýcha a předsudek. Zdroj: bux.cz

Hlavními hrdinkami tvorby Jane Austen jsou inteligentní mladé ženy a jejich pohled na svět. Autorčino výstižné zachycení charakteru postav dělá příběhy téměř živými a nadčasovými. Romány jsou psány z pohledu žen zejména proto, že k mužům a jejich myšlení se nedostala ve své době tolik jako k ženskému.

Postavám většinou vtiskne jednu hlavní povahovou vlastnost. Od pýchy a předsudku až po rozum a cit. Nesoustředí se zde na nižší vrstvy ani na chudáky, ale zachycuje spíše normální venkovský život střední a vyšší třídy.

V 19. století měla žena primárně jeden cíl: co nejvýhodněji se provdat. Mohla však získat společensky výhodný sňatek a přitom být šťastná? Moderní žena by nepochopila tu oddanost, s kterou si některé ženy braly své muže.

Pokud se ženě stane ten malér, že něco umí, měla by vynaložit všechen svůj důmysl, aby to na sobě nedala znát.

Zdroj: Northangerské opatství

Rozum a cit

Její první publikovaný román Rozum a cit (1811) dodnes nachází vděčné čtenáře a především čtenářky, neboť hrdinkami jsou dívky a ženy, které se musí smířit s tvrdostí života a najít rovnováhu mezi rozumem a citem. I po téměř dvou staletích překvapuje Austen neobvyklou zápletkou, jemným humorem, skvělými dialogy i vřelostí citu. Mnohými čtenáři i kritiky je proto považována za největší autorku anglické prózy.

Zdroj: bux.cz

Pýcha předchází pád?

Celý příběh se točí okolo rodinného života a snahy paní Bennetové získat pro své dcery co nejvlivnějšího a nejbohatšího ženicha. Hlavní hrdinkou románu je Elizabeth, která sleduje, jak se její starší sestra zamiluje do pana Bingleyho, bohatého svobodného mládence. Současně s ním poznává i jeho přítele pana Darcyho, namyšleného a pyšného boháče. Příběh plný lásky i nenávisti. Celé dílo je protkané různými charaktery a vystihuje typickou morálku a chování anglické společnosti v 19. století.

Časem se postavy Elizabeth Bennetovépana Darcyho staly téměř kultovními. Jeden z nich byl pyšný a druhý měl předsudky. Ačkoliv jim tyto vlastnosti zkomplikovaly život, cestu ke štěstí si našli.

V mimořádném vystihnutí charakterových vad se může objevit nadčasovost zanechávající díla Jane Austen stále živé.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář