Divadlo Husa na provázku slaví!

Divadlo Kultura / 20.9.2013

Tuto sezónu slaví brněnské Divadlo Husa na provázku své 45. narozeniny, a to festivalem Divadlo v pohybu. Tentokrát s podtitulem Duha v Brně.

Malý kurz historie

V roce 1967 vzniklo sdružení Husa na provázku, jehož členy byli divadelníci, studenti JAMU, ale také mladí tvůrci jiného profesního zaměření pod vedením Bořivoje Srby. V následujícím roce začal soubor aktivně působit pod záštitou brněnského Domu umění.

Divadlo si prošlo mnohým. Stalo se také obětí cenzury. Muselo se přejmenovat, protože si diváci upravili název z Husa na provázku na Husák na provázku (po vzoru tehdejšího prezidenta Gustáva Husáka), což bylo tehdy samozřejmě naprosto nemyslitelné. A tak po dlouhou dobu neslo název Divadlo na provázku.

Působili zde například herci Miroslav DonutilBolek Polívka už coby studenti brněnské JAMU. Byly zde vytvořeny úspěšné inscenace v režii Evy Tálské či Zdeňka Pospíšila.

Divadlo na provázku bylo progresivní a mezi diváky velmi oblíbené, protože přinášelo něco nového, něco, co nebylo v tehdejší době normalizace zcela běžné. Do této skupiny patřily také pantomimy a klauniády Bolka Polívky, které sám režíroval.

Po sametové revoluci se opět změnil název, který až do současnosti zní Divadlo Husa na provázku. Hlavní protagonisté odešli. Miroslav Donutil do Národního divadla, Bolek Polívka si založil divadlo vlastní. Změnila se také jeho adresa. Avšak stále zůstává avantgardním, pravidelně navštěvovaným, experimentálním divadlem, které má co nabídnout.

Jedna z nejznámějších

Jedna z nejznámějších inscenací je bezesporu Balada pro banditu. Pro Divadlo na provázku ji napsali Milan Uhde (pod jménem Zdeněk Pospíšil) a Miloš Štědroň na motivy Olbrachtova díla Nikola Šuhaj loupežník. Hlavní role Nikoly se v roce 1975 ujal Miroslav Donutil. Příběh vojenského zběha a jeho velké lásky Eržiky publikum uchvátil. Posléze byla hra také zfilmována v podobě trampského muzikálu a v roce 2005 se dočkala svého znovuuvedení s nemenším úspěchem. Režíroval ji současný umělecký šéf divadla Vladimír Morávek.

Balada pro banditu

Jan Zadražil v titulní roli hry Balada pro banditu, nastudované v roce 2005.
Zdroj: provazek.cz

Slaví se po celém Brně

Divadlo slaví své narozeniny dalším ročníkem nepravidelného festivalu Divadlo v pohybu, tento rok s podtitulem Duha v Brně. Festival se uskuteční v období od 21. do 29. září a nezůstane jen v divadle, ale zavítá také do města či jiných zajímavých lokalit s velice náročným festivalovým programem, který čítá čtyřicet pět kulturních představení v průběhu devíti dnů. A máme se opravdu na co těšit. Vystoupí nejen současní herci Divadla Husa na provázku, ale také herci bývalí a jejich hosté. Účastní se například herec a režisér Bolek Polívka se svým divadlem, kapela Meteor a další. Budeme mít možnost zhlédnout nejen inscenace Divadla Husa na provázku, například derniéru hry Maestro a Markétka či Lásky jedné plavovlásky – plavovlásky jedné lásky, ale i jiných brněnských divadel. Třeba Divadlo Reduta se představí se zajímavým představením Korespondence V+W.

Více informací o programu a cenách vstupenek na www.provazek.cz

Zdroj perexové fotografie: provazek.cz (upraveno)

Veronika Svobodová

Zanechte komentář