Jak vyzrát na pigmentové skvrny?

Krása a móda / 24.9.2013

Máme pro vás tipy, jak se účinně zbavit nežádoucích skvrn na pleti!

Pigment je barvivo, které určuje barvu našich vlasů i kůže. Hyperpigmentací (pigmentové skvrny) se rozumí nadměrná tvorba tohoto barviva, a to v obličeji, dekoltu nebo na rukou. Hyperpigmentace může být vrozená, ať už v podobě pih či znamének. Různá nežádoucí zabarvení pokožky pak vznikají například v důsledku nerovnováhy hormonů (v těhotenství atd.) nebo při nadměrném slunění. V mládí, především v období dospívání, se často tvoří také začervenalé jizvičky po akné. Ve vyšším věku nás pak  mohou trápit tzv. jaterní skvrny (vznikající při špatné funkci jater).

Mezi nejúčinnější metody, jak se skvrn na pleti zbavit, se řadí například chemický peeling, intenzivní pulzní světlo či různé laserové zákroky. Tyto metody jsou však ve většině případů dosti finančně náročné. Skvělým a zároveň levnějším způsobem, jak se zbavit nevítané hyperpigmentace, je užití různých sér a krémů. Séra mají zpravidla vyšší koncentraci účinných látek a jsou vhodné především pro noční péči. Přes den pak můžete sáhnout po různých krémech a péčích v tubičce.

Pomoc z lékárny

EUCERIN Even Brighter Clinical

Tato řada je vhodná jak na léčbu pigmentových skvrn, tak i na jejich prevenci. Tvoří ji denní krém, noční krém a intenzivní sérum. Složení obsahuje B-resorcinol, který potlačuje tvorbu melaninu (kožního barviva), či kyselinu glycyrrhetinovou. Navíc je doplněný i o SPF 30 a je vhodný jako podklad pro make-up.

Řada Even Brighter od značky Eucerin. Zdroj: polyvore.com

Řada Even Brighter od značky Eucerin. Zdroj: polyvore.com

BIODERMA White objectiv

Tato řada je určená speciálně pro citlivou pokožku. Zahrnuje denní krém, sérum, micelární vodu a aktivní bělicí pero. Všechny výrobky jsou bez parfemace, takže se nemusíte bát podráždění. Odstraňují i omezují vznik nových  pigmentových skvrn, mají jemnou texturu a denní krém i bělicí pero obsahují také SPF 27 (UVA i UVB).

Přípravky z drogerií

RYOR Depigmentační krém

Tento produkt stojí kolem 160 korun/50 ml. Je vhodný na skvrny vzniklé v důsledku hormonálních změn či přílišného vystavování pokožky slunci. Doporučuje se jeho používání 1-2krát denně. Krém sjednocuje barevný tón pleti, je však nutné používat k němu jako doplněk také přípravky obsahující vyšší SPF.

GARNIER Dark spot corrector

Tento krém (249,-/50 ml) je vhodný na všechny druhy hyperpigmentace – od jizviček od akné až po stařecké skvrny. Obsahuje koncentrovaný vitamín C a je vhodný pro všechny typy pleti. Použití je doporučováno opět 1-2krát denně, podle potřeby. Slibuje redukci jakýchkoliv skvrn do 12 týdnů.

Cenově dostupný krém od ryoru. Zdroj: ryor.cz (upraveno)

Cenově dostupný krém od Ryoru. Zdroj: ryor.cz (upraveno)

Obraťte se na přírodu

Pokud sázíte raději na přírodní produkty, můžete vyzkoušet například citron či výtažek z lékořice. Jejich výhodou je především nízká pořizovací cena. Šťáva z citronu je nejsilnějším přírodním prostředkem na odstraňování skvrn v obličeji. Může ale způsobit podráždění, takže je vhodné ji používat jen v malých dávkách a nikoli v koncentrovaném stavu. Výtažek z lékořice obsahuje látku glabridin, která zabraňuje nadměrnému vzniku pigmentace, navíc má rozjasňující účinky. Dalším skvělým pomocníkem může být také bylinka lnice květel, která roste ve volné přírodě a poznáte ji podle sytě žlutých květů. Je skvělá nejen na pihy, ale také na rozšířené póry a podobné neduhy. Nejlepší léčebnou formou je silný čaj na potírání pleti.

Vsaďte ne přírodní suroviny! Zdroj: polyvore.com

Vsaďte na přírodní suroviny! Zdroj: polyvore.com

A co vy, máte nějaký tip, jak účinně bojovat proti pigmentovým skvrnám?

Zdroj perexové fotografie: confdefarmacia.com (upraveno)

Zuzana Holmanová

Zuzana Holmanová

Psaní je pro mě skvělým způsobem, jak vyjádřit své názory i pocity. Baví mě jen tak nechat klouzat tužku po papíře (nebo prsty po klávesnici) a těšit se z přibývajících řádků. Mým snem je stát se spisovatelkou literatury pro děti a mládež

Zanechte komentář