Binární kód

Jak na silné heslo v pěti radách

Technologie / 4.12.2012

Autor:

Stránek vyžadujících uživatelský účet přibývá stejně rychle jako lidí, kteří uživatelské údaje kradou. Vytvořte si silné heslo a buďte si jistí!

1) Délka

Správné heslo by mělo mít nejméně osm znaků, hovoříme-li o heslu na internetové účty. Například PIN kódy mají znaky pouze čtyři. Dalo by se říci, že čím více znaků, tím hůře je heslo uhodnutelné.

2) Říkanka

K vytvoření a zapamatování dobrého hesla nám můžou posloužit například říkanky, nebo verše oblíbené písničky. Stačí uspořádat první písmena slov naší říkanky a heslo je na světě: Běží liška k táboru, nese pytel zázvoru.

Heslo bude: blkt;npz

Můžeme samozřejmě kombinovat velká a malá písmena, čímž heslo ještě posílíme.

3) Znaky

V silném heslu by neměly chybět kombinace velkých a malých písmen, číslice a hlavně symboly, které jsou na klávesnici. Buďte ale s jejich výběrem opatrní – některé znaky nemusejí na zastaralejších či cizojazyčných klávesnicích být!

4) Jak určitě ne?

Dobré heslo, by nemělo být stejné jako uživatelské jméno. Ani používání vlastního jména, jména někoho z rodiny ani kamarádovo jméno není bezpečné. Opravdu silné heslo by nemělo být ani slovo, které můžeme najít ve slovníku či znaky, jdoucí po sobě na klávesnici: „asdfghjkl“.  No a nastavit si PIN kód jako heslo snad nikoho nenapadne.

5) Generátory

S vytvořením hesla vám mohou pomoct i programy, generátory hesel. Vygenerují vám heslo podle vámi zadaných kritérií (počet znaků, velikost písmen, symboly apod.) a některé vám heslo i uloží. Já sám mám zkušenosti s programem KeePass. Je to program generující silná hesla s možností ukládání.

S vymýšlením hesla vám může pomoct i tato tabulka:

Doufám, že vám článek ušetří mnoho starostí :)!

Jan Vaniš

Zanechte komentář