Zregenerujte své tělo i duši v srdci Moravské brány

Cestování / 9.10.2013

Lázně, jeskyně i pohled do hlubin vám pomůže načerpat síly a obohatit ducha v malebném prostředí řeky Bečvy.

Nedaleko od Přerova v údolí řeky Bečvy se nachází hned tři zajímavá místa, všechna spojena s přírodou, která stojí za návštěvu. Na začátku vám budou představeny lázně se specializací na kardiovaskulární choroby, dále se přesuneme do nedalekých jeskyní a na závěr vám představíme jedno místní i celostátní „nej“.

Lázně Teplice nad Bečvou

Člověk onemocní nebo se u něj onemocnění výrazněji projeví, lékař mu předepíše lázeňský pobyt a pacient se následně několik dní až týdnů pasivně podrobuje tradičním procedurám. Takovýto scénář není nezbytně nutné absolvovat, abyste mohli strávit pár dní v lázních Teplice nad Bečvou a projít několika procedurami s aktivním zapojením pod dohledem místních specialistů.

Lázně Teplice nad Bečvou se specializují jednak na kardiorehabilitaci klientů, ale také na prevenci vzniku srdečních a mozkových onemocnění. Kromě klasických léčebných postupů nabízejí lázně ještě celou řadu dalších wellnessových a relaxačních procedur. Zásadním zdrojem pro vybudování lázní a následně i úspěšné léčby jsou přírodní prameny minerální vody bohaté na oxid uhličitý, především Kropáčův a Jurikův, ale také Gallášův pramen a Janáčkův zdroj.

Jurikův pramen. Zdroj: Wikimedia Commons

Jurikův pramen. Zdroj: Wikimedia Commons

Příjemné propojení léčby s přírodou poskytuje rozlehlý lázeňský park, ve kterém jsou umístěna všechna sanatoria. Areál lázní Teplice nad Bečvou může kromě krásného přírodního prostředí mezi své přednosti zařadit také snadnou orientaci a dostupnost jednotlivých lázeňských domů. Možná právě proto jsou lázně tak populární i u českých slavných osobností, jejichž dlouhý seznam je možné nalézt na internetových stránkách lázní.

Zbrašovské aragonitové jeskyně

V těsné blízkosti lázní se nachází i oblast zvaná Hranický kras. Význam Hranického krasu dosahuje díky jedinečné kombinaci vápencového krasovitého území s hydrotermálními zdroji až evropských rozměrů a jako takový nemá v České republice obdoby. Díky této své unikátnosti byl spolu s minerálními prameny lázní zařazen mezi národní přírodní památky.

Gejzírové stalagmity kuželovitého tvaru - unikát Zbrašovských aragonitových jeskyní. Zdroj: Wikimedia Commons

Gejzírové stalagmity kuželovitého tvaru – unikát Zbrašovských aragonitových jeskyní. Zdroj: Wikimedia Commons

Z pohledu návštěvnosti jsou po lázních v Hranickém krasu nejvýznamnější Zbrašovské aragonitové jeskyně. Pro veřejnost byly jeskyně zpřístupněny v roce 1926. Pro návštěvníky je vymezená trasa dlouhá 375 metrů a její prohlídka zabere přibližně 50 minut. Jeskyně jsou se svou stálou teplotou 14°C nejteplejšími jeskyněmi v Česku.

Složitý název Zbrašovských aragonitových jeskyní je odvozen podle původního názvu obce Teplice nad Bečvou – Zbrašov a také od minerálu aragonitu, z něhož je mimo jiné tvořena vnitřní výzdoba jeskyně. Aragonit vytváří v jeskyni bíle jehlicovité krystalky. Jeho výskyt není v jeskyních tak běžný, protože vzniká pouze při pomalém prosakování vody a rovnovážném úniku oxidu uhličitého. Kromě aragonitových útvarů mohou návštěvníci v jeskyních obdivovat unikát světového významu, tzv. gejzírové stalagmity. Pestrost prohlídky a jedinečnou jeskynní výzdobu naplňují ještě běžné stalaktity a stalagmity spolu se sintrovými povlaky a záclonkami.

Tip Generace21:  Pokud jste našli zalíbení v jeskyních a propastech navštivte také populární Moravský kras.

Nejhlubší propast v ČR

Jelikož lázně Teplice nad Bečvou a Zbrašovské aragonitové jeskyně se nachází na levém břehu řeky Bečvy, může se zdát, že na pravém břehu nemůže být už nic, co by mohlo alespoň vzdáleně objektům národní přírodní památky konkurovat. Opak je pravdou. Na pravém břehu se nachází národní přírodní rezervace, do které spadá i v úvodu zmíněné „české nej“ – Hranická propast.

Hranická propast s nekonečně hlubokým jezírkem. Zdroj: foter.com

Hranická propast s jezírkem na dně. Zdroj: foter.com

Propast je významná pro svou krasovitou členitost. Na dně propasti je jezírko, kterým je možné dostat se do tří suchých jeskyní, ve kterých dokonce přežívají netopýři. Pro návštěvníky je ovšem nejzajímavější informací hloubka propasti.

Hloubka suché části propasti je necelých sedmdesát metrů, ale to ještě není to nejzajímavější. Podrobně zmapováno pak bylo i jezírko do hloubky mínus sto osmdesát metrů, nicméně stále nebylo dosaženo jeho dna. Do zkoumání byly zapojeny sondy a různé ponorky, zdá se však, jako by propast vůbec neměla dno. Dosud nejhlubšího údaje dosáhl Krzysztof Starnawski, který v roce 2012 spustil sondu až do hloubky 373 metrů. I přes tento úspěch se ani jemu nepodařilo dosáhnout dna.

K 1. 10. 2012 byla naměřená celková hloubka propasti prozatím téměř 443 metrů, geologové se ovšem na základě teploty a chemického složení vody domnívají, že hloubka jezírka by mohla být až 700 metrů. Kdyby se tyto předpoklady potvrdily, byla by Hranická propast nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyní na světě. Navzdory předpokladům se zatím musíme smířit s ověřenými fakty, dle kterých Hranická propast zůstává nejhlubší nejen v České republice, ale také v celé střední Evropě.

Významné lázně, jeskyně chlubící se světovými unikáty a také bezedná propast, to jsou důkazy nesmírného bohatství, které Morava ukrývá. Po všech komplimentech a superlativech o Teplicích nad Bečvou, potažmo o Hranickém krasu na závěr připojíme také praktickou informaci: jednotlivé zajímavosti jsou tak blízko jedna druhé, že je možné se mezi nimi přesouvat i pěšky.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář