Švandovo divadlo uvádí thriller Frankenstein

Divadlo / 4.12.2012

Švandovo divadlo uvádí adaptaci slavného hororového románu. A je opravdu na co se dívat!

Frankenstein je nejslavnější dílo autorky Mary Shelley z 19. století, které stále udivuje filmaře i divadelníky. Švandovo divadlo při tomto výběru jistě nesáhlo vedle. Známý příběh o vědci Frankensteinovi, který v touze po vědě, lidském pokroku či zboření hranice mezi životem a smrtí stvoří člověka. Vědec se ho ale zalekne a odvrhne ho. Netvor, který již spatřil světlo světa se, ale ke svému stvořiteli vrací a takové setkání nemůže dopadnout dobře.

Odpovědnost a samota – to je inscenace Frankenstein

Příběh je opravdu silný, klade si otázku, zda je možné nebýt zodpovědný za to, co jsme stvořili. Je to otázka, která je i v dnešní společnosti stále aktuálnější. Pražské divadlo na Smíchově v poslední době sází na inscenace, které mají hluboký podtext, jsou vážnější, osobitější. O Frankensteinovi to platí dvojnásob. Ten navíc nabízí příběh o lidské samotě a opravdovou dávku napětí. Celou atmosféru inscenace podtrhuje hudba, která jen vyzdvihuje aktuální emoce v hledišti. Autorem je Jiří Hájek.

Frankenstein

Zleva: Tomáš Kobr (Netvor), Stanislav Šárský (slepý stařec). Zdroj: svandovodivadlo.cz

Výborné herecké obsazení

Hra je jako šitá na míru pro velké herecké výkony. V roli vědce Victora Frankensteina se představí Filip Čapka. Stálý člen hereckého souboru Švandova divadla, který podává ohromující výkon. Jeho Frankenstein je přesvědčující, posedlý i záhadný. Roli Netvora ztvárnil Tomáš Kobr, který ve Švandově divadle hostuje. Postavu ztvárňuje opravdu odzbrojujícím způsobem. Je třeba vyzdvihnout Kobrův pohyb na jevišti, který je téměř excelentní. Netvor v jeho podání je realistický, působí jako ze současné doby. Je netvorem, který cítí samotu, za niž je odpovědný jeho stvořitel. A právě ten musí zaplatit.

Diváci sledují opravdový herecký koncert pod režisérským vedením Martina Františáka. Ten viděl největší problém v přestavění románu do dramatických situací tak, aby motivace zůstaly rozloženy do živých postav. Františákova adaptace je opravdu moderní. V inscenaci nic neruší, snad jen kostýmy moc nezapadají. Působí totiž nerozluštitelným dojmem a neustále jsem uvažovala, zda by si tohle konkrétní postava opravdu dokázala obléknout v místě a čase, kdy se Frankenstein odehrává. Nejspíš měly poukázat na modernější pojetí, ale inscenaci to spíše uškodilo. Příběh ale plyne správným směrem a diváka neustále nutí přemýšlet nad již zmíněnými otázkami hry.

Frankenstein

Zleva: Petra Hřebíčková (Alžběta), Filip Čapka (Frankenstein), Stanislav Šárský (Alfons Frankenstein). Zdroj: svandovodivadlo.cz

Celkově se jedná o velmi podařenou inscenaci, která opravdu stojí za zhlédnutí. Příběh vás vtáhne a donutí k přemýšlení, herecké výkony učarují a možná se o Frankensteinovi budete chtít dozvědět něco víc.

Inscenace: Frankenstein
Autor: Mary Shelley
Divadlo: Švandovo divadlo na Smíchově
Režie: Martin Františák
Herecké obsazení: Filip Čapka, Tomáš Kobr, Petr Hřebíčková, Stanislav Šárský, Martina Krátká, Patrik Děrgel, Vladimír Krejčí, Tomáš Brychta, Kristýna Frejová, Marek Pospíchal
Cena: 220 – 390 Kč

Zdroj perexové fotografie: svandovodivadlo.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář