Vydejte se do výšin meteorských klášterů

Cestování / 5.10.2013

Poznejte jedinečnou atmosféru Meteory – pravoslavných klášterů  zbudovaných vysoko ve skalách řecké Thesálie.

Ať už pátráte po zajímavých místech v jihovýchodní Evropě, či chcete jen zpestřit svou dovolenou na řeckém pobřeží, Meteora je rozhodně jedno z nejkouzelnějších míst zapsaných ke světovému dědictví UNESCO. K celkem šesti klášterům umístěných vysoko na vrcholcích skal se každoročně sjíždí nespočet turistů a jen málokterý z nich na takový zážitek zapomene.

Jak se k Meteoře dostat?

Meteoru naleznete v centrální části Řecka v jinak nížinném kraji Thesálie. Nejbližším městem je starověká Kalambaka a přímo pod skalami pak vesnička Kastraki, přes kterou budete s největší pravděpodobností projíždět. Pokud pojedete směrem z východu od Olympského pobřeží, budete muset nejdříve projet také mezi dvěma pohořími (Olymp a Ossa) a od západu zase kláštery obklopují hory Pindosu. V okolí je však možno udělat si po cestě nejednu zastávku na poutních místech se zázračnými prameny či se poučit o výrobě pravoslavných ikon.

Od města Kalambaka je Meteora vzdálená pouhých pět kilometrů.

Ve vzduchu se vznášející kláštery

Řecky se meteorským klášterům říká „Ta Meteora monastíria“, což v překladu znamená „ve vzduchu se vznášející kláštery“. A skutečně, skály, na nichž se nacházejí, vystupují z roviny až do výšky půl kilometru, a tak se vám posléze před očima rozprostírá skvělý výhled na okolní krajinu, kde se dříve rozléhalo moře, jako kdybyste se dotýkali nebes (jak turisté místo s oblibou popisují).

Výhled z klášteru svatého Štěpána.

V izolaci od okolního světa

Jakmile spatříte budovy v takových výškách, nejspíš na vás zapůsobí představa, že je na tak nepraktickém místě vůbec možné vybudovat pevné zdi. Ještě před několika desítkami let byla tato místa turistům přístupná jen velmi obtížně – návštěvníci se nahoru museli vyšplhat po soustavách žebříků, lanových rumpálů a okrajových stezek. Dnes už ke klášterům vede cesta, po které denně pohodlně projíždějí desítky autobusů naplněných turisty, avšak schodům k těm nejvyšším klášterům se také nevyhnete.

Některé kláštery se také staly prostředím pro natáčení několika filmů.

Všudypřítomné příběhy a legendy

Ačkoli má cestování na vlastní pěst své osobní kouzlo, zde je dobrým doporučením navštívit místa po boku průvodce. Nebudete tak ochuzeni o řadu příběhů či legend spjatých s tímto místem, ať už se jedná o ty profláknutější či méně známé, váš dojem z místa taková vyprávění jen posílí. Osudy žen skákajících dolů na útěku před Turky či životy mnichů, jež tyto kláštery zakládali, si vyslechnou rády také děti. A nemusíte se bát, nakonec se vám zpravidla dostane stejné volnosti, jako kdybyste cestovali bez něj.

I přes svou nedostupnost se vysoké kláštery musely potýkat s Turky a později i nacisty.

Místo neochvějné víry

Takto daleko od civilizace na místě uprostřed přírody a horského vzduchu se Meteora stala už v jedenáctém století centrem ortodoxní víry a od té doby je pro mnoho mnichů místem motliteb, klidu a rozjímání. Ti zde, zbaveni pozemských hříchů, zocelují osobnost a formují vůli a poslušnost. Dny mají rozdělené na tři osmihodinové úseky, přičemž první tráví v modlitbách, druhý pracují a třetí úsek věnují odpočinku a rozjímání. Takový osud pečetí teologickou zkouškou a přísnou přísahou, po které už nemají možnost se oženit či vést běžný život.

V každém klášteře je také zvykem zapálit svíčku za někoho, kdo je vám blízký.

Jednoduchost zdobená zlatem

Jak již bylo zmíněno, pravoslavných klášterů se ve skalách nachází celkem šest a všechny jsou si svým zjevem nápadně podobné, stejně jako ostatní křesťanské památky po celém Řecku. Setkáte se s malovanými stropy, vyřezávanými oltáři a všudypřítomnými malbami svatých zdobenými zlatem, které ve vás zanechají dojem. Tvar kláštera je však zpravidla strohý a jednoduchý, bez přebytečného zdobení a například v něm nikdy nenalezneme zpovědnici. To proto, že se v této víře lidé z hříchů nezpovídají člověku, nýbrž vyobrazené Panně Marii, po jejímž boku se také v přední části kláštera nachází podobizna svatého, jemuž byl zasvěcen.

Strohé a jednoduché tvary i ve výškách obklopují malebné zahrady.

Abyste si však mohli tyto krásy prohlédnout, je třeba mít dle tradice zahalená ramena a ženy by měly mít sukně, avšak setkat se v Řecku můžete s ledačím – některé části či celé kláštery bývají i výhradně mužské a my z ženského pokolení se do nich nepodíváme vůbec. Na Meteoře se však, alespoň v těch nejnavštěvovanějších klášterech Varlaam, Roussanu či svatého Štěpána, s ničím takovým nesetkáte a prohlédnout si můžete každé jejich zákoutí. Vstupné do každého z nich se pak pohybuje okolo dvou eur.

Zdroj všech fotografií: Nikola Greplová, Generace 21

Nikola Greplová

Nikola Greplová

Studentka všeobecného gymplu s kreativními tendencemi, pozitivním smýšlením a spoustou neuspořádaných snů a plánů. Milovník trefných slov, cizích krajů, nových zkušeností, příjemné společnosti, výstižných citátů, podnětných rozhovorů a umění všeho druhu i formátu. Vyznavačka nemožnosti dostatečně charakterizovat svoji osobu v malém, sotva pětiřádkovém, rámečku.

Zanechte komentář