Brána do Evropy pod opičí nadvládou, to je Gibraltar

Cestování / 24.10.2013

Vydejte se spolu s námi do poslední evropské kolonie a zároveň jednoho z nejmenších států světa.

Gibraltar je velice strategickým místem na jihu Pyrenejského poloostrova. Jedná se v podstatě o skálu obklopenou městem, proto se mu také někdy přezdívá jednoduše Skála (The Rock).  Již od roku 1713 politicky přísluší Velké Británii a britský duch je zde znát na každém kroku. Setkáme se tady s typickými červenými telefonními budkami či patrovými autobusy.

V minulosti se konalo několik jednání ohledně připojení Gibraltaru ke Španělsku, ale obyvatelé pokaždé odmítli. Dnes zde žije směsice mnoha národů, což dělá z Gibraltaru celkem kosmopolitní místo. V čele státu stojí guvernér, který ale podléhá britské královně.

Europa Point

Europa Point na jižním cípu Gibraltaru je často mylně považován za nejjižnější bod Evropy. Zdroj: foter.com

Hlavním významem Gibraltaru je kontrola stejnojmenné úžiny, která odděluje Středozemní moře od Atlantiku a Evropu od Afriky. Vzdálenost mezi kontinenty je v tomto místě pouhých 22 kilometrů a při dobré viditelnosti se dá jednoduše dohlédnout do Maroka. Přestože rozloha této zemičky je pouhých šest kilometrů čtverečních, má Gibraltar i své vlastní letiště, které je velmi nebezpečné – přistávací dráhu totiž uprostřed protíná hlavní dopravní tepna. A jak je řízen provoz na takto kuriózním místě? Pouze běžnými semafory. A aby toho nebylo málo, ranvej na jedné straně vybíhá do moře. Takže pokud se během přistávání nesrazíte s autem, je možné, že skončíte v oceánu.

Gibraltarské letiště

Gibraltarské letiště se křižuje s hlavní dopravní tepnou. Zdroj: Wikimedia Commons

Jedním z důvodů, který přitahuje tisíce turistů, jsou nákupy. Na Gibraltaru se totiž neplatí daně, a tudíž zde nákupy vyjdou velmi levně. Hlavní nákupní třídou je pulzující Main Street, která je lemována stovkami obchodů, kaváren a restaurací.

Další atrakci tohoto státečku najdeme na vrcholu Skály. Jedná se o kolonii makaků, jedinou kolonii volně žijících opic v Evropě. Makakové si přivykli na turisty a jsou tak drzí, že vám klidně i vytrhnou svačinu z ruky. Podle pověsti bude Gibraltar pod britskou správou do té doby, dokud zde budou žít makakové. Možná proto si je tu místní tak hýčkají.

makak

Makakové jsou na Gibraltaru jako doma. Zdroj: sxc.hu

Kus Evropy v Maroku

Mezi Španělskem a Velkou Británií dodnes panuje napětí kvůli Gibraltaru. Španělé ale vůbec nemusejí smutnit, mají totiž své „Gibraltary“ v Maroku na severu Afriky. Jedná se o města Ceuta a Melilla, která jsou autonomními městy Španělska oficiálně od roku 1995, ovšem pod španělskou nadvládou jsou již od 16. století. Tím vzniká další spor s Marokem, které si na obě města klade nárok. Obě města mají vlastní parlament a úřední měnou je euro.

Ceuta

Ceuta je africkou obdobou Gibraltaru. Zdroj: Wikimedia Commons

Gibraltar je opravdu zajímavým místem. Pokud někdy budete na dovolené v jižním Španělsku, zajeďte se sem podívat. Určitě nebudete litovat.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář