Polička bude již podruhé hostit festival němého divadla

Divadlo Kultura / 15.9.2013

Ve východočeské Poličce se i v letošním roce uskuteční mezinárodní festival pantomimy Mime Fest. 

I tento rok naváží pořadatelé ve městě Polička na první ročník festivalu, který odstartoval snahu pozvednout a více zviditelnit umění pantomimy. Po smrti českého mima Ladislava Fialky tento herecký žánr upadal, nyní se však noví mimové navrací k české tradici a navazují na bohatý kulturní odkaz tohoto divadelního odvětví. Česko tak zažívá pantomimický boom a v současné době se řadí mezi evropskou špičku.

O kvalitách tuzemských i zahraničních souborů bude možné přesvědčit se na vlastní oči. Rodiště Bohuslava Martinů propůjčí své náměstí a divadlo mimům, kteří zde budou vystupovat od 16. do 22. září 2013.  Připraven je bohatý kulturní program, během kterého vystoupí zahraniční umělci z Polska (Carnival; Teatr Sztuka Ciala; Teatr pantomimy Mimo), Slovenska (Mime Marmelade; Miro Kasprzyk; Teater Komika), Německa (Familie Iesbein) a mnoho dalších. Z domácích souborů se divákům představí ženský mimický soubor Mime Fatale, nově vzniklé Divadlo pantomimy, studenti oboru pantomima na pražské HAMU, Vojta Švejda a Anna Polívková. Na závěrečném Večeru pantomimy pak vystoupí i další významné osobnosti ze světa mimů – pořadatel festivalu a rodák z Poličky Radim Vizváry, Anna Polívková, Boris Hybner, Irina Andreeva, Anke Gerber, Bartolomiej Ostapczuk, Miro Kasprzyk a mnoho dalších hostů.

Festival se bude odehrávat především v Divadelním klubu. Studenti a důchodci obdrží slevu na vstupném. Vstupenky je již možné zakoupit v předprodeji v síti Ticketportal. Festival také nabízí zvýhodněný festival pass na všechna představení za cenu 499 Kč či za zvýhodněnou cenu 399 Kč. Na stránkách festivalu je rovněž uveřejněna nabídka ubytování.

Součástí festivalu je i nabídka sedmi workshopů, které povedou hvězdy excelující při závěrečném večeru. Pro zájemce jsou připravené kurzy jednodenní i vícedenní pod vedením zkušených pedagogů. Pořadatel dopředu upozorňuje, že kapacita kurzů je omezena, a proto je možné účastnit se pouze jednoho vybraného kurzu. Workshopy si dávají za cíl rozšířil povědomí kulturní veřejnosti o současné pantomimě, která zažívá svou obrodu, a motivovat nové herce a herečky. Festival samotný se chce stát novým prostorem pro prezentaci začínajících souborů, které získávají ocenění nejen v Čechách, ale také ve světě. Studenti workshopů pak vystoupí ve společném projektu Mime happenning, který se uskuteční v pátek 20. září ve 14 hodin na Palackého náměstí.

V rámci festivalu jsou pak realizována představení, která jsou určená přímo dětem. V neděli zakončí festival slovenský soubor Teater Komika, ve čtvrtek a v pátek proběhnou dopolední představení pro střední a základní školy.

1005378_293320004140793_38003201_n

Oficiální program festivalu. Zdroj: mimefest.cz

Zdroj perexové fotografie: mimefest.cz

Zdroj videa: youtube.com

Tereza Kosáková

Tereza Kosáková

Milovník divadla, dobrého jídla, ironie, kavárenského povalečství, tance, tulipánů, Pixaru, kvalitní hudby, O. Wildea, dopisů a dalších rozličností.

Zanechte komentář