Opera mladou generaci zatím moc neláká

Divadlo Kultura / 24.9.2013

Opera platí u mladší generace stále za žánr pro starší a pokročilé. Do českých divadel se jich vydává za takovým hudebním zážitkem jen hrstka.

pátek 6. 9. proběhlo na olomouckém Horním náměstí slavnostní zahájení Dnů evropského dědictví uvedením Verdiho opery Nabucco. Velkolepé představení si nenechalo ujít především věrné publikum olomoucké opery, jehož věkový průměr naznačuje, že mladé lidi opera nepřitahuje.

Ovšem na Horním náměstí, kam byl vstup zdarma, jsme mohli vidět v průběhu večera diváky všech věkových kategorií. Většina mladého osazenstva dorazila na náměstí ovšem zejména za přáteli na kus řeči a pivo a odcházela z něj ještě před koncem představení, další přišli ze zvědavosti, jak opera „live“ vlastně vypadá. Něco takového viděli totiž poprvé v životě.

Olomoucká inscenace Verdiho Nabucca. Zdroj: www.moravskedivadlo.cz, Jiří Doležel

Olomoucká inscenace Verdiho Nabucca. Zdroj: Jiří, Doležel, moravskedivadlo.cz

Návštěvníky oper jsou dnes spíš naši prarodiče

Stereotyp hlásající, že opera je žánr spíše pro seniory než teenagery, se bohužel v současnosti stále ukazuje jako pravdivý. Ještě ze školních lavic by si většina z nás vzpomněla na jména největších operních klasiků jako Richard Wagner, Giuseppe Verdi nebo na českého Bedřicha Smetanu. Jejich opery však mladí nikdy neviděli a ani se na ně většinou v budoucnu nechystají.

Na olomouckém náměstí přihlížel představení i třiadvacetiletý Julián se svými přáteli. Usměvavý student s kelímkem točeného piva, které se prodávalo v přistaveném stánku, byl operou příjemně překvapen.

„Nikdy jsem ještě nic podobného neviděl. Klasickou hudbu mám rád, hraju už od dětství na klavír, ale na operu jsem nikdy nešel. Ani mě to nenapadlo. Jsem dost překvapený, že to není nuda, spíše naopak. Po hudební stránce mi to dost připomíná moderní filmovou hudbu. Je to fajn.“

Nicméně o tom, že by navštívil i jiná operní představení třeba v olomouckém divadle, neuvažuje. „Nechce se mi utrácet tolik peněz, přece jen jsem student, navíc v Olomouci nemám ani oblek, jsem z Berouna a sem si ho s sebou nevozím. Asi bych moc nezapadl. A navíc po nějaké chvíli už to člověka i tak trochu unavuje, myslím, že pro dnešek mi to pomalu stačí,“ dodává student.

Velkou roli hrají zažité stereotypy

Právě konvence, které operu provázejí, jsou strašákem mnohých mladých potenciálních diváků. Oblek u mužů a šaty či kostýmek u žen jsou při operních představeních snad ještě samozřejmější než při těch divadelních. Navíc lístky do nejlepších řad zrovna za výhodné studentské vstupné moc neseženete. Většina nejlepších míst je k tomu obsazena předplatiteli z řad starší generace, která si to může dovolit bez větších obtíží.

Jednadvacetiletá Elisa z Belgie na náměstí dorazila také. Je v Česku kvůli studiu a česká opera se jí líbí. Podle svých slov viděla nejhezčí operu vůbec v pražské Státní opeře před šesti lety, když jela do Čech na dovolenou. Že nerozuměla titulkům jí prý nevadilo.

„S českou operou mám zatím jen dobré zkušenosti. Umíte udělat krásné aranžmá a kulisy. V Belgii chodím na operu relativně často, je to tam ale jiné. Ne horší, v žádném případě, ale zdejší scéna má úplně jinou atmosféru.“

Belgická studentka Elisa (vlevo) si operu užila spolu s přáteli. Autor fotografie: Michaela Kotásková

Belgická studentka Elisa (vlevo) si operu užila spolu s přáteli. Zdroj: Michaela Kotásková, Generace 21

Právě titulky zastrašují nejednoho ze zástupců mládeže. Zpěvu neporozumíte, většinou ani když daný jazyk ovládáte, a čtení titulků je tedy nezbytné pro porozumění příběhu. A příběh je právě to, co mladí lidé chtějí, byť na prvním místě by měl být vnitřní prožitek a emoce, které ve vás zpěv a hudba vyvolává.

Mladé diváky je třeba nalákat

Možná by bylo řešením vedle výhodnějšího studentského vstupného třeba uvádění oper novějších. Klasika je přece jen slovo, které zaujme menšinu mladého publika. Na prvních místech uváděných oper jsou dnes již zmínění  klasikové jako Verdi či Wagner. Možná by nebylo od věci zavést navštěvování operních představení na středních školách a pokusit se studentům přiblížit tento stereotypy ověnčený žánr a probudit v nich zájem o něj. Opera si to určitě zaslouží.

Zdroj perexové fotografie: Steiner, Egon, commons.wikimedia.org

Michaela Kotásková

Michaela Kotásková

Studentka se zájmem o cestování, divadlo, dobrou literaturu a se slabostí pro dobrou kávu a ještě lepší kuchyni.

Zanechte komentář