Kostel na lodi aneb alternativní způsob bohoslužby

V obraze / 30.11.2012

„Věříš v Boha?“ Že už se vás na to někdy někdo zeptal? Ne?

Tady se vás taky ptát nebudou, tady spolu o Bohu a nejen „o Něm“ mluví a zpívají. O kom že je řeč? O občanském sdružení ICF PRAHA.

„ICF je nedenominační křesťanský sbor, který vznikl s vizí dynamické a moderní církve, která je v souladu s naší dobou“, takhle o sobě píší na svých internetových stránkách.

ICF je parta dobře smýšlejících lidí s jasnou vizí budoucnosti, která nemá za svůj cíl povědět všem, kdo je nebo není Bůh, jejich cílem je seznámit a odlehčeným způsobem přiblížit problematiku dnešní doby, a to skrze Boha.

Je mi jasné, že spoustě lidí se dělá „husí kůže“, jen když slyší slovo Bůh, ale pojďme se jim podívat více do kuchyně. Z lodi, vyrobené roku 1925, která kotvila v Hamburku a sloužila jako překladní loď, se v roce 2009 stal perfektní klub, kde se pořádají workshopy a setkání všeho druhu.

VIP celabration

Já jsem byl pozván na VIP celebration s názvem „Beautiful Things“ (25.11.2012). Po úspěšném nalezení samotné lodi jsem otevřel dveře a první, co mě napadlo, byla myšlenka, ve které jsem se ptal sám sebe, proč tu vlastně jsem. Po seznámení s několika úsměvnými lidmi u baru a přivítání se s kamarádem, který mě pozval, jsme společně všichni zamířili do hlavního sálu, do „ground zera“ celé lodi.  S překvapením jsem konstatoval, že publikum tvořili vesměs mladí lidé a že i „herci“ na pódiu byli spíše mladší generace.

Začalo se několika skladbami s anglickými texty. Vše si mohl účastník přečíst na velké obrazovce nad „jevištěm“. Výborné spojení angličtiny a textů dotýkajících se víry umocňoval skvělý výkon muzikantů a výborné hlasy zpívajících. Následovalo povídání o příběhu z Bible. Sám jsem Bibli četl, některé pasáže víckrát, a s ohledem na to, jak těžce se samotná kniha čte, mi vyprávění příjemně proudilo ušima do hlavy. Několik „výzev“ k publiku a závěrečná skladba, ve které se mohli zúčastnění zamyslet sami nad sebou, završila celebration.

Kostel na lodi

Samotný nápad, postavit kostel na lodi, je ohromující. zdroj: www.kostelnalodi.cz

A jaké to ve mně zanechalo pocity a dojmy?

Ano, mluví se tu o Bohu, o cestě, o víře. Mluví se tu však také o porozumění sama sebe. Celý tento podvečer mě dost zaujal. Asi nejsem ten „typický věřící“, ale myslím, že tohle ani není ten typický kostel, ve kterém je zima a blahoslavený představený stroze předčítá poznatky z Bible a ani typický druh církve, která hlásá, jak se máme či nemáme chovat. Toto sdružení nám ukazuje cestu, po které se můžeme vydat, chceme-li zjistit, jak jsme na tom. A v jedné písni se zpívá, že i cesta může být cíl.

A jak to vidím?

Závěrem mám několik postřehů. Za celou hodinu a kousek jsem se necítil špatně, nic ani nikdo mě neotravoval, nepřipadal jsem si jako cizinec a to jsem tam byl poprvé. Vyslechl jsem několik pro mě moudrých vět, připomněl jsem si úryvky z Bible a ještě jsem se stačil zasmát. Vidím to jako velice povedený nápad a držím palce všem, kteří do tohoto sdružení vkládají svoje myšlenky a energii. Věřím, že cestu do Kostela na lodi si najde spousta lidí a že si budou tuto atmosféru užívat stejně jako já.

Ondřej Matyska

Ondřej Matyska

Pokud je člověk člověkem, pak je vše v pořádku. Stane-li se však opět zvěrstvem, doplatí na to celé lidstvo. Ondra

Zanechte komentářVaše názory

  • Jakub

    Hezky napsaný 🙂